481

Elżbieta. Rubel 1752 СПБ - ЯI, Petersburg

Cena wywoławcza::
800 pln
1 225 pln
53 %
25 września 2021 | 09:00

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa.
Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1752

Dużo połysku w tle. Ładnie zachowana moneta.

Bitkin 269; Petrov 2,5 rub.

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 25,59 g Ag
Średnica: 42,5 mm

Zygmunt III Waza. Talar 1631, Bydgoszcz RZADKOŚĆ R6 - ZNANE DO 40 SZTUK!
Bardzo ciekawy i rzadki typ monety. W napisie otokowym na awersie jest literka L - skrót od Lithuaniae, po łacinie Litwa. Prawie we wszystkich talarach Zygmunta III Wazy w napisie otokowym skrót od Litwa to LIT. Według Jana Dostycha rocznik 1631, gdyby podliczyć wszystkie talary z literą L w napisie, byłoby ich nie więcej jak 40 sztuk. Moneta godna uwagi. Bardzo ładnie zachowana moneta z dużą ilością połysku menniczego.Kopicki 1037; Davenport 4316; Dostych 31.1.01 (R6)
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Jan ll Kazimierz. Ort (18 groszy) 1660, Elbląg NGC UNC - RZADKOŚĆ R3
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOAN CAS D G REX POL & SVEC M D L R P Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. Poniżej litery N-H (Mikołaj Hennig). W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENS 1660Niezmiernie rzadki ort z emisji elbląskiej wybity tuż po okupacji szwedzkiej, już z popiersiem i tytulaturą króla Jana Kazimierza. Wariant ze znakiem menniczym „kółko” pod tarczą herbową na rewersie. Kolorowa patyna, dużo połysku menniczego. Rzadkość w tym stanie zachowania.H-Czapski 2177 (R3); Tyszkiewicz 8; Bahrfeld 9492; CNCE 287 (R3)
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Jan ll Kazimierz. Ort (18 groszy) 1661, Elbląg, BARDZO ŁADNY - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOAN CAS D G REX POL & SVE M D L R P P Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. Poniżej litery N-H (Mikołaj Hennig). W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENS 1661Drugi rocznik ortów elbląskich bity po okupacji szwedzkiej z popiersiem i tytulaturą króla Jana II Kazimierza. Wariant bez znaku menniczego „kółko” pod tarczą herbową na rewersie. Pięknie zachowana moneta ze szlachetną patyną. Bardzo rzadka pozycja, zwłaszcza w tym stanie zachowania.H-Czapski 5256; Tyszkiewicz 8; CNCE 289 (R5)
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Kurlandia, Gotthard Kettler (1562-1587). Talar 1576, Mitawa JEDYNY ZNANY EGZEMPLARZ - BRAK NOTOWAŃ R* c. a.
Aw.: Bogato zdobiona, czteropolowa tarcza heraldyczna z herbem rodowym pośrodku. W otoku: GOTHARDI D G DVCIS CVR ET SEMIGARw.: Polsko-Litewska tacza herbowa, powyżej skrócona data (15) 7-6, na dole 2 ¼ - R. W otoku: MONETA NOVA ARGENTE DVCIS CVRLANDGotthard Kettler objął urząd w 1559 r., armia zakonu została pokonana przez Rosjan 2 sierpnia 1560 r. pod Ermes. Mistrz zakonu nie znalazł poparcia ze strony cesarstwa, oddał się pod opiekę polsko-litewską. W traktacie zawartym w Wilnie 28 listopada 1561 Kettler otrzymał tereny na południe od Dźwiny jako dziedziczne księstwo Kurlandii i Semgalie, a tereny na północ od rzeki miał zarządzać jako feudalny pan korony polskiej. 5 marca 1562 został ogłoszony księciem, a tym samym wygasło państwo religijne. Wojna inflancka wszczęta przez Iwana IV nie skończyła się wraz z wygaśnięciem zakonu, trwała ponad 20 lat, ponieważ Polska i Litwa, Szwecja i Dania interweniowały militarnie i nie chciały przyjąć obszaru władzy cara bezpośrednio na Morzem Bałtyckim, a sam car musiał wkrótce zrzec się roszczeń do Inflant.Ekstremalnie rzadki talar kurlandzki, którego notowań nie odnaleźliśmy.Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Subtelna patyna i połysk menniczy. Moneta ze starej kolekcji.Kopicki 4011 (R)* c. a.; Davenport 8450 RARE - tylko rocznik 1575!; Neumann 297
Cena wywoławcza:
120 000 pln
Jan ll Kazimierz. Ort (18 groszy) 1655, Toruń - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL ET SVE M D L R P Rw.: Anioł podtrzymuje tarczę miejską, po bokach data 16-55, poniżej inicjały mennicze HI-L W otoku: MONETA NOVA CI (18) THORVNENSISOdmiana z trójkątem i inicjały HI-L na rewersie. Pięknie zachowana moneta z obustronnym połyskiem menniczym.Kopicki 8320 (R1); Tyszkiewicz 2 mk; CNCT 1618 (R2)
Cena wywoławcza:
2 400 pln
August III Sas. Dwugrosz (1/12) talara 1763 EDC, Lipsk NGC MS64 (MAX) WYŚMIENITY
Najwyższa nota gradingowa na świecie (patrząc zarówno na NGC jak i PCGS), jest to zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Następny egzemplarz o dwie noty niżej!Wariant z szerszymi tarczami herbowymi i większą prążkowaną koroną.Piękny menniczy egzemplarz, połysk menniczy w tle, wspaniałe detale, drobna moneta do najlepszych kolekcji pod względem urody.
Cena wywoławcza:
800 pln
Medale. Powstanie Styczniowe. Medal 1863 uwłaszczenie - bez daty - srebro UNIKAT
Aw.: Dziewięciowierszowy napis. NA / PAMIĄTKĘ / UWŁASZCZENIA / PRZEZ/ RZĄD NARODOWY / POLSKI / 1865.r. W otoku: ZE SREBER PODOLSKICH ZŁOŻONYCH NA SPRAWĘ NARODOWĄ Rw.: Ukoronowana tarcza herbowa. W otoku: WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆUNIKAT. Jedyny znany nam egzemplarz bez daty 22 stycznia na awersie a z rokiem 1863. Dodatkowo zamiast gwiazdki pod napisami w otoku jest rozetka. Nie udało nam się odnaleźć żadnego notowania tego rzadkiego medalu. Medal wybity na pamiątkę uwłaszczenia chłopów przez Rząd Narodowy Polski w 1863 roku. Do medalu oryginalne pudełko z przełomu XIX wieku. Niespotykany stan zachowania, kolorowa patyna, lustro mennicze na całej powierzchni.H-Czapski 8033 (R3) podbny
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Niemcy. Nürnberg. Talar 1733 - PIĘKNY i RZADKI
Aw.: Herb miasta, dookoła splecione w wieńcu 6 herbów patrycjuszyRw.: Na pierwszym planie pejzaż z czterema armatami strzelającymi w tarczę. W odcinku data rzymska.Menniczy egzemplarz, mocny połysk. Przepiękna, szlachetna patyna, nietknięte obiegiem detale. Niezmiernie rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Polecamy.Kellner 270; Slg. Erlanger 688; Davenport 2480
Cena wywoławcza:
40 000 pln