4009

Katalog aukcyjny Henry Seligmann „Münzen und Medaillen aller Zeiten und Länder” Hannover, 1. September 1930

Cena wywoławcza::
600 pln
600 pln

Stron 70, pozycji 1777, tablic 6. Aukcja monet i medali z różnych krajów. Na uwagę zasługuje talar Zygmunta Starego z 1533 r. z Mennicy Toruńskiej umieszczony na tablicy. Lista szacunkowa. Oryginalne broszurowe okładki, zachowane bibułki między tablicami. Stan bardzo dobry.

Edward Raczyński - Gabinet medalów polskich - Tomy I-V z uzupełnieniem Bayera - ORYGINAŁ
Raczyński Edward: Gabinet medalów polskich oraz tych, które się do dziejów Polski tyczą, począwszy od najdawniejszych czasów aż do panowania...1-2) ...Jana III (1513 - 1696) - tom I i II; Wrocław 1838, s. 359 i 397, komplet tablic i winiet z miedziorytniczymi wizerunkami i opisem 260 medali - równolegle w języku polskim i francuskim;3) ... od wstąpienia na tron Augusta II aż do zgonu jego Augusta III (1697-1763), tom III , Poznań 1841; s. 338, tbl 117 i opis dalszych 223 medali4) ... z czasów panowania Stanisława Augusta, przez Ł.G. [ krypt. Łukasza Gołębiowskiego], wydany przez Edwarda hr. Raczyńskiego, Wrocław 1843; s. 314, tbl.96 z rycinami dalszych 151 medali, wizerunki których przeniesiono na blachę nową techniką „gliotyczną”.Dodatkowo dopełnienie dzieła Raczyńskiego autorstwa Karola Bayera (bez tablic).Jest to komplet pierwszego wydania największego w dziejach polskiej medalografii dzieła - dzisiaj już historycznego i bibliofilskiego. Joachim Lelewel określił dzieło Raczyńskiego jako ważny etap w historii polskiego medalierstwa.Autor „Gabinetu”- Edward hr Raczyński /1786-1845/, to jeden z najświatlejszych umysłów swej epoki, społecznik i polityk, wydawca, pisarz, mecenas sztuki i nauki, kolekcjoner i bibliofil. Tom IV wypracował Łukasz Gołębiowski /1773-1849/, historyk i bibliotekarz zbiorów Tadeusz Czackiego w Porycku. Wydał go, tak jak pozostałe tomy,Edward hr. Raczyński. Podkreślić należy, co jest rzadkością, iż jest to komplet wydawniczy dzieła tak tomów, jak i wszystkich tablic, bez jakichkolwiek braków. Zachowana oryginalna i jednolita oprawa z epoki. Wewnątrz wszystkie karty bez zakwaszeń i przebarwień, co jest dodatkową wartością tomów.Całość elegancko oprawiona w skórę ze złoceniami. Duża rzadkość.M. Gumowski: Bibliografia numizmatyki polskiej, poz. 3679.Wymiary: ≈ 21,5 x 26,5 cm
Cena wywoławcza:
14 000 pln
Grecja, Tetradrachma SOWA 440 – 404 p.n.e. Ateny – NGC Ch Au - WYŚMIENITA
Aw.: Głowa Ateny w hełmie attyckim w prawoRw.: Sowa stojąca w prawo, z głową na wprost, z lewej gałązka oliwna i półksiężyc, z prawej legenda ΑΘΕ.Słynna Sówka ateńska, bardzo często nazywana pierwszym dolarem. Spowodował to fakt, przyjmowania tych monet w najdalszych zakątkach świata starożytnego. Piękna moneta rygorystycznie oceniona przez NGC. Jak na ten typ monety bardzo atrakcyjnie wybita głowa Ateny, z widocznym pełnym pióropuszem hełmowym, co nie trafia się zbyt często.  Dodaje to uroku tej tetradrachmie, tak samo jak fakt, że jest nieczyszczona, a to nie trafia się często przy obecnym wysypie na rynku tego typu numizmatów.Przetarcie przy dziobie sowy spowodowało jednak, nadanie jej noty Ch AU, oznacza to że graderzy bardzo długo wahali się czy nie dać noty MS.Egzemplarz zdecydowanie do najlepszych kolekcji. Moneta rzadka z tak centrycznym biciem.SNG Cop 31.
