RZADKOŚĆ R5 - PIĘKNY

Zygmunt III Waza. Grosz 1593, Olkusz NGC MS63 (MAX), RZADKOŚĆ R5 - PIĘKNY

Cena wywoławcza::
2 000 pln
7 000 pln
250 %

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. U dołu znaki mennicze słoneczko i dzban. W otoku: SIGIS III D G REX - PO M D LIT

Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone tarczą z herbem Snop Wazów. U dołu herb Topór. W otoku: GROSVS REGNI - POLONIE 1593

Odmiana ze znakami menniczymi „słoneczko” i „dzban” pod popiersiem króla.

Wyśmienicie zachowana moneta w urokliwej patynie.

Najpiękniejszy egzemplarz jaki mieliśmy w ofercie aukcyjnej.

Moneta zasłużenie doceniona najwyższą nota gradingową w rankingu NGC.

Kopicki 737 (R5); Tyszkiewicz 12

Stan zachowania: NGC MS63 (MAX)

Jan II Kazimierz. Talar 1649, Kraków - RZADKOŚĆ R6-R7
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i pełniej zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIMI DEI G REX POL M D L R Rw.: Pod dużą koroną czteropolowa tarcza Polsko – Szwedzka opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa, który przerywa napis u dołu. W środku mała tarcza z herbem Snop, Wazów. U dołu herb Sas w większej tarczy przerywający łańcuch orderu. Odmiana bez liter menniczych po bokach tarczy. W otoku: 49 P M SA SE CZ NE N SV GO VA H RE 16 Niezwykle rzadki talar z pierwszego roku panowania Jana II Kazimierza określa się jako obiekt brakujący w wielu kolekcjach. Egzemplarz z przebijającym połyskiem, w wiekowej złotawej patynie opuścił mennicę krakowską w 1649 r., prezentując nowego monarchę z dalszej perspektywy, w ozdobnej zbroi znanej również z reprezentacyjnych malarskich portretów króla. Mimo charakterystycznego dla tego typu monet płytkiego bicia, wyraźnie widoczny jest wyłożony koronkowy kołnierz, Order Złotego Runa czy artystycznie wkomponowana szarfa dowódcza ponad biodrami władcy, której draperia osuwa się na pole legendy, stanowiąc tło dla jej ostatnich liter.Historia: Jan II Kazimierz uroczyście koronowany został w styczniu 1649 r. w katedrze na Wawelu, zastając w kraju ordynację menniczą ustanowioną przed ponad dwiema dekadami przez Zygmunta III Wazę. Według ustaleń z 1627 r., zabraniało się bicia drobnej monety srebrnej, w efekcie czego mennice opuszczały jedynie dukaty i talary. W 1650 r. jednak - z uwagi na trudną sytuację gospodarki i toczące się wojny - nową ordynacją przywrócono monety drobne, a niemal całkowicie zaniechano bicia talarów. W zalewie monet o niższym nominale i zaniżonej próbie srebra, pełnowartościowe talary natychmiast wyprowadzone zostały z obiegu, co poskutkowało tym, że do naszych czasów zachować mogły się jedynie nieliczne egzemplarze. W efekcie stosowanego w owym czasie płytkiego bicia, wiele z nich prezentuje silnie przetarte rewersy, na tle których całkowicie czytelna tarcza herbowa oferowanego egzemplarza stanowi niewątpliwie prawdziwą rzadkość.Wariant z półpostacią króla z ocięciem rękawa. Na rewersie herb Sas w tarczy. Legenda przedzielona klejnotem Orderu Złotego Runa w postaci NE-N. Typowe lekkie niedobicie dla tego typu monet. Piękna, złotawa patyna. Niezmiernie rzadka pozycja do najlepszych kolekcji monet Polski królewskiej. Polecamy!Ocena rzadkości: Kopicki 1813 (R3) ; Dutkowski „Talary Jana Kazimierza” 26 (R6-R7)
Cena wywoławcza:
40 000 pln
Zygmunt II August. Grosz na stopę litewską 1546, Wilno PCGS AU58 (MAX)
Cena wywoławcza:
800 pln
Władysław IV Waza. Talar 1634, Bydgoszcz NGC XF45
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Powstanie Listopadowe. Dukat 1831, odmiana z kropką po pochodni NGC AU55
Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski.Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszachZnacznie rzadsza odmiana z kropką po pochodni.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 2750 (R1); Plage 271; Parchimowicz 1059; Berezowski 531 NGC AU55
Cena wywoławcza:
6 000 pln
August III Sas. Ort (18 groszy) 1754, Lipsk NGC MS65 (MAX) – PIĘKNY
Popiersie z szeroką koroną króla i broszą złożoną z trzech pereł. Najwyższa nota w gradingu NGC – MS 65. Egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym i wyraźnymi detalami. Rzadka moneta w takim stanie zachowania.Kahnt 687d; Merseburger 1781; Gumowski 2158
Cena wywoławcza:
500 pln
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Księstwo Warszawskie. Dukat 1812 IB, Warszawa - PIĘKNY
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Powstanie Listopadowe. 5 złotych 1831 KG, Warszawa – PIĘKNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Przepiękna moneta z seledynową patyną i obustronnym blaskiem menniczym.Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)
Cena wywoławcza:
3 000 pln