RZADKOŚĆ - MS63 - PIĘKNA

Królestwo Polskie/Rosja. Mikołaj I. 1 złoty 1832 KG, Warszawa - PCGS MS63 - PIĘKNA

Cena wywoławcza::
4 000 pln
Cena końcowa:
5 500 pln
Przebicie:
38 %

Opis przedmiotu


Aw.
: W wieńcu dębowym nominał 1 / ZŁO POL / 1832. W splocie inicjały KG. W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUJĄCY

Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815

Rzadszy rocznik. Odmiana z małą głową cara.

Fenomenalny detal.

Plage 77; Bitkin 1003; Berezowski 1.50 zł

Stan zachowania: PCGS MS63
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt II August. Dukat 1548, Wilno NGC UNC - RZADKOŚĆ R7-R8
Zygmunt II August. Dukat 1548, Wilno NGC UNC - RZADKOŚĆ R7-R8
Aw.: Popiersie króla w koronie, w zbroi, z krótką brodą. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LITVRw.: W obwódce sznurowej, pod mitrą wielkoksiążęcą sześciopolowa tarcza herbowa. Data 15-48 po obu stronach korony, rozdzielona. W otoku: MONE AVRE MAG DVCA LITV Jedna z najrzadszych złotych monet polskich monarchów - najwcześniejszy dukat Zygmunta II Augusta - wybity został najpewniej, kiedy rządy sprawował jeszcze jego ojciec, Zygmunt Stary. Przyszły, niespełna trzydziestoletni następca tronu, od czterech lat samodzielnie panował już na Litwie, z której pochodzi prezentowana emisja. Kiedy w 1548 r. przejął tron Korony, niezwłocznie zamknął mennicę krakowską, przenosząc produkcję do Wilna. W podręczniku numizmatycznym Józefa Tyszkiewicza rocznik 1548 wyceniono na 900 marek w złocie, oznaczając dodatkowo znakiem zapytania, sugerującym, że autor publikacji nigdy nie zetknął się z egzemplarzem o tej dacie w handlu. Renesansowy portret W okresie wybicia monety Zygmunt II August obejmował samodzielne rządy w Koronie jako ostatni monarcha z dynastii Jagiellonów, zaledwie rok po potajemnym ślubie z Barbarą Radziwiłłówną. Zamieszczony na awersie dukata portret w efektownej renesansowej zbroi uznaje się za jeden z najwcześniejszych wizerunków monarchy - z młodzieńczym zarostem, który już w latach 60. zastąpić miała długa, rozwidlona broda, powielana później na większości przedstawień malarskich. Na rewersie dukata, w przeciwieństwie do mennictwa poprzednich władców, zamkniętą koronę zastąpiła charakterystyczna mitra Wielkiego Księcia Litwy, wieńcząca aż sześciopolową herbową tarczę. W jej górnych polach wkomponowano polskiego Orła Białego oraz litewską Pogoń, poniżej kijowskiego św. Michała Archanioła, żmudzkiego Niedźwiedzia oraz Krzyż Wołynia. W sercowym polu tarczy herbowej wije się Wąż Sforzów, macierzysty herb króla. Otokiem, w nawiązaniu do mitry, biegnie skrótowy napis - MONE AVRE MAG DVCA LITV - informujący, że to „moneta złota Wielkiego Księcia Litewskiego”. Zdaniem ekspertów, dukat z 1548 r. zaliczany jest do najrzadszych okazów na rynku kolekcjonerskim, a prezentowany egzemplarz z menniczym połyskiem i rysą biegnącą przez wizerunek króla reprodukowany był w publikacji „Złoto czasu dynastii Jagiellonów”. &nbsp;Dukaty Zygmunta Augusta należą do najrzadszych monet polskiej numizmatyki. Rysa na twarzy króla. Piękny połysk. Ekstremalnie rzadka pozycja do najlepszych kolekcji. Ocena rzadkości:Kopicki 3322 (R8); Kurpiewski 3322 (R8); Ivanauskas (2012) 16SA3-1 (RRRR); Friedberg 2; Kaleniecki str. 40; Dutkowski „Złoto czasów dynastii Jagiellonów” 43 (R7) - ten sam; H-Czapski 7127 (R7). - Rzadsze od dukatów Zygmunta Augusta mogą być wyłącznie dukaty jego ojca, Zygmunta Starego, a te zalicza się do praktycznie nieosiągalnych w obiegu. Oferowany egzemplarz jest wobec tego jedynym dostępnym na rynku - to moneta z pierwszej aukcji Pawła Niemczyka, której przez dwanaście lat nie było na rynku. Zwykle w kolekcjach spotykamy dukaty gdańskie, wileńskie to natomiast ogromna rzadkość - Michał Niemczyk.
Cena wywoławcza:
170 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1640, Toruń NGC XF40
Władysław IV Waza. Talar 1640, Toruń NGC XF40
