Władysław IV Waza. Talar 1640, Toruń NGC XF40

Cena wywoławcza::
12 000 pln
30 000 pln
150 %

Aw.: Półpostać króla w prawo, w zbroi z koronkowym kołnierzem. Ramię przewiązane szarfą dowódcy z ozdobną kokardą za ramieniem, w dłoniach miecz oparty o ramię i jabłko królewskie.

W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS

Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-40, u dołu inicjały M-S (Melchior Schirmer).

W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORVNENSIS

Rzadki talar toruński. Talar z datą 1640 i herbem Torunia po raz pierwszy opisany został w 1752 roku, w katalogu kolekcji Biblioteki w Lipsku. Talary tego wzoru  wybijano pod zarządem M. Schirmera, charakteryzują się wydłużonym popiersiem króla.

Ładny egzemplarz. Piękna, wiekowa, kolorowa patyna. Wspaniale zachowany anioł i brama na rewersie.

Kopicki 8283; Davenport 4374; CNCT 1528 (R4); Parchimowicz 1885 b; Tyszkiewicz 10 mk

Stan zachowania: NGC XF40

Zygmunt II August. Dukat 1548, Wilno NGC UNC - RZADKOŚĆ R7-R8
Aw.: Popiersie króla w koronie, w zbroi, z krótką brodą. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LITVRw.: W obwódce sznurowej, pod mitrą wielkoksiążęcą sześciopolowa tarcza herbowa. Data 15-48 po obu stronach korony, rozdzielona. W otoku: MONE AVRE MAG DVCA LITV Jedna z najrzadszych złotych monet polskich monarchów - najwcześniejszy dukat Zygmunta II Augusta - wybity został najpewniej, kiedy rządy sprawował jeszcze jego ojciec, Zygmunt Stary. Przyszły, niespełna trzydziestoletni następca tronu, od czterech lat samodzielnie panował już na Litwie, z której pochodzi prezentowana emisja. Kiedy w 1548 r. przejął tron Korony, niezwłocznie zamknął mennicę krakowską, przenosząc produkcję do Wilna. W podręczniku numizmatycznym Józefa Tyszkiewicza rocznik 1548 wyceniono na 900 marek w złocie, oznaczając dodatkowo znakiem zapytania, sugerującym, że autor publikacji nigdy nie zetknął się z egzemplarzem o tej dacie w handlu. Renesansowy portret W okresie wybicia monety Zygmunt II August obejmował samodzielne rządy w Koronie jako ostatni monarcha z dynastii Jagiellonów, zaledwie rok po potajemnym ślubie z Barbarą Radziwiłłówną. Zamieszczony na awersie dukata portret w efektownej renesansowej zbroi uznaje się za jeden z najwcześniejszych wizerunków monarchy - z młodzieńczym zarostem, który już w latach 60. zastąpić miała długa, rozwidlona broda, powielana później na większości przedstawień malarskich. Na rewersie dukata, w przeciwieństwie do mennictwa poprzednich władców, zamkniętą koronę zastąpiła charakterystyczna mitra Wielkiego Księcia Litwy, wieńcząca aż sześciopolową herbową tarczę. W jej górnych polach wkomponowano polskiego Orła Białego oraz litewską Pogoń, poniżej kijowskiego św. Michała Archanioła, żmudzkiego Niedźwiedzia oraz Krzyż Wołynia. W sercowym polu tarczy herbowej wije się Wąż Sforzów, macierzysty herb króla. Otokiem, w nawiązaniu do mitry, biegnie skrótowy napis - MONE AVRE MAG DVCA LITV - informujący, że to „moneta złota Wielkiego Księcia Litewskiego”. Zdaniem ekspertów, dukat z 1548 r. zaliczany jest do najrzadszych okazów na rynku kolekcjonerskim, a prezentowany egzemplarz z menniczym połyskiem i rysą biegnącą przez wizerunek króla reprodukowany był w publikacji „Złoto czasu dynastii Jagiellonów”. &nbsp;Dukaty Zygmunta Augusta należą do najrzadszych monet polskiej numizmatyki. Rysa na twarzy króla. Piękny połysk. Ekstremalnie rzadka pozycja do najlepszych kolekcji. Ocena rzadkości:Kopicki 3322 (R8); Kurpiewski 3322 (R8); Ivanauskas (2012) 16SA3-1 (RRRR); Friedberg 2; Kaleniecki str. 40; Dutkowski „Złoto czasów dynastii Jagiellonów” 43 (R7) - ten sam; H-Czapski 7127 (R7). - Rzadsze od dukatów Zygmunta Augusta mogą być wyłącznie dukaty jego ojca, Zygmunta Starego, a te zalicza się do praktycznie nieosiągalnych w obiegu. Oferowany egzemplarz jest wobec tego jedynym dostępnym na rynku - to moneta z pierwszej aukcji Pawła Niemczyka, której przez dwanaście lat nie było na rynku. Zwykle w kolekcjach spotykamy dukaty gdańskie, wileńskie to natomiast ogromna rzadkość - Michał Niemczyk.
Cena wywoławcza:
170 000 pln
Jan II Kazimierz. Talar 1649, Kraków - RZADKOŚĆ R6-R7
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i pełniej zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIMI DEI G REX POL M D L R Rw.: Pod dużą koroną czteropolowa tarcza Polsko – Szwedzka opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa, który przerywa napis u dołu. W środku mała tarcza z herbem Snop, Wazów. U dołu herb Sas w większej tarczy przerywający łańcuch orderu. Odmiana bez liter menniczych po bokach tarczy. W otoku: 49 P M SA SE CZ NE N SV GO VA H RE 16 Niezwykle rzadki talar z pierwszego roku panowania Jana II Kazimierza określa się jako obiekt brakujący w wielu kolekcjach. Egzemplarz z przebijającym połyskiem, w wiekowej złotawej patynie opuścił mennicę krakowską w 1649 r., prezentując nowego monarchę z dalszej perspektywy, w ozdobnej zbroi znanej również z reprezentacyjnych malarskich portretów króla. Mimo charakterystycznego dla tego typu monet płytkiego bicia, wyraźnie widoczny jest wyłożony koronkowy kołnierz, Order Złotego Runa czy artystycznie wkomponowana szarfa dowódcza ponad biodrami władcy, której draperia osuwa się na pole legendy, stanowiąc tło dla jej ostatnich liter.Historia: Jan II Kazimierz uroczyście koronowany został w styczniu 1649 r. w katedrze na Wawelu, zastając w kraju ordynację menniczą ustanowioną przed ponad dwiema dekadami przez Zygmunta III Wazę. Według ustaleń z 1627 r., zabraniało się bicia drobnej monety srebrnej, w efekcie czego mennice opuszczały jedynie dukaty i talary. W 1650 r. jednak - z uwagi na trudną sytuację gospodarki i toczące się wojny - nową ordynacją przywrócono monety drobne, a niemal całkowicie zaniechano bicia talarów. W zalewie monet o niższym nominale i zaniżonej próbie srebra, pełnowartościowe talary natychmiast wyprowadzone zostały z obiegu, co poskutkowało tym, że do naszych czasów zachować mogły się jedynie nieliczne egzemplarze. W efekcie stosowanego w owym czasie płytkiego bicia, wiele z nich prezentuje silnie przetarte rewersy, na tle których całkowicie czytelna tarcza herbowa oferowanego egzemplarza stanowi niewątpliwie prawdziwą rzadkość.Wariant z półpostacią króla z ocięciem rękawa. Na rewersie herb Sas w tarczy. Legenda przedzielona klejnotem Orderu Złotego Runa w postaci NE-N. Typowe lekkie niedobicie dla tego typu monet. Piękna, złotawa patyna. Niezmiernie rzadka pozycja do najlepszych kolekcji monet Polski królewskiej. Polecamy!Ocena rzadkości: Kopicki 1813 (R3) ; Dutkowski „Talary Jana Kazimierza” 26 (R6-R7)
Cena wywoławcza:
40 000 pln
Zygmunt II August. Grosz na stopę litewską 1546, Wilno PCGS AU58 (MAX)
Cena wywoławcza:
800 pln
Zygmunt I Stary. Grosz 1539, Gdańsk NGC MS62 (MAX) - PIĘKNY
Końcówka napisu PRVS.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Menniczy egzemplarz z nienaruszoną patyną.CNG 64.I.a; Kopicki 7323
Cena wywoławcza:
300 pln
Zygmunt III Waza. Szeląg 1601, Kraków NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Litera K pod tarczami herbowymi.Wyśmienicie zachowany egzemplarz z delikatną patyna i ostrymi szczegółami.Kopicki 687 (R1)
Cena wywoławcza:
300 pln
Jan III Sobieski. Medal 1719, Klementyna Sobieska, srebro - RZADKI
Aw.: Popiersie księżniczki w lewo. Wokół tytulatura Klementyny jako królowej angielskiej i francuskiej Rw.: Rydwan pędzący na tle zabudowań Rzymu Medal autorstwa Otto Hameraniego z 1719 roku, dla upamiętnienia udanej ucieczki Klementyny, wnuczki Jana III Sobieskiego, żony pretendenta do tronu angielskiego Jakuba Stuarta z Innsbrucka. Była tam zaaresztowana wraz z dworem z rozkazu cesarza austriackiego, który chciał przeszkodzić jej ślubowi z Jakubem Stuartem. Jej sensacyjna ucieczka do Rzymu odbiła się szerokim echem w ówczesnym świecie. Wiekowa patyna, połysk. Wspaniałą prezencja na żywo. H-Czapski 5960
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Wariant z herbem Łabędź i literą W po jego prawej stronie. W tytulaturze na awersie SIG 3 D G - R P M D L.Moneta centralnie niedobita, ale z wyraźnym blaskiem menniczym.Bardzo rzadki i poszukiwany trojak wileński.Iger V.01.5.a (R4)
Cena wywoławcza:
2 000 pln