764

TRYPTYK Złoto 1.000.000 złotych 1990 Tadeusz Kościuszko NGC PF67 ULTRA CAMEO (MAX) - NAKŁAD 1 SZTUKA! 12 Uncji Złota

Cena wywoławcza::
150 000 pln
190 000 pln
27 %
25 września 2021 | 09:00

Ekstremalnie rzadka dwunastouncjowa moneta, wykonany za granicą, w celu upamiętnienia jednego z trzech wielkich Polaków - Tadeusza Kościuszkę. Według katalogów NAKŁAD TYLKO JEDNA SZTUKA!
Jedyna okazja do uzupełnienia zbioru w UNIKATOWY egzemplarz.

Fischer KZ 037 (c.a.)

Stan zachowania: NGC PF67 ULTRA CAMEO (MAX)
Waga: 373,20 g (12 uncji) Au .999
Średnica: 65 mm

Bolesław III Krzywousty (1102-1138). Brakteat wzór rzymski (jednopostaciowy), Kraków, 1127 r. - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Święty Wojciech z pastorałem i ewangeliarzem na wprost. Legenda otokowa z imieniem św. Wojciecha.Rok 1127, to rok bardzo ważny w dziejach Kościoła polskiego, a kult św. Wojciecha zyskał nowy blask. Zapiski rocznikarskie zgodnie notują pod rokiem 1127 invencio capitis s. Adalberti, cudowne odnalezienie głowy św. Wojciecha podczas przebudowy Jego grobowca (III konfesji bazyliki romańskiej Władysława Hermana). Odbyte uroczystości miały na celu godne uczczenie podniesienia szczątków świętego męczennika, patrona Kościoła Polskiego, dynastii piastowskiej i całego państwa. Odnalezienie relikwii odbiło się szerokim echem w chrześcijańskim świecie. Gdyby Czesi byli świadomi, że w zrabowanym w 1038 r. przez nich sarkofagu ciało jest kompletne, podnieśliby larum i protest na całą Europę, a tego nie zrobili. Dopiero w 1143 r. ogłosili „cudowne” odnalezienie głowy świętego w Pradze, a to oznacza, że wcześniej jej tam nie było. Nic dziwnego, że odnalezienie relikwii, tak ważne wydarzenie, zostało uwiecznione specjalną emisją monet. Wyeksponowanie na brakteacie patrona metropolii gnieźnieńskiej po uroczystościach podwyższenia relikwii św. Wojciecha w 1127 r., zbiegło się ze staraniami Bolesława o poddanie nowo eregowanych diecezji pomorskich Gnieznu (kujawskiej i lubuskiej oraz planowanej wolińskiej). Inspiracją dla osoby projektującej stempel brakteata typu III oraz rewers dwustronnej pieczęci pieszej Krzywoustego, stosowanej w tym czasie przez jego kancelarię (odciski na ołowianych bullach III-V) była prawdopodobnie płaskorzeźba z XI w., znajdująca się na antycznej studzience w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej w Rzymie. Pierwotnie było to sanktuarium św. Wojciecha, jedna z kilku fundacji cesarza Ottona III ku czci tego męczennika, w której złożył uzyskaną od Chrobrego relikwię. Dlatego proponuję jednopostaciowy brakteat nazywać „wzorem rzymskim”. Wyobrażenie, od pierwszego opisu i interpretacji odkrywcy monety Zygmunta Wdowiszewskiego w 1959 roku wywołało ożywioną dyskusję dotyczącą datowania, odczytu i powodu wybicia. Jeszcze w tym samym roku Ryszard Kiersnowski wysunął hipotezę, że wybita moneta była obronną reakcją Kościoła polskiego na postanowienia papieskie o poddaniu metropolii gnieźnieńskiej Magdeburgowi (bullą z 1133 r., przynajmniej na pergaminie). Dokładnie po roku, abp magdeburski Norbert, późniejszy święty zmarł, nie zrealizowawszy swych groźnych dla Polski zamierzeń. W żadnym wypadku emisje monetarne, eksponujące św. Wojciecha, nie mogły powstrzymać ekspansywnych działań cesarza i kościoła niemieckiego. Natomiast jasne przesłanie do społeczeństwa polskiego zawarte na brakteatach, propagujące i wzmacniające kult Świętego Męczennika było ważnym elementem informacji i przekazu chrześcijańskich idei. Jedynym argumentem Kiersnowskiego stricte numizmatycznym, przemawiającym za późniejszym datowaniem tych brakteatów było mniemanie, iż wyprzedzałyby pierwsze takie monety niemieckie, co według niego nie było możliwe. Argument ten świadczy jedynie o tkwiącym w społeczeństwie polskim stereotypie o wyższości kultury i techniki niemieckiej i polskiej niemożności. Do tej pory znanych jest około 15 egzemplarzy, jednak stempel C, którym została wybita znany jest tylko z egzemplarza w zbiorze Czapskich Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z Naszej 17 akcji, uzyskując cenę końcową w wysokości 100.000 złotych. Miejscowe niedobicie legendy otokowej, dobre szczegóły rysunku, lekko pofalowana powierzchnia, sporo połysku menniczego. Opis sporządzony we współpracy z największym znawcą tematu brakteatów protekcyjnych Witoldem Nakielskim - dziękujemy.Kopicki 46 (R7) (podobny)
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Zygmunt lll Waza. Ort (18 groszy) 1625, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi z wyłożonym krótkim koronkowym kołnierzem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską. Nad tarczą skrócona data 25. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSISKońcówka awersu zakończona literami R P. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i doskonale zachowane detale. Rzadki numizmat w takim stanie zachowania.Szatalin-Grendel GD25a-5; Kopicki 7506 (R)
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Leszek Biały. Brakteat - arkada z wieżą - PIĘKNY i RZADKI
Aw.: Podwójna arkada z wieżą, w polach liście. Dołem hebrajski napis (błogosławieństwo).Ciekawa kompozycja typu hebrajskiego. Moneta nienotowana w katalogu w Kopickiego!Piękny egzemplarz z połyskiem menniczym.Bardzo rzadka pozycja, zwłaszcza w tym stanie zachowania.Haczewska-Paszkiewicz 16
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Elżbieta. 48 kopiejek 1757, Moskwa - WYŚMIENITA
Aw.: Popiersie carycy w małej kornie i napis w otokuRw.: Orzeł dwugłowy z herbami i napis wokoło, poniżej nominałBardzo rzadka moneta bita dla prowincji bałtyckich. Nakład 42 450 sztuk.Wspaniale zachowana moneta. Subtelna patyna, połysk.Bitkin 635 (R); Petrov 5 rub.; Ilyin3 rub.
Cena wywoławcza:
2 000 pln
August III Sas. Halerz 1754 FWoF, Drezno NGC MS65 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-64.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kopicki 11162; Khant 619
Cena wywoławcza:
900 pln
Kurlandia. Fryderyk Kazimierz Kettler 1682-1698.  Szóstak (6 groszy) 1694 Mitawa NGC AU55 (MAX) - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Popiersie księcia w peruce i płaszczu. U dołu inicjały GAH (Gustaw Adolf Hille). W otoku: FRIDER CASIM D G IN LIVON Rw.: Pod koroną trzy tarcze herbowe. Pod koroną nominał VI. W otoku: CURLAND ET SEMGAL DUX 1694Bardzo rzadki szóstak z trzema tarczami herbowymi. Był w kolekcji Czapskiego i prywatnym zbiorze w Rydze. Na aukcjach pojawiają się wyłącznie szóstaki z dwiema tarczami herbowymi. Najwyższa nota gradingowa w NGC. Ładny egzemplarz w jednolitej patyna. Kopicki 4073 (R7); Gerbaszewski 4.7.2.1; H-Czapski 2541
Cena wywoławcza:
1 800 pln
August III Sas. Halerz 1752 FWoF, Drezno NGC MS65 (MAX)
Cena wywoławcza:
900 pln
Niemcy. Sachsen-Coburg Eisenach. Johann Casimir i Johann Ernst (1572-1633). Talar 1609, Saalfeld NGC AU55 (MAX)
Aw.: Johann Casimir i Johann Ernst zwróceni ku sobie, legenda otokowaRw.: Tarcza herbowa Saksonii, powyżej data 1609, dookoła z 12 tarcz herbowych, legenda otokowaPołysk menniczy, złotawa patyna. Menniczej świeżości egzemplarz z najwyższą notą gradingową w NGC.Davenport 7426
Cena wywoławcza:
1 000 pln