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Rzym, Honoriusz (393-423). Solidus, Mediolan NGC Ch AU
Aw.: Popiersie Honoriusza w diademie perełkowym w prawo, wokoło otoku: D N HONORIVS P F AVGRw.: Cesarz stoi w prawo trzyma Labarum glob zwieńczony Wiktorią, prawą nogę trzyma na jeńcu, po bokach litery M -D, w odcinku COMOB, wokoło otoku: VICTORIA AVGGGBardzo dobrze zachowana moneta w gradingu NGC, z minimalną wadą powierzchni co spowodowało obniżenie noty za powierzchnię na 3 z 5, za bicie moneta dostała 4 na 5 punktów, spowodował to fakt, że została wybita z nieco wyrobionego już stempla rewersu, awers zdecydowanie zasługiwałby na 5/5. Stan zachowania został określony na AU – prawie bez obiegowy (2+).RIC 1206; Depeyrot 16/2
Cena wywoławcza:
4 000 pln
II RP. 9 Dywizjon Samochodowy, Brześć - RZADKOŚĆ
Równoramienny krzyż z zakończeniami w formie kulek, pokryty czarną emalią w środku i amarantową na obrzeżach. Na ramionach napisy z nazwami miast: LWÓW BRZEŚĆ/B oraz daty: 1921 1929. W centrum Orzeł, z chłodnica samochodową na piersi, na której wpisanym numer pułku 9.Odznaka numerowana (No. 52), wykonana w srebrze przez grawera A. Nagielskiego z Warszawy.Punce probiercze, nakrętka dobierana (wtórnik) sygnowana nazwiskiem tego samego grawera. Lekkie ukruszenia emalii. Stan wizualny bardzo dobry.Bardzo rzadka pozycja.Sawicki/Wielechowski str. 348Wymiary: 38,5 x 38,5 mm.
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Rosja. Order Św. Stanisława II klasa, ZŁOTO - RZADKOŚĆ - PIĘKNY
Na awersie: krzyż maltański, pokryty czerwoną emalią, pomiędzy ramionami cztery dwugłowe orły carskie, w centrum medalion otoczony wieńcem laurowym pokrytym zieloną emalią.Po upadku powstania listopadowego w 1831 Order Świętego Stanisława, podobnie jak Order Orła Białego i Order Virtuti Militari, włączono do odznaczeń rosyjskich jako najniższe z nich pod nazwą Cesarsko-Królewski Order św. Stanisława.Zmieniony został wygląd insygniów: ze środkowego medalionu awersu usunięto malowaną na porcelanie figurę św. Stanisława i zastąpiono ją splecionymi literami SS (Sanctus Stanislaus), polskie białe orły między ramionami krzyża wymienione zostały na dwugłowe orły carskie, leżące pomiędzy emaliowanymi na czerwono ramionami krzyża.Order Św. Stanisława II klasa, ZŁOTO. Cechy probiercze złota „56” (14 ct) na uchu z przełomu XIX i XX wieku. Imiennik wykonawcy IŁ oraz sygnatura wytwórcy (podwójnie nabita) na rewersie odznaczenia.Niezwykle efektowne i precyzyjnie wykonane odznaczenie w pięknym stanie zachowania. Emalie kompletne z minimalnym przetarciem wierzchniej warstwy lakieru.Gorąco polecamy. Wymiary: 49 x 52 mm (do ucha)
Cena wywoławcza:
9 000 pln