PIĘKNY - RZADKOŚĆ

Jan II Kazimierz. Medal 1659, Gdańsk wybity na odzyskanie twierdzy Haupt przez Jana Kazimierza - PIĘKNY

Cena wywoławcza::
25 000 pln
52 000 pln
108 %

Aw.: Forteca pomiędzy dwoma odnogami Wisły - widok z lotu ptaka.

Rw.: Napis w siedemnastu wierszach, poniżej herb Gdańska.

Medal wybity z okazji odbicia z rąk Szwedów twierdzy Haupt (Głowa) przez wojska Jana Kazimierza w grudniu 1659 roku. Ciekawe topograficzne ujęcie fortecy z lotu ptaka pomiędzy dwoma odnogami Wisły. Jan Höhn junior tę oryginalną pracę wykonał jako młody adept sztuki w pracowni swego ojca, mając 18 lat. Okazały, ładnie zachowany medal, potwierdzający wspaniały kunszt XVIII-wiecznego medalierstwa

Pozycja w wyszukanym stanie zachowania. Widoczny blask menniczy, czytelne nawet najdrobniejsze szczegóły reliefu. Lekkie przetarcie w polu.

Polecamy do zaawansowanych kolekcji.

Raczyński 143; H-Czapski 2132 (R3); Więcek 122

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 74,61 g Ag
Średnica: 73 mm

Zygmunt II August. Dukat 1548, Wilno NGC UNC - RZADKOŚĆ R7-R8
Aw.: Popiersie króla w koronie, w zbroi, z krótką brodą. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LITVRw.: W obwódce sznurowej, pod mitrą wielkoksiążęcą sześciopolowa tarcza herbowa. Data 15-48 po obu stronach korony, rozdzielona. W otoku: MONE AVRE MAG DVCA LITV Jedna z najrzadszych złotych monet polskich monarchów - najwcześniejszy dukat Zygmunta II Augusta - wybity został najpewniej, kiedy rządy sprawował jeszcze jego ojciec, Zygmunt Stary. Przyszły, niespełna trzydziestoletni następca tronu, od czterech lat samodzielnie panował już na Litwie, z której pochodzi prezentowana emisja. Kiedy w 1548 r. przejął tron Korony, niezwłocznie zamknął mennicę krakowską, przenosząc produkcję do Wilna. W podręczniku numizmatycznym Józefa Tyszkiewicza rocznik 1548 wyceniono na 900 marek w złocie, oznaczając dodatkowo znakiem zapytania, sugerującym, że autor publikacji nigdy nie zetknął się z egzemplarzem o tej dacie w handlu. Renesansowy portret W okresie wybicia monety Zygmunt II August obejmował samodzielne rządy w Koronie jako ostatni monarcha z dynastii Jagiellonów, zaledwie rok po potajemnym ślubie z Barbarą Radziwiłłówną. Zamieszczony na awersie dukata portret w efektownej renesansowej zbroi uznaje się za jeden z najwcześniejszych wizerunków monarchy - z młodzieńczym zarostem, który już w latach 60. zastąpić miała długa, rozwidlona broda, powielana później na większości przedstawień malarskich. Na rewersie dukata, w przeciwieństwie do mennictwa poprzednich władców, zamkniętą koronę zastąpiła charakterystyczna mitra Wielkiego Księcia Litwy, wieńcząca aż sześciopolową herbową tarczę. W jej górnych polach wkomponowano polskiego Orła Białego oraz litewską Pogoń, poniżej kijowskiego św. Michała Archanioła, żmudzkiego Niedźwiedzia oraz Krzyż Wołynia. W sercowym polu tarczy herbowej wije się Wąż Sforzów, macierzysty herb króla. Otokiem, w nawiązaniu do mitry, biegnie skrótowy napis - MONE AVRE MAG DVCA LITV - informujący, że to „moneta złota Wielkiego Księcia Litewskiego”. Zdaniem ekspertów, dukat z 1548 r. zaliczany jest do najrzadszych okazów na rynku kolekcjonerskim, a prezentowany egzemplarz z menniczym połyskiem i rysą biegnącą przez wizerunek króla reprodukowany był w publikacji „Złoto czasu dynastii Jagiellonów”. &nbsp;Dukaty Zygmunta Augusta należą do najrzadszych monet polskiej numizmatyki. Rysa na twarzy króla. Piękny połysk. Ekstremalnie rzadka pozycja do najlepszych kolekcji. Ocena rzadkości:Kopicki 3322 (R8); Kurpiewski 3322 (R8); Ivanauskas (2012) 16SA3-1 (RRRR); Friedberg 2; Kaleniecki str. 40; Dutkowski „Złoto czasów dynastii Jagiellonów” 43 (R7) - ten sam; H-Czapski 7127 (R7). - Rzadsze od dukatów Zygmunta Augusta mogą być wyłącznie dukaty jego ojca, Zygmunta Starego, a te zalicza się do praktycznie nieosiągalnych w obiegu. Oferowany egzemplarz jest wobec tego jedynym dostępnym na rynku - to moneta z pierwszej aukcji Pawła Niemczyka, której przez dwanaście lat nie było na rynku. Zwykle w kolekcjach spotykamy dukaty gdańskie, wileńskie to natomiast ogromna rzadkość - Michał Niemczyk.
Cena wywoławcza:
170 000 pln
Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar książęcy, Kraków - krzyż za księciem
Aw.: Głowa w lewo i napis: BOLEZLAVSRw.: Książę na koniu, trzymający tarczęDenar książęcy Bolesława Szczodrego z krakowskiej mennicy, wybity przed rokiem 1076.Wariant z dużym krzyżem za głową księcia księciem i rozetką pod koniem.Złotawa patyna. Bardzo ładnie zachowana moneta.Kopicki 25e (R3)
Cena wywoławcza:
1 400 pln
Władysław IV Waza. Talar 1634, Bydgoszcz
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1640, Toruń NGC XF40
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1617, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRVSRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Przed napisem znak menniczy: łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1617Wyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym i urokliwą złocista patyna.&nbsp;Jeden z najpiękniejszych egzemplarz, jakie mieliśmy w ofercie aukcyjnej.&nbsp;Polecamy.Kopicki 7493 (R1); Shatalin/Grendel G17-1 (R)
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1599, Wschowa NGC MS66 (MAX) - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w płaskiej kryzie. W otoku: SIG III D G REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek - Wazów. U góry nominał III. U dołu herby Lewart, po bokach litera F i skrócona data 99. Napis pośrodku: GROS ARG / TRI R PO 99Na slabie błąd w dacie. Moneta z roku 1599. W roku 1598 nie ma trojaka wschowskiego w tym typ z zapisem tytulatury w postaci SIG III. Moneta miejscowo niedobita, ale z pięknym połyskiem menniczym. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Iger W.99.1.b (R)
Cena wywoławcza:
700 pln
Stanisław August Poniatowski, Grosz srebrny 1766 FS, Warszawa NGC MS64 (MAX) – PIĘKNY
Pierwszy rocznik groszy srebrnych - nominału wprowadzonego uniwersałem z 10 lutego 1766 roku.Piękna kolorowa patyna, spod niej wyłania się lustro mennicze.Wyselekcjonowany okaz dla najbardziej wymagających. Zasłużona najwyższa nota gradingowa w NGC.Moneta do najlepszych kolekcji.Parchimowicz (SAP) 15.a4; Plage 215; Kopicki 2300
Cena wywoławcza:
500 pln
Powstanie Listopadowe. 2 złote 1831 KG, Warszawa – ŁADNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G. W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Odmiana z pochwą na miecz.Dużo połysku menniczego, znakomicie zachowane szczegóły, drobne rysy w tle na awersie.Plage 273; Bitkin 4
Cena wywoławcza:
600 pln