Zygmunt III Waza. 5 dukatów, Półportugał 1622, Wilno

Cena wywoławcza::
300 000 pln
520 000 pln
73 %

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Król w hiszpańskiej krezie z Orderem Złotego Runa. Całość w podwójnej obwódce sznurowej. W otoku: SIG 3 DG REX POL M DVX LIT RVSS PRVSS
Rw.: Pod koroną ozdobna czteropolowa tarcza herbowa polsko-szwedzka, opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. W dolnej części tarczy mała tarcza z herbem Wadwicz (2 ryby, Krzysztof Naruszewicz podskarbi wielki litewski 1618-1631). Data 16-22 przy koronie. Napis przerywa Runo, a poniżej nominał V. Całość w obwódce liniowo-sznurowej.W otoku: SA LI NEC NO SVE O/V GOT VAN HÆR REX

Duża, okazała i bardzo rzadka pozycja numizmatyczna. Odmiana z napisem SVE jest wyłącznie notowanaw najlepszych kolekcjach półportugałów litewskich. W roczniku 1622 znane są cztery odmiany stempla z SVE:, SVE., małą literą w SVE oraz szeroko ustawioną datą 1 6 2 2. Oferowana odmiana z SVE:, której rzadkość Czapski określał na R5. Półportugałów tej odmiany nie było w kolekcji Chełmińskiego, Frankiewicza ani Chomińskiego. Większość egzemplarzy tego wariantu znajduje się w zbiorach publicznych, co sprawia, że na rynku numizmatycznym może znajdować się nie więcej niż pięć takich monet.

Pięknie zachowany egzemplarz. Moneta ogromnej rzadkości zwłaszcza w takim stanie zachowania,
podwójne uderzenie stempla od strony awersu.

Kopicki 3562 (R7); Kaleniecki 122; Beyer 408; Gumowski (M. Wileńska) 185; Ivanauskas/Douchnis 1103.230; Ivanauskas 9SV5-3; Złoto czasów dynastii Wazów 22 (R5); Tyszkiewicz (1875) 132 (R5)

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 17,22 g Au
Średnica: 36,0 mm