Aw.: Półpostać króla w prawo, w zbroi z koronkowym kołnierzem. Ramię przewiązane szarfą dowódcy z ozdobną kokardą za ramieniem, w dłoniach miecz oparty o ramię i jabłko królewskie.W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVSRw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-40, u dołu inicjały M-S (Melchior Schirmer).W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORVNENSISRzadki talar toruński. Talar z datą 1640 i herbem Torunia po raz pierwszy opisany został w 1752 roku, w katalogu kolekcji Biblioteki w Lipsku. Talary tego wzoru  wybijano pod zarządem M. Schirmera, charakteryzują się wydłużonym popiersiem króla.Ładny egzemplarz. Piękna, wiekowa, kolorowa patyna. Wspaniale zachowany anioł i brama na rewersie.Kopicki 8283; Davenport 4374; CNCT 1528 (R4); Parchimowicz 1885 b; Tyszkiewicz 10 mk
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Zygmunt III Waza. Szeląg 1599 Ryga NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Szeląg 1599 Ryga NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny menniczy egzemplarz, rzadki w takim stanie zachowania.Kopicki 1355
Cena wywoławcza:
120 pln
Zygmunt III Waza. Dukat 1632 przebitka z 1631, Gdańsk - RZADKOŚĆ R5
Zygmunt III Waza. Dukat 1632 przebitka z 1631, Gdańsk - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRRw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli tarczę z herbem miasta. Nad herbem miasta bukiet z liści palmowych z dużym liściem pośrodku. U dołu konsola, po bokach której inicjały S-B (inicjały Stanisława Bermana, dzierżawcy mennicy gdańskiej). Przed napisem rozeta płatkowa. W otoku: MON AVREA CIVI GEDANENSIS 163ZOstatni rocznik dukata gdańskiego Zygmunta III Wazy, w którym zawsze była przebijana ostatnia cyfra daty z 1 na 2. Wariant z rozetką rozpoczynająca napis na rewersie i brakiem kropki między ostatnimi cyframi daty 3-2.Minimalnie pofalowana powierzchnia, ale moneta z&nbsp; zachowanym w dużej mierze blaskiem menniczym.&nbsp;Typologicznie tożsamy dukat sprzedany na naszej 25 aukcji za ponad 63.000 złotych.Kopicki 7545 (R3); Friedberg 10; CNG 191 II a; H.-Czapski 1657; Kaleniecki s. 201; Tyszkiewicz 16; Złoto Wazów (tom I) 150. (R5)
Cena wywoławcza:
20 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk - PIĘKNY
Odmiana z kropką za łapą niedźwiedzia, bez kulek po bokach krzyża.Piękna złotawa patyna dodająca uroku oraz podkreślająca wspaniałe detale.Polecamy do najlepszych kolekcji.Shatalin/Grendel GD12-15 (R2)
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Królestwo Polskie. Aleksander l. 10 złotych 1824 IB, Warszawa - Nakład 513 sztuk - PIĘKNA
Królestwo Polskie. Aleksander l. 10 złotych 1824 IB, Warszawa - Nakład 513 sztuk - PIĘKNA
Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKIRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Po bokach korony data 1824, u dołu inicjały I-B W otoku: 10 ZŁOTYCH POLSKICH − Z SREBRA KRAIOWEGOBardzo rzadki rocznik, wg szacowań Bitkina wybito zaledwie 513 sztukBerezowski w swoim cenniku przy tym roczniku umieścił znak zapytania traktując jego cenę jako amatorską.Dużo świeżości i połysku menniczego. Przepiękna patyna zachodząca od rantu.Moneta o bardzo dobrej prezencji, niezwykle rzadka, zwłaszcza w tym stanie zachowania.Polecamy do najlepszych kolekcji monet z czasów Kongresowego Królestwa Polskiego.Kopicki 2719 (R5); Davenport 248; Plage 27 (R1); Bitkin 823 (R1); Berezowski (?); Parchimowicz 1041; Petrov 15 rub.
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Polska XlX w. / Rosja. Mikołaj I. 30 kopiejek = 2 złote 1840 MW, Warszawa NGC MS64+ - PIĘKNE
Polska XlX w. / Rosja. Mikołaj I. 30 kopiejek = 2 złote 1840 MW, Warszawa NGC MS64+ - PIĘKNE
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod cesarską koroną, z mieczem i jabłkiem królewskim w szponach, po bokach u dołu litery M-WRw.: Nominał i data 1840Wysoka nota gradingowa – trzecia najwyższa. Tylko 2 egzemplarze zostały wyżej ocenione przez firmę gradingową.Wyśmienicie zachowany egzemplarz, wiekowa patyna. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.Kopicki 9421; Plage 379; Bitkin 1160; Parchimowicz 1073 g
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Powstanie Listopadowe. 2 złote 1831 KG, Warszawa – ŁADNE
Powstanie Listopadowe. 2 złote 1831 KG, Warszawa – ŁADNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G. W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Odmiana z pochwą na miecz.Dużo połysku menniczego, znakomicie zachowane szczegóły, drobne rysy w tle na awersie.Plage 273; Bitkin 4
Cena wywoławcza:
600 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.