RZADKOŚĆ - UNIKAT?

Livonia. Herman von Brüggeneye (1535-1549). 1 floren (dukat) 1535, Ryga - RZADKOŚĆ - UNIKAT?

Cena wywoławcza::
50 000 pln
110 000 pln
120 %

Aw.: Madonna z dzieciątkiem, poniżej tarcza, po bokach litery T-R. W otoku.: HERMAN D - BRVG M LIVO
Rw.: Wielki herb miasta Rygi - brama miejska. Nad bramą mały herb miasta - skrzyżowane klucze, pomiędzy nimi krzyż. W otoku.: MONE NOVA RIGENS 1535

Hermann von Brüggenei, był wysokim urzędnikiem zakonu krzyżackiego, jako Landmeister zarządzał Inflantami Zakonu Krzyżackiego w latach 1535-1549.
Rodzicami Hermanna byli Wennemar von Brüggenei i Christine von Oldenbockum. Hermann przybył do Inflant jako dziecko. Tam wstąpił do Zakonu Krzyżackiego. Od 1513 do 1519 był komendantem domu w Rydze.
Po śmierci marszałka ziemskiego Johanna von dem Broele w 1529 roku zastąpił go w 1533 kiedy został mianowany przez Landmeistera Woltera von Plettenberga koadiutorem. Po śmierci Plettenberga w 1535 roku Hermann von Brüggenei zastąpił go na stanowisku mistrza ziemskiego w Inflantach.
Hermann von Brüggenei cieszył się spokojnym panowaniem, ponieważ od 1531 roku panował pokój z Rosjanami przez 20 lat. Nie było też problemów z arcybiskupem Rygi. Brugia poparła Kościół rzymskokatolicki przeciwko reformacji. Brüggenei zmarł w 1549, prawdopodobnie z powodu zarazy. Jego następcą był Johann von der Recke.

Nie udało nam się odnaleźć żadnego notowania tej monety. Jedyny znany nam egzemplarz na rynku.

Wspaniale zachowany, połysk i delikatna patyna.

Friedberg 5

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 3,35 g Au
Średnica: 21,5 mm

