Brakteat guziczkowy XIII wiek - Ptak kroczący w lewo

Cena wywoławcza::
150 pln
340 pln
127 %

Ptak  kroczący w lewo, ozdobniki lilia i półksiężyc - według CPBG krzyżyk i pierścień

Odnotowany w CPBG (A-J-00106), w skarbie z Wielenia (Beyer 148 podobne),  brakteaty w takim stylu i ikonografii znane są też z Radzanowa nad Wkrą Poz.75-79. Bardzo ładny egzemplarz.

Kopicki poz.311 bx-ch.

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 0,18 g
Średnica: 15,4 mm

Władysław IV Waza. Talar 1644 z pięciopolową tarczą herbową, Kraków – EKSTREMALNIE RZADKI
Aw.: Półpostać króla na wprost w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu duża tarcza z herbem Sas. W otoku: VLA IIII D G REX POLO − M D LIT RVS PR MARw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały C-DC (Claudius de Canotti, dzierżawca mennicy w Krakowie w latach 1644-1646), poniżej data 16-44, w łańcuch niżej BL. W otoku: SAM LIV NEC NO SV − GOT VAN Q HÆ REXTalary koronne Władysława IV w 1644 roku były bite w mennicy w Bydgoszczy, a potem w Krakowie. Bydgoskie są z literami G-G (Gabriel Gerloff), a krakowskie z lat 1644-46 z literami C-DC (Claudius de Canotti). W 1644 r. w Krakowie wybito talary z dwoma rodzajami awersu, tzw. portret króla bez ręki oraz z półpostacią Władysława IV z mieczem i jabłkiem królewskim. Oba rodzaje tych talarów są ekstremalnie rzadkie i spotykane tylko w niektórych z największych zbiorów. Pojawiają się one też sporadycznie na aukcjach. Talary z portretem króla bez ręki oglądaliśmy na aukcjach Antykwariatu Numizmatycznego Niemczyka nr 2/86 i 4/138. Talary z półpostacią króla są jeszcze rzadsze. Ostatnio widzieliśmy je w 2000 roku podczas licytacji kolekcji Karolkiewicza (Triton IV nr 2270 i 2271). Talary te występują z dwoma rodzajami rewersu, z tarczami herbowymi pięcio- i dziewięciopolowymi. Prezentowany na naszej aukcji talar ma napisy na rewersie 16 C – DC 44 ustawione pionowo. Delikatna manipulacja rantu na godz. 12.00.Talar z pięciopolową tarczą herbową pojawia się po raz pierwszy na współczesnym, polskim rynku aukcyjnym!Znamy wyłącznie dwa egzemplarze tej odmiany&nbsp;jeden z kolekcji Karolkiewicza z 2000 roku oraz drugi w Muzeum Narodowym w Krakowie!Moneta do najlepszych kolekcji polskich monet.Kopicki 1515 (R6) ; Kamiński 110 (R6) ; Dostych 44.6.01 (R7)&nbsp;
Cena wywoławcza:
35 000 pln
Władysław IV Waza. Dukat 1633 SB, Gdańsk - RZADKOŚĆ R6
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IV D G REX POL M D LIT R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską, wspartą na ozdobnej konsoli. Inicjały S-B po bokach konsoli. Kropka przed datą. W otoku: MON AVREA CIVI GEDANENSIS 16 33 Dukaty Władysława IV Wazy z 1633 roku należą do dużych rzadkości. Wyróżniamy kilka odmian stemplowych. Oferowany przez naszą firmę egzemplarz to wariant z dużym krzyżem rozpoczynającym legendę rewersu i kropką (zamiast ozdobnika) przed datą. Pomiędzy cyframi daty dodatkowa kropka.Dukat występuję po raz pierwszy w Naszej ofercie aukcyjnej; za granicą wystąpił tylko trzy razy do 1993 roku. Znane egzemplarze znajdują się aktualnie tylko zbiorach publicznych, w Muzeum Czapskiego w Krakowie oraz kolekcji Narodowego Banku Polskiego. W  najbardziej aktualnym na ten czas katalogu na dukaty polskie autorstwa J. Dutkowskiego moneta szacowana aż do rzadkości R6Bardzo ładny egzemplarz, minimalnie gięty, ale dużym połyskiem menniczym. Ogromnej rzadkości numizmat do najlepszych kolekcji. Kopicki 7577 (R5); Friedberg 15; CNG. 230I; Kurpiewski 194 (R6); Złoto Wazów T(I) 193 (R5-R6)
Cena wywoławcza:
35 000 pln
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1596, Bydgoszcz, wariant z REG - PIERWSZE NOTOWANIE - R7
