BARDZO RZADKI ROCZNIK

Rosja, Mikołaj II. Rubel 1913 (Э•Б), Petersburg - BARDZO RZADKI ROCZNIK

Cena wywoławcza::
2 000 pln
3 200 pln
60 %

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa.

Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1913

Bardzo rzadki rocznik, sporadycznie spotykany w sprzedaży aukcyjnej. Nakład tylko 22 125 sztuk!

Moneta z wyraźnymi szczegółami. Resztki połysku menniczego.

Bitkin 67 (R1)

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 19,96 g Ag

August II Mocny, Talar 1722 IGS, Drezno - ex Potocki Collection - Podwójna Pilawa
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi okrytej płaszczem rzymskim. W otoku: DG FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C M A &amp; WRw.: Pod koroną dwie tarcze herbowe z herbami Polski i Saksonii. U dołu data 1722, poniżej inicjały I G S i znak menniczy hak. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECTORMoneta ze znakomitą proweniencja z legendarnej kolekcji Potockich, na awersie po lewej stronie w polu dwa znaki własnościowe - herb Pilawa. Podwójne nabicie znaku Pilawy prawdopodobnie spowodowane jest słabym nabiciem Pilawy za pierwszym razem. Próbę powtórzono ponownie, już z większą starannością.&nbsp;Bardzo ładny egzemplarz z wyraźnymi szczegółami i delikatnym połyskiem menniczym.Ekstremalnie rzadka moneta ze znakomitą proweniencją.&nbsp;Kahnt 109; Kopicki 10994 (R1); Schnee 1015; Davenport 2653
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar książęcy, Kraków - litera S, NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Aw.: Głowa w lewoRw.: Książę na koniu bez tarczyNajwyższa nota gradingowa na świecie.&nbsp;Pierwszego typu denar książęcy Bolesława Szczodrego z krakowskiej mennicy.Moneta datowana na lata emisji 1070-1076. Rzadki wariant z literą „S” za władcą, ustawioną poziomo i małą literą „z”.Wyśmienicie zachowany i precyzyjnie wybity egzemplarz z najwyższą notą gradingową na świecie. Kopicki 25f (R3)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1630, Bydgoszcz - PRZEPIĘKNY
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D - LIT RVS PRV MASO:xRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30. W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HR REXOdmiana z szeroką półpostacią króla. Interpunkcja na awersie i rewersie w postaci gwiazdek. Awers zakończony dwukropkiem i dużym krzyżem.&nbsp;Pięknie wybity i zachowany egzemplarz z blaskiem menniczym. Ostre detale samej półpostaci króla na awersie, jak i tarczy herbowej na rewersie.&nbsp;Polecamy do najlepszych zbiorów.Davenport 4316; Dostych 30.2.22 (R4); Tyszkiewicz 6
Cena wywoławcza:
8 000 pln
Zygmunt III Waza Półportugał 5 dukatów 1612 Kraków ex. Frankiewicz collection - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Płaszcz spięty broszą na ramieniu. W otoku: SIGISMVNDVS III D G REX POL ET SVE Rw.: Czteropolowa tarcza, z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii z małą centralną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Przy koronie miniaturowa data 161Z. W otoku: M D LIT RVSIE PRVSI – MASO SAM LIVO 161Z Emisje portugałów nie podlegały obowiązującym ordynacjom menniczym. W rozporządzeniu z 10 grudnia 1590 roku, wydanym przez Jana Firleja, podskarbiego wielkiego koronnego, czytamy: ... sztuki 5- i 10- dukatowe, są bite ku czci J. Królewskiej Mości, z jego popiersiem, celem rozdania ich w podarunku... Pierwsze portugały i półportugały nie posiadały nominałów. Dopiero w latach 1611-1612, na monetach złotych pojawił się nominał, zapisany cyframi rzymskimi: X i V. Nie jest do końca jasne, w jakiej mennicy były bite portugały. Początkowo J. Tyszkiewicz, a za nim M. Gumowski przypuszczali, że bito je w Wilnie. Jednak