Bolesław III Krzywousty (1102-1138). Brakteat wzór rzymski (jednopostaciowy), Kraków, 1127 r. - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Święty Wojciech z pastorałem i ewangeliarzem na wprost. Legenda otokowa z imieniem św. Wojciecha.Rok 1127, to rok bardzo ważny w dziejach Kościoła polskiego, a kult św. Wojciecha zyskał nowy blask. Zapiski rocznikarskie zgodnie notują pod rokiem 1127 invencio capitis s. Adalberti, cudowne odnalezienie głowy św. Wojciecha podczas przebudowy Jego grobowca (III konfesji bazyliki romańskiej Władysława Hermana). Odbyte uroczystości miały na celu godne uczczenie podniesienia szczątków świętego męczennika, patrona Kościoła Polskiego, dynastii piastowskiej i całego państwa. Odnalezienie relikwii odbiło się szerokim echem w chrześcijańskim świecie. Gdyby Czesi byli świadomi, że w zrabowanym w 1038 r. przez nich sarkofagu ciało jest kompletne, podnieśliby larum i protest na całą Europę, a tego nie zrobili. Dopiero w 1143 r. ogłosili „cudowne” odnalezienie głowy świętego w Pradze, a to oznacza, że wcześniej jej tam nie było. Nic dziwnego, że odnalezienie relikwii, tak ważne wydarzenie, zostało uwiecznione specjalną emisją monet. Wyeksponowanie na brakteacie patrona metropolii gnieźnieńskiej po uroczystościach podwyższenia relikwii św. Wojciecha w 1127 r., zbiegło się ze staraniami Bolesława o poddanie nowo eregowanych diecezji pomorskich Gnieznu (kujawskiej i lubuskiej oraz planowanej wolińskiej). Inspiracją dla osoby projektującej stempel brakteata typu III oraz rewers dwustronnej pieczęci pieszej Krzywoustego, stosowanej w tym czasie przez jego kancelarię (odciski na ołowianych bullach III-V) była prawdopodobnie płaskorzeźba z XI w., znajdująca się na antycznej studzience w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej w Rzymie. Pierwotnie było to sanktuarium św. Wojciecha, jedna z kilku fundacji cesarza Ottona III ku czci tego męczennika, w której złożył uzyskaną od Chrobrego relikwię. Dlatego proponuję jednopostaciowy brakteat nazywać „wzorem rzymskim”. Wyobrażenie, od pierwszego opisu i interpretacji odkrywcy monety Zygmunta Wdowiszewskiego w 1959 roku wywołało ożywioną dyskusję dotyczącą datowania, odczytu i powodu wybicia. Jeszcze w tym samym roku Ryszard Kiersnowski wysunął hipotezę, że wybita moneta była obronną reakcją Kościoła polskiego na postanowienia papieskie o poddaniu metropolii gnieźnieńskiej Magdeburgowi (bullą z 1133 r., przynajmniej na pergaminie). Dokładnie po roku, abp magdeburski Norbert, późniejszy święty zmarł, nie zrealizowawszy swych groźnych dla Polski zamierzeń. W żadnym wypadku emisje monetarne, eksponujące św. Wojciecha, nie mogły powstrzymać ekspansywnych działań cesarza i kościoła niemieckiego. Natomiast jasne przesłanie do społeczeństwa polskiego zawarte na brakteatach, propagujące i wzmacniające kult Świętego Męczennika było ważnym elementem informacji i przekazu chrześcijańskich idei. Jedynym argumentem Kiersnowskiego stricte numizmatycznym, przemawiającym za późniejszym datowaniem tych brakteatów było mniemanie, iż wyprzedzałyby pierwsze takie monety niemieckie, co według niego nie było możliwe. Argument ten świadczy jedynie o tkwiącym w społeczeństwie polskim stereotypie o wyższości kultury i techniki niemieckiej i polskiej niemożności. Do tej pory znanych jest około 15 egzemplarzy, jednak stempel C, którym została wybita znany jest tylko z egzemplarza w zbiorze Czapskich Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z Naszej 17 akcji, uzyskując cenę końcową w wysokości 100.000 złotych. Miejscowe niedobicie legendy otokowej, dobre szczegóły rysunku, lekko pofalowana powierzchnia, sporo połysku menniczego. Opis sporządzony we współpracy z największym znawcą tematu brakteatów protekcyjnych Witoldem Nakielskim - dziękujemy.Kopicki 46 (R7) (podobny)
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Bizancjum. Justyn I (518-527). Solid, Konstantynopol
Aw.: Popiersie cesarza w zbroi i hełmie na wprost, trzyma włócznię na plecami, w otoku: DN IVSTINVS P P AVGRw.: Wiktoria stoi w lewo trzyma krzyż , po lewo przy krzyżu gwiazda, w odcinku CONOB, po bokach: VICTORIA AVGGG ΓBardzo ładnie zachowany. Połysk menniczy.Sear 55
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Kraków NGC MS66 (MAX) PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w lewo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGISM III DG - REX PO MDLRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III.&nbsp;Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONI / 1601KNapis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONI / 1601KMenniczy egzemplarz, mocny połysk, nietknięte obiegiem detale. Rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Zasłużona najwyższa nota gradingowa na świecie. Iger K.01.1.a (R1)
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Jan III Sobieski. Szeląg 1688, Gdańsk NGC MS62 WYŚMIENITY - RZADKOŚĆ R3
Aw.: Ukoronowany monogram królewski, po bokach przedzielona data 16-88 Rw.: Napis: SOLID CIVITAT GEDANJedyna drobna moneta bita za panowania Sobieskiego.Wyśmienity egzemplarz. Obustronny blask menniczy, miejscowa patyna. Wyselekcjonowany egzemplarz, dla najbardziej wymagających. Duża rzadkość w tym stanie zachowania.Kopicki 7686 (R3); CNG 370
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1794, Warszawa PIĘKNY
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LITRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 14 1/12 EX MARCA PUR – 6 – ZŁ – COLONIENS 1794Odmiana z liściem dębu zachodzącym na tarczę herbową na rewersie. Menniczej świeżości moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Minimalny justunek na awersie, który spowodował lekkie zarysowanie najwyższego elementu reliefu na awersie - policzka króla. Moneta z całą pewnością godna polecenia.Davenport 1623; Kopicki 2487, ale nie wyróżnia odmiany; Plage 373, ale nie wyróżnia odmiany; Berezowski 7,5 zł; Parchimowicz (SAP) 37.a5
Cena wywoławcza:
4 000 pln
August III Sas. Dwugrosz (1/12) talara 1737 FWoF, Lipsk PCGS MS63 (MAX) WYŚMIENITY
Aw.: Nominał 12 einemu thaler oraz data. W otoku napis.Rw.: Ukoronowana Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Saksonii w środku.W otoku napis.Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-63.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kahnt 570; Merseburger 1760
Cena wywoławcza:
600 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1789 EB, Warszawa NGC MS63 (MAX) - PIĘKNA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu 4 – GR i inicjały E-B. Całość w wieńcu z liści palmowych z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 83 1/2 EX MARCA – PURA COLON 1789Wyśmienicie zachowana moneta z pięknym lustrem menniczym. Minimalny justunek na awersie. Rzadkie w tym stanie zachowania. Zasłużona najwyższa nota gradingowa na świecie w NGC.Plage 297; Kopicki 2378; Parchimowicz (SAP) 22.c
Cena wywoławcza:
1 200 pln
August III Sas. 1/2 szóstaka - Trojak (3 grosze) 1753, Lipsk NGC MS65 (MAX) RZADKOŚĆ R4
Aw.: Popiersie królewskie w koronie, zbroi i płaszczu, w prawo. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Ukoronowana pięciopolowa tarcza herbowa z herbami Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego i herbem Wettynów zwieńczonym mitrą elektorską, opasana od dołu wieńcem palmowym, między gałązkami oznaczenie nominału 1/2 Sz. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1753Moneta doceniona najwyższą notą w amerykańskim gradingu NGC.Pozycja dla kolekcjonerów poszukujących wyjątkowych walorów do swoich kolekcji. Ekstremalnie rzadka w tak wyśmienitym stanie zachowania.Idealnie zachowany egzemplarz, absolutnie menniczy. Sporadycznie notowana na rynku aukcyjnym, w takim stanie zachowanie to unikalna pozycja.Iger Li.53.1.a (R2); Kopicki 2092 (R4); Kamiński-Żukowski 755 (R2)
Cena wywoławcza:
4 000 pln