Aw.: Głowa króla w prawo w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III DG REX POLO MA DLRw.: Pod małą koroną Orzeł i Pogoń, między nimi tarcza z herbem Wazów – Snop, po bokach nominał V-I, u dołu trzy małe tarcze herbowe; inicjały: H-R (Herb Róża) Herman Rudiger,&nbsp; S-C (herb Radwan, Stanisław Cikowski) oraz I-F (herb Lewart, Jan Firlej). Napis w trzech wierszach: GROSS ARG / SEXD REG / POLONI 96Wariant po raz pierwszy notowany na współczesnym rynku aukcyjnym z odmiennym ułożeniem herbów i na rewersie.Moneta w najnowszym, uzupełnionym katalogu Kopickiego z rzadkością R7 i ceną amatorską.Wiekowa patyna, minimalne niedobicie. Moneta ze starego zbioru.Niezmiernie rzadka pozycja godna polecenia.&nbsp;&nbsp;H-Czapski 10187 (R7); Tyszkiewicz 100 mk; Kopicki 1239 (R7); Kopicki (Z.III.W) 899 (R7) c.a.
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar HL 1630, Toruń - odmiana MA SA LV
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: SIG III D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS MA SA LVRw.: Anioł z długimi skrzydłami trzyma prostą tarczę miejską, pod tarczą drobne litery H-L (Hans Lippe, zarządca mennicy w Toruniu w 1630 roku). W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS 1630Odmiana z literami H-L na rewersie, jedyny wariant w tym roczniku z końcówką MA SA LV na awersie.Pięknie zachowane szczegóły popiersie króla na awersie, jak i anioła podtrzymującego tarczę miejską na rewersie. Delikatne przetarcie tła.Kopicki 8262 (R3); Davenport 4371; Tyszkiewicz 18; Potocki 7115; CNCT 1364 (R5)
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Rosja. Anna. Rubel 1738, Moskwa - PIĘKNY
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa.Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1738Popiersie carycy typu „moskiewskiego”. Odmiana z pięcioma perłami we włosach carycy.Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilości połysku menniczego. Ładnie zachowana i starannie wybita moneta.Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Bitkin 201; Petrov 2,5 rub.
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Powstanie Listopadowe. 5 złotych 1831 KG, Warszawa - PIĘKNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Kolorowa patyna, ślady dawnego czyszczenia. Dobrze zachowane szczegóły. Minimalny justunek.Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1612 Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Korona króla z globem i krzyżem oraz dodatkowym owalem umieszczonym w lilii heraldycznej. Fleurony z szerokimi trójlistkami. Odmiana z chwostkami położonymi po jednej stronie ogona każdego lwa. Kropka za łapą niedźwiedzia. Cyfry 1 i 2 w dacie mniejsze od pozostałych. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale, wyłącznie małe niedobicie na awersie.Shatalin GD12-14 (R3)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Jan Kazimierz. Srebrna Donatywa majestatowa 1650 Gdańsk wagi Talara lekkiego - Jan Höhn - ex. Kałkowski - JEDYNY ZNANY - UNIKAT?
Aw.: Wysmukłe popiersie króla w koronie i zbroi, ramię okryte płaszczem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS:D:G∙REX POL∙& SUEC∙M:D L RUS:PR: Rw.: Panorama miasta, u dołu tarcza miejska trzymana przez dwa lwy, po bokach inicjały G-R i data 16-50, nad miastem słońce z promieniami, w nim napis hebrajski JAHWE. W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F: Donatywy bite były głównie w złocie, wytwarzano je z okazji przybycia do miasta samego króla i magnatów dworskich. Król owymi dobrami zostawał obdarowywany, a samo miasto zyskiwało prym, przywileje i łaskę królewską. Talar lekki wzorowany na donatywie gdańskiej wagi 10 dukatów, słynnym dziele medaliera Jana Höhna starszego. Moneta pochodzi z kolekcji jