WYŚMIENITY

August III Sas. Dwuzłotówka (8 groszy) 1753, Lipsk - skrót gr (groszy) małymi literami - PCGS MS64 (MAX) - WYŚMIENITY

Cena wywoławcza::
7 000 pln
9 750 pln
39 %

Aw.: Popiersie króla.
W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM

Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych czteropolowa tarcza herbowa,
w środku mała tarcza saska. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1753

Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Wyśmienicie zachowana dwuzłotówka ze skrótem "gr" (groszy) pisanym małymi literami a nie drukowanymi. Piękny, zegarowy połysk menniczy oraz subtelna, seledynowa patyna. Menniczy egzemplarz, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.

Kahnt 681b; Merseburger 1777

Stan zachowania: PCGS MS64 (MAX)
Średnica: 29 mm

Kurlandia, Gotthard Kettler (1562-1587). Talar 1576, Mitawa JEDYNY ZNANY EGZEMPLARZ - BRAK NOTOWAŃ R* c. a.
Aw.: Bogato zdobiona, czteropolowa tarcza heraldyczna z herbem rodowym pośrodku. W otoku: GOTHARDI D G DVCIS CVR ET SEMIGARw.: Polsko-Litewska tacza herbowa, powyżej skrócona data (15) 7-6, na dole 2 ¼ - R. W otoku: MONETA NOVA ARGENTE DVCIS CVRLANDGotthard Kettler objął urząd w 1559 r., armia zakonu została pokonana przez Rosjan 2 sierpnia 1560 r. pod Ermes. Mistrz zakonu nie znalazł poparcia ze strony cesarstwa, oddał się pod opiekę polsko-litewską. W traktacie zawartym w Wilnie 28 listopada 1561 Kettler otrzymał tereny na południe od Dźwiny jako dziedziczne księstwo Kurlandii i Semgalie, a tereny na północ od rzeki miał zarządzać jako feudalny pan korony polskiej. 5 marca 1562 został ogłoszony księciem, a tym samym wygasło państwo religijne. Wojna inflancka wszczęta przez Iwana IV nie skończyła się wraz z wygaśnięciem zakonu, trwała ponad 20 lat, ponieważ Polska i Litwa, Szwecja i Dania interweniowały militarnie i nie chciały przyjąć obszaru władzy cara bezpośrednio na Morzem Bałtyckim, a sam car musiał wkrótce zrzec się roszczeń do Inflant.Ekstremalnie rzadki talar kurlandzki, którego notowań nie odnaleźliśmy.Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Subtelna patyna i połysk menniczy. Moneta ze starej kolekcji.Kopicki 4011 (R)* c. a.; Davenport 8450 RARE - tylko rocznik 1575!; Neumann 297
Cena wywoławcza:
120 000 pln
Jan ll Kazimierz. Dukat 1661, Gdańsk - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC MDL RP Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka z kwiatkiem. Pod łapami lwów inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1661W roczniku 1661 wyróżniamy pięć wariantów stemplowych, które dzielą się na dwa podstawowe typy. Typ ze skróconym łacińskim zapisem słowa król „R” oraz pełnym zapisem w postaci „REX”, tak jak w przypadku naszej monety.Pięknie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym, wybity z dużą starannością. Mały minus za kilka rysek w polu na awersie. Ten sam wariant stemplowy sprzedany za pośrednictwem naszej firmy sprzedany na Aukcji 27 za 59 tys zł.Kopicki 7664 (R4); Friedberg 24; CNG 315l; Kaleniecki s. 396; Tyszkiewicz 14; Złoto Wazów (Tom II) G362b (R5)
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1782 EB, Warszawa RZADKOŚĆ tylko 1542 egz.!
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITURw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B. W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1782Jeden z najrzadszych talarów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wybito tylko 1542 sztuki. Wystąpił na rynku zaledwie kilka razy. Patyna. Połysk. Bardzo ładnie zachowane detale. Polecamy do najlepszych kolekcji.Kopicki 2477; Davenport 1619; Plage 403; H-Cz. 6012; Berezowski 125; Tyszkiewicz 40