Zygmunt II August. Grosz 1546, Wilno NGC MS62 (MAX) najwyższa nota gradingowa na świecie
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi.W otoku: SIGIS AVG REX POL MAG DVX LITRw.: W polu Pogoń, pod nią data 15-46 rozdzielona Kolumnami Giedymina.W otoku: MONETA MAGNI – DVCAT9 LITVANajwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS62). Kolejny, niższy egzemplarz to AU58. Moneta bardzo rzadka w takim stanie zachowania. Ciekawy wariant z datą rozdzieloną kolumnami Giedymina, tak jak na groszu 1545.Piękny egzemplarz, dużo połysku menniczego. Lekko niedobity.Kopicki nie notuje; Ivanauskas 6SA12-6 (podobny); Tyszkiewicz 3
Cena wywoławcza:
2 000 pln
II RP. 10 złotych 1933 klipa Traugutt, PRÓBA Ag, stempel lustrzany PCGS SP63 (MAX) najwyższa nota gradingowa
Moneta wybita w 70. rocznicę Powstania Styczniowego. Nakład nieznany. Egzemplarz wybity stemplem lustrzanym. Bardzo rzadka w tym stanie zachowania. Najwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS SP63).Stara, kolorowa patyna. Wspaniały, menniczy egzemplarz.Parchimowicz P156b
Cena wywoławcza:
10 000 pln
II RP. 5 złotych 1925, Konstytucja 81 perełek, bez znaku mennicy, PCGS SP64 (MAX) najwyższa nota gradingowa na świecie
Odmiana bez znaku mennicy. Moneta wybita w nieznanym nakładzie, sporadycznie pojawiająca się w handlu. Bardzo rzadka i poszukiwana przez kolekcjonerów. Najwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS SP64).Egzemplarz z piękną, kolorową patyną. Bardzo ładna prezencja.Parchimowicz P139h
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1598, Ryga NGC MS64 (MAX) najwyższa nota gradingowa
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III D G REX PO DLIRw.: Nominał III między kwiatkami, poniżej mały herb Rygi i data 15-98Napis w czterech wierszach: GR – OS / ARG TRIP / CIVI RI / GEMoneta w amerykańskim gradingu NGC. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS64). Rzadka w takim stanie zachowania.Piękny menniczy egzemplarz, końcówka blachy. Patyna, wspaniale zachowane detale.Iger R.98.1b
Cena wywoławcza:
500 pln
Stanisław August Poniatowski. Medal 1771, na ocalenie Stanisława Augusta Poniatowskiego NGC MS63 (MAX)
Aw.:&nbsp;Dwie, półnagie furie porywają króla na przedpolu miasta. Król ubrany w kostium antyczny w wieńcu laurowym. Ręka wyłaniająca się z obłoków ratuje króla.U dołu podpis medaliera: I.L. ŒXLEINW odcięciu: HORA X NOCT D III NOV / MDCCLXXIW otoku: NOLITE TANGERE CHRISTOS MEOSRw.:&nbsp;Na tle zamku królewskiego w Warszawie król w stroju antycznym. Towarzyszy mu opatrzność z berłem. Przy królu dwie personikacje kobiece, symbolizujące Polskę i Litwę. W odcięciu: FIDA POLONIA / GAVDETW otoku: OCVLI DOMINI SVPER IVSTOSMedalier Johan Leonard Oexlein, Norymberga. Medal wybity na pamiątkę ocalenia króla z rąk konfederatów barskich w 1771 roku. Rzadki medal w tym stanie zachowania. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS63). Medale ogradowane przez &nbsp;firmę NGC spotyka się na rynku sporadycznie.Piękny, menniczy egzemplarz. Kolorowa patyna. Idealnie zachowane detale.Raczyński 520; H-Czapski 3124; Stahr (2007) 245
Cena wywoławcza:
3 500 pln
August lll Sas. 1/3 talara 1751, Drezno PCGS MS63 (MAX) najwyższa nota gradingowa na świecie
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi i płaszczu.W otoku: D G FRID AUGUST REX POLONIARUMRw.: Herby polskie i saskie pod koroną, poniżej inicjały F.W.ô.F i nominał 1/3, pod nimi znak menniczy – hak.W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W S R I ARCH &amp; EL 1751Najwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS MS63).Piękny, menniczy egzemplarz. Połysk menniczy.Kamiński 1346 (R); Merseburger 1756
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Polska XlX w. 3 ruble = 20 złotych 1837 MW, Warszawa NGC MS63 (MAX) najwyższa nota gradingowa
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle.U dołu litery M-WRw.: Napisy, nominał i data 1837Moneta wybita w mennicy warszawskiej w nakładzie tylko 423 egzemplarzy. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS63). Numizmat w tak wyśmienitym stanie zachowania występuje po raz pierwszy w historii – na aukcjach światowych występowała tylko trzy razy i w zdecydowanie gorszych stanach zachowania. Moneta unikalna w takim stanie zachowania.Piękny, menniczy egzemplarz, idealne detale i lustro na całej powierzchni.Kopicki 9467; Friedberg 111; Plage 305; Bitkin 1078; Parchimowicz 1046 h; Berezowski 30
Cena wywoławcza:
50 000 pln
Węgry. Transylwania talar 1650 NB klipa PCGS XF Details (MAX) UNIKAT najwyższa i jedyna nota gradingowa
Aw.: Półpostać księcia. W otoku: GEOR RAKO DG P TRARw.: Tarcza herbowa, napis otokowyt: N-B i data 1650Jerzy Rakoczi II (1648-1660). Mennica Nagybanya. Wyjątkowo rzadka moneta. W katalogu Davenport ta moneta pokazana jest tylko na rysunku. Wszystkie pozostałe mają swoje fotografie. Po raz pierwszy w handlu na rynku aukcyjnym. Moneta w amerykańskim gradingu PCGS XF DETAILS (najwyższa i jedyna nota gradingowa dla tej monety).Wyjątkowy egzemplarz! Jedyny notowany na rynku.Davenport 4749
Cena wywoławcza:
10 000 pln