RZADKIE

August III Sas. Halerz 1740 FWoF, Drezno NGC MS64 (MAX) - RZADKIE

Cena wywoławcza::
600 pln
600 pln

Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-64. Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.

Kopicki 11162; Khant 619

Stan zachowania: NGC MS63(MAX)
Średnica: 12

Zygmunt II August. Półtalar (SUMY NEAPOLITAŃSKIE) 1564, Wilno lub Tykocin - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie cesarza Filipa II w prawo i napis wokoło: PHILIP R ANG FRA NEAP PR HISPRw.: Wielopolowa tarcza herbowa pod koroną. Nabita kontrmarka króla polskiego monogram SA. (Sigismundus Augustus), napis wokoło: POPVLOR SECVRITATIKrólowa Bona opuszczając w 1556 roku Polskę wywiozła do rodzinnego Barii gromadzony przez 38 lat panowania ogromny majątek. Wkrótce na prośbę Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii i Neapolu udzieliła mu ogromnej jak na owe czasy pożyczki w wysokości 430 tysięcy dukatów. Pożyczka, która wróciła do kraju została wypłacona w srebrnych monetach hiszpańskich: talarach i półtalarach Filipa II i półtalarach Karola V. W tym czasie Polska była zaangażowana w północną wojnę siedmioletnią /1563-1570/, która pochłaniała ogromne koszty. Ponieważ brakowało czynnych mennic koronnych a potrzeba wojenna nagliła o pośpiech, król zdecydował, aby na monetach pochodzących ze spadku po królowej matce nabić kontrsygnatury i tak puścić w obieg. W wydanym równocześnie uniwersale Zygmunt August zapewnił, że po skończonej wojnie wykupi monety po tym samym kursie i po przetopieniu z tak uzyskanego materiału wybije monety stemplami polskimi lub litewskimi.Moneta ceniona zarówno przez polskich, jak i litewskich kolekcjonerów. Egzemplarz ze starej kolekcji z wiekową patyną. Precyzyjnie wybita kontramarka. Niezmiernie rzadka pozycja, sporadycznie pojawiająca się w sprzedaży aukcyjnej. Polecamy do najlepszych kolekcji.Kopicki 3338 (R5) - podobny; Ivanauskas 14SA6-2 do 14SA19-4; Tyszkiewicz 50
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1598, Wschowa NGC MS65 (MAX) PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w płaskiej kryzie. W otoku: SIGI 3 D G REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek - Wazów. U góry nominał III. U dołu herby Lewart, po bokach inicjały I-F. Napis pośrodku: GROS ARG / TRIP REG POLO 98Odmiana z tytulaturą na awersie SIGI 3…PO. Wspaniale zachowana moneta z delikatną, złotawą patyną i połyskiem menniczym. Najwyższa nota gradingowa na świecieIger W.98.1.b (R)
Cena wywoławcza:
700 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1664, Wilno - RZADKOŚĆ
Aw.: Głowa króla w prawo w wieńcu laurowym. U dołu litery TLB W otoku: IOAN CASIM D G - REX POLO & S / TLB Rw.: Pod Pogoń litewska w lewo. W otoku: MONET ARGEN MA - (18) G DVC LIT 1664Ort z rzadkiej, jednorocznej emisji litewskiej. Odmiana z obwódkami po obu stronach. CASIM w tytulaturze awersu, na rewersie kropka przed datą. Bardzo ładnie zachowany egzemplarz jak na ten typ monety. Kolorowa patyna.Kopicki 3626 (R2); Tyszkiewicz 3 mk; Ivanauskas nie notuje takiego typu
Cena wywoławcza:
3 000 pln
August III Sas. Talar 1755 EDC, Lipsk NGC AU55 PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa.W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych czteropolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza saska. U dołu inicjały E. D. C.W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755Odmiana z masywnym popiersiem króla i niską koroną oddaloną od napisu otokowego.Efektowny egzemplarz z wiekową patyną i mocnym lustrem, bardzo ładnie zachowane detale.Bardzo rzadka moneta w tym stanie zachowania.Davenport 1617; Kahnt 676c; Merseburger 1730; Kopicki 2137 (R1); Tyszkiewicz 4 mk.
Cena wywoławcza:
7 000 pln
August III Sas. Halerz 1746 FWoF, Drezno PCGS MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS.Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-64.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kopicki 11162; Khant 619
Cena wywoławcza:
600 pln
August III Sas. Halerz 1747 FWoF, Drezno PCGS MS65 (MAX)
Cena wywoławcza:
600 pln
Księstwo Warszawskie. Dukat 1812 IB, Warszawa
Aw.: Głowa księcia w prawo, z włosami przewiązanymi wstążką. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-12. U dołu inicjały I-B (Jakub Benicke). W otoku: AUREUS NUMMUS DUCAT VARSOVW 1809 roku w Księstwie Warszawskim, po burzliwych początkach, nadszedł okres porządkowania spraw gospodarczych i polityki monetarnej. Już rok później, w 1810 roku, przystępuje do pracy mennica warszawska, która zaczyna bić monety miedziane, srebrne i złote. Monety złote wybijane były na stopę dukatów holenderskich, co umożliwiało płatności międzynarodowe, a jednocześnie nawiązywało do tradycji Rzeczpospolitej i czerwonych złotych – dukatów królewskich. Dukat był najwyższym nominałem obowiązującym w Księstwie Warszawskim. Dukaty Księstwa w pięknych stanach zachowania występują bardzo rzadko. Przez krótki okres istnienia Księstwa wyemitowano jedynie dukaty z datami 1812 i 1813. Niewielki justunek, mikroryski w polu na awersie. Moneta pięknie zachowana.Kopicki 3703; Friedberg 68; Plage 117
Cena wywoławcza:
12 000 pln
August III Sas. Halerz 1756 FWoF, Drezno NGC MS65 (MAX) RZADKIE
Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Następny egzemplarz cztery noty niżej!Oznaczenie FWoF Fryderyka Wilhelma o Ferala, mincmistrza mennicy drezdeńskiej w latach 1734-64.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.Kopicki 11162; Khant 620
Cena wywoławcza:
900 pln