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Ferdynand I (1527–1564). Dukat, 1531, Wrocław NGC AU53  NOWA TARCZA HERBOWA - RZADKOŚĆ
Aw.: Pięciopolowa tarcza herbowa miasta Wrocławia, w otoku legenda i data Rw.: Postać św. Wacława stojącego na wprost, w otoku legendaBardzo rzadki dukat śląski z początku XVI wieku. Miasto Wrocław przywilej bicia złotej monety otrzymało w 1360 roku. Nadał go miastu król Czech, Karol IV. Jednak zyski nie były korzystne dla miasta, ponieważ przywilej nakazywał odprowadzać do zyski z bicia goldguldenów do królewskiej szkatuły i dlatego Wrocław nie był wcześniej zainteresowany wybijaniem złotej monety. Dopiero w 1530 roku Wrocław uzyskuje od król Czech Ferdynanda I nowy herb. Wyobraża on czteropolową tarcze herbową z głowa Jana Chrzciciela w środku. Zmiana ta przynosi też zmianę wyglądu wrocławskich dukatów. Odmiana z rozetkami przy napisie *VRATISLAVIEN* po raz pierwszy w naszej ofercie. Dukaty śląskie wybijane za panowania Jagiellonów należą do rzadkości złota Polski Królewskiej. Patyna, połysk. Moneta do najlepszych kolekcji.Fr. 455; F.u.S. 3431
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Stanisław August Poniatowski. ZBROJARZ Trojak (3 grosze) 1766 pisane G – Kraków BARDZO ŁADNY
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa, poniżej wielka, pisana litera G.&nbsp;Całość okolona wieńcem z liści. W otoku: GROSSVS POLON TRIPLEX 1766Bardzo rzadki trojak nazywany na rynku Zbrojarzem, ze względu na przedstawienie króla w zbroi. Trojak wybity w mennicy krakowskiej. Odmiana z wielką, pisaną literą G oraz 4 jagódkami w wieńcu. Brak kropki po GROSSVS. Bardzo dobrze zachowany wczesny trojak, ładna patyna, w polu naturalny połysk. Rzadka moneta. Polecamy!H-Czapski 3075; Iger K.66.2.a (R1) - podobny; Berezowski 5 zł; Parchimowicz (SAP) 7.b10
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Polska XIX w. /Rosja. Mikołaj I. 15 kopiejek = 1 złoty 1835 MW, Warszawa PCGS MS64 (MAX) - PIĘKNE
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym bez płaszcza. U dołu litery M-WRw.: Napisy, nominał i data 1835Jeden z najpiękniejszych monet tego typu, z jaką mieliśmy do czynienia. Zasłużona najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS.Rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Polecamy do najlepszych kolekcji.Bitkin 1165; Plage 402
Cena wywoławcza:
2 500 pln
II RP. 2 złote 1924 literka H, Birmingham PCGS MS63 (2 MAX) NAJRZADSZA DWUZŁOTÓWKA II RP
Najrzadsza obiegowa dwuzłotówka z okresu II RP. Odmiana ze znakiem mennicy Birmingham - literą H.Wyśmienicie zachowana moneta z nienaruszoną patyną, spod której przebija połysk menniczy. Gabinetowa sztuka z drugą najwyższa notą gradingową na świecie w PCGS. Polecamy.Parchimowicz 109b
Cena wywoławcza:
6 000 pln
TRYPTYK Złoto 1.000.000 złotych 1990 Józef Piłsudski NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX) - NAKŁAD 1 SZTUKA! 12 Uncji Złota
Ekstremalnie rzadka złota dwunastouncjowa moneta, wykonany za granicą, w celu upamiętnienia jednego z trzech wielkich Polaków - Józefa Piłsudskiego. Według katalogów NAKŁAD TYLKO JEDNA SZTUKA!Jedyna okazja do uzupełnienia zbioru w UNIKATOWY egzemplarz.Fischer KZ 043 (c.a.)
Cena wywoławcza:
150 000 pln