GABINETOWY

II RP. 5 złotych 1930 Sztandar NGC MS65 GABINETOWY (MAX)

Cena wywoławcza::
3 000 pln
9 000 pln
200 %

Wyselekcjonowany egzemplarz z piękna, gabinetową patyną i przebijającym blaskiem menniczym.
Najwyższa nota gradingowa na świecie w NGC.
Bardzo rzadka moneta w tak wyszukanym stanie zachowania.

Fischer OB 014; Parchimowicz 115a

Stan zachowania: NGC MS65 (MAX)
Średnica: 33

Bolesław Chrobry (992-1025). Denar jednostronny typu Princes Polonie, odmiana zbarbaryzowana - WYŚMIENITY
Aw.: Paw w prawo, w otoku imitacja legendy.Rw.: Krzyż z pierścieniami w kątach, imitacja legendy.Denar typu Princes Polonie - przedstawiony na współczesnym banknocie dwudziestozłotowym - wybity został przez Bolesława Chrobrego w pierwszych latach XI wieku. Legenda monety stanowi najwcześniejszy przetrwały do naszych czasów zapis nazwy Polski, a wyobrażenie pawia nawiązywać ma do męczeństwa i życia wiecznego św. Wojciecha. Oferowany egzemplarz uznawany jest za najpiękniejszy, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku aukcyjnym.LegendaInskrypcja „Princes Polonie”, odczytywana na denarach Bolesława Chrobrego z pierwszych lat XI stulecia, uznawana jest przez historyków za najwcześniejszy zachowany zapis nazwy polskiego państwa. Jak wskazuje Ryszard Kiersnowski, pierwszy człon legendy - „princes”, dokładnie „princeps”, książę - pozostaje znacznie rzadszym terminem niż „dux”, jednak nie ulega wątpliwości, że odnosi się do pierwszego króla Polski. Monety z inskrypcją tego typu znajdowane były znaleziskach z okresu panowania tego monarchy, a awers i rewers przypisać można do innych typów jego denarów. Zdaniem Ryszarda Kiersnowskiego, formuła w otoku ma swój wzorzec w pieniądzach bitych w IX i X wieku w Księstwie Benewentu - inspiracja napłynąć musiała więc drogą kontaktów kulturalnych lub politycznych z Italią, być może przy udziale opactwa Monte Cassino. Druga teza badacza sugeruje natomiast nieprzypadkowe posłużenie się nawiązującym jeszcze do antyku terminem „princes” - miałby on akcentować uzyskany podczas zjazdu gnieźnieńskiego status Bolesława Chrobrego i nawiązywać do ambicji Ottona III w zakresie rekonstruowania chrześcijańskiego rzymskiego imperium.DatowanieJak wskazuje aktualny stan badań, wybicie denara typu Princes Polonie wiązane powinno być ze zjazdem w Gnieźnie, jednak - zdaniem dr Witolda Garbaczewskiego - mowa o odniesieniu ideowym, a nie ścisłej chronologii. Najwcześniejsza data emisji monety to, zdaniem eksperta, 1002 r., w którym odszedł Otton III, natomiast za najbardziej prawdopodobne wskazywane jest wybicie denara w roku 1005.Przedstawienie pawiaMimo że początkowo wyobrażenie ptaka na denarze odczytywane było jako wizerunek orła, badacze są zgodni, że na stemplu przedstawiono pawia z charakterystycznymi piórami na czubku głowy oraz szeroko rozpostartym ogonem. Jak pisze prof. Stanisław Suchodolski, ikonografię monety warto odczytywać w kontekście wyobrażeń ptaków na pochodzących z pierwszej połowy XI wieku emisjach czeskich. Paw zdobi m.in. denary Brzetysława I, a sama legenda oraz umieszczona na odwrotnej stronie postać św. Wacława pozwalają wnioskować, że gatunek symbolizować miał życie wieczne patrona. W przypadku monety Bolesława Chrobrego, przekaz odnosiłby się do św. Wojciecha, którego szczątki monarcha wykupił za odpowiadającą im masą ilość złota.Odmiana zbarbaryzowanaDotychczas sądzono, że znane monety tego typu wybito dwiema parami stempli:&nbsp;bardzo rzadką, poprawną, z czytelnym po obu stronach napisem PRINCES&nbsp;POLONIE i znacznie pospolitszą, zbarbaryzowaną, ze zdeformowaną imitacją&nbsp;napisu. Najnowsze badania Mateusza Boguckiego ujawniły jednak, że w istocie&nbsp;para stempli była tylko jedna, na co pozwoliła analiza dokładnie wybitego&nbsp;egzemplarza „zbarbaryzowanego”, który oferowany był przez nasz Antykwariat&nbsp;w marcu 2009 r.Początkowo poprawnie wykonane stemple z czasem prawdopodobnie&nbsp;zardzewiały, wobec czego zostały przeszlifowane i uzupełnione, jednakże przez&nbsp;osobę, która nie znała pożądanej treści. Stąd wynikać może znaczna barbaryzacja&nbsp;napisu - zwłaszcza awersu - a także pewna deformacja figury pawia.Najpiękniejszy egzemplarzOferowany w katalogu denar pierwszego króla Polski stanowi niewątpliwie&nbsp;najpiękniejszy egzemplarz tej monety, jaki pojawił się na rynku aukcyjnym. Na monecie&nbsp;zachowany jest połysk menniczy, w pełni czytelny jest też rysunek pawia i znaczna część&nbsp;legendy. Niewielki minus stanowi minimalne, wewnętrzne pęknięcie krążka, niemniej&nbsp;przedstawiany denar to prawdziwa ozdoba naszego katalogu - moneta zajmująca&nbsp;wyjątkowe miejsce w historii Polski.&nbsp;- Michał NiemczykRzadkośćSuchodolski typ IX.15; Stronczyński 7b; zestawienie S. Suchodolskiego z 1967 r. wymienia 13+64 egz.; obecnie szacuje się liczbę znanych egzemplarzy obu odmian na ponad 80. Znaczna część egzemplarzy „zbarbaryzowanych” jest wybita jednostronnie lub z niewyraźną jedną ze stron. (BRP)