wybijane w Wilnie dukaty mają zarówno sygnatury podskarbiowskie, jak i znaki urzędników menniczych. Na większości portugałów i półportugałów koronnych nie umieszczano herbów podskarbiowskich, właśnie dlatego, że ich bicie odbywało się za wolą króla, nie podlegały też one nadzorowi podskarbich. Obecnie badacze uznają, iż wybijano je w Krakowie. Dziś półportugały Wazów są monetami bardzo rzadkimi i poszukiwanymi. Półportugały notowane są w wielu wielkich kolekcjach XIX wieku, jak i współczesnych. Moneta od zawsze wzbudza emocje gdy pojawiają się na aukcji, jest to moneta bardzo reprezentacyjna, doskonale skomponowana w konwencji polskiego manieryzmu. Oferowany numizmat pochodzi z jednej z największych kolekcji monet polskich Frankiewicza, która została sprzedana w 1930 roku na aukcji w Niemczech. Obecnie jedyny znany egzemplarz znajduje się w Ermitażu, zatem nasz egzemplarz jest jedynym dostępnym na rynku egzemplarzem. O ogromnej rzadkości monety świadczy również jej brak w kolekcji Potockich, Sobańskiego, Czerwińskiego, Chełmińskiego czy Czapskiego. Półportugały należą do najrzadszych monet z czasów panowania Zygmunta III i są wyjątkową ozdobą każdego zbioru. Jedyna szansa na uzupełnienie kolekcji o ten numizmat ponieważ ostatni raz był oferowany ponad 90 lat temu. Kopicki 1423 (R8); Kurpiewski 1722 (R8); Frankiewicz 190 ; Złoto Wazów TI 64 (R8)
Cena wywoławcza:
220 000 pln
Śląsk, hrabstwo Kłodzkie. Jerzy z Podiebradu (1454-1462). Halerz ok. 1460, Kłodzko (R5) NGC MS63 (MAX)
Aw: Orzeł na wprost z głową w lewoRw: Lew czeski w lewoWyśmienity, menniczy egzemplarz. Najwyższa nota gradingowa na świecie.Fbg. 379; Kopicki 8671 (R5)
Cena wywoławcza:
200 pln
Jan III Sobieski. Medal wybity na pamiątkę elekcji, wagi 5 dukatów 1675 - Ex. Frankiewicz
Aw.: Głowa króla w wieńcu laurowym, pod popiersiem: IOAN:3 REX POL Rw.: Pod koroną zaplecione w wieniec gałązki laurowe. Na rozwiniętej wstędze napis: AUREA POST LAVREAM, data na końcach 16-75. Jan III został wybrany królem Polski w 1674 roku, termin koronacji wyznaczono na lipiec 1674 roku. Z powodu trwającej wojny z Turcją jego koronacja opóźniała się. Odbyła się dopiero 1 stycznia 1676 roku. Sejm podjął specjalną uchwałę, ustalającą początek panowania od dnia elekcji, nie koronacji. W 1675 roku król odniósł zwycięstwo nad Turkami pod Lwowem i 25 sierpnia zjechał do Krakowa, gdzie odbyły się uroczystości elekcyjne. Z tej okazji wybito specjalną serię medali. Medal wybity w złocie jest bardzo rzadki, przeznaczony był tylko dla króla i jego najbliższej świty. Egzemplarz w złocie był w zbiorze Z. Chełmińskiego, w Ermitażu. Oferowany przez nas medal pochodzi z XIX/XX-wiecznej kolekcji Frankiewicza, która trafiła pod młotek w 1930 roku. Pięknie zachowany egzemplarz, połysk menniczy na całej powierzchni.&nbsp;Ogromnej rzadkość numizmat, jedyny aktualnie znany i dostępny na rynku aukcyjnym.&nbsp;Raczyński.201; H-Cz.2408
Cena wywoławcza:
180 000 pln
Rosja. Mikołaj I, 3 ruble 1844, Petersburg - platyna NGC UNC
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski.Rw.: Nominał, napisy i data 1844Wszystkie platynowe monety Mikołaja I należą do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet rosyjskich.&nbsp; Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i doskonale zachowane detale. Mały minus za zacięcie rantu.Rzadkość, zwłaszcza w tym stanie zachowania. Polecamy.Bitkin 90 (R); Ilyin 10 rub.
Cena wywoławcza:
5 500 pln
Rosja. Mikołaj I. Rubel 1834 СПБ-НГ, Petersburg - PIĘKNY
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-ГRw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1834Pięknie zachowana moneta z kolorową patyną i połyskiem menniczym Bitkin 161
Cena wywoławcza:
700 pln