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Jan III Sobieski. Ort (18 groszy) 1684, Bydgoszcz NGC MS62 (2 MAX) PIĘKNY- RZADKOŚĆ R3
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskiej zbroi. Pod popiersiem T L B. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Janina – Sobieskich w środku. Po bokach nominał I-8. U dołu w napisie herb Jelita w tarczy. W otoku: MON NOVA ARG – REG POLON 1684Ostatni rocznik ortów bydgoskich Jana III Sobieskiego. Rzadka odmiana z portretem z 4 paskami pełnymi i jednym lekko zarysowanym.Wyjątkowo ładny egzemplarz jak na orta Jana III Sobieskiego. Moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Typowe, lekkie wady blachy dla ortów i szóstaków z tego okresu. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie w NGC, tylko jedna moneta oceniona o pkt wyżej. Rzadkość.Kopicki 1999 (R1); Szatalin BD84-9 (R3)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Jan ll Kazimierz. Dukat 1661, Gdańsk - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC MDL RP Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka z kwiatkiem. Pod łapami lwów inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1661W roczniku 1661 wyróżniamy pięć wariantów stemplowych, które dzielą się na dwa podstawowe typy. Typ ze skróconym łacińskim zapisem słowa król „R” oraz pełnym zapisem w postaci „REX”, tak jak w przypadku naszej monety.Pięknie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym, wybity z dużą starannością. Mały minus za kilka rysek w polu na awersie. Ten sam wariant stemplowy sprzedany za pośrednictwem naszej firmy sprzedany na Aukcji 27 za 59 tys zł.Kopicki 7664 (R4); Friedberg 24; CNG 315l; Kaleniecki s. 396; Tyszkiewicz 14; Złoto Wazów (Tom II) G362b (R5)
Cena wywoławcza:
25 000 pln
August III Sas. Dwuzłotówka (8 groszy) 1753, Lipsk - skrót gr (groszy) małymi literami - PCGS MS64 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla.W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych czteropolowa tarcza herbowa,w środku mała tarcza saska. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1753Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Wyśmienicie zachowana dwuzłotówka ze skrótem "gr" (groszy) pisanym małymi literami a nie drukowanymi. Piękny, zegarowy połysk menniczy oraz subtelna, seledynowa patyna. Menniczy egzemplarz, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kahnt 681b; Merseburger 1777
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Stanisław August Poniatowski. ZBROJARZ Trojak (3 grosze) 1766 pisane G – Kraków BARDZO ŁADNY
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa, poniżej wielka, pisana litera G.&nbsp;Całość okolona wieńcem z liści. W otoku: GROSSVS POLON TRIPLEX 1766Bardzo rzadki trojak nazywany na rynku Zbrojarzem, ze względu na przedstawienie króla w zbroi. Trojak wybity w mennicy krakowskiej. Odmiana z wielką, pisaną literą G oraz 4 jagódkami w wieńcu. Brak kropki po GROSSVS. Bardzo dobrze zachowany wczesny trojak, ładna patyna, w polu naturalny połysk. Rzadka moneta. Polecamy!H-Czapski 3075; Iger K.66.2.a (R1) - podobny; Berezowski 5 zł; Parchimowicz (SAP) 7.b10
Cena wywoławcza:
4 000 pln
August III Sas. 1/48 talara 1756 FWoF, Drezno NGC MS64 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS).Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-64.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kahnt 604; Merseburger nie notuje.
Cena wywoławcza:
600 pln
August III Sas. Halerz 1744 FWoF, Drezno NGC MS65 (MAX) - RZADKIE
Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-64.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kopicki 11162; Khant 619
Cena wywoławcza:
900 pln
Niemcy. Ulm - miasto. Talar 1620 NGC AU58 (MAX)
Aw.: Zdobiony herb miasta Ulm. W otoku: MONETA ARGENT REIP VLMENSISRw.: Ukoronowany dwugłowy Orzeł. W otoku: FERDINANDVS II ROM IMP SEMPER AVGVSTVSNajwyższa nota w NGC dla tej monety. Wyśmienicie zachowana moneta ze szlachetną patyną i połyskiem menniczym.Davenport 5903
Cena wywoławcza:
2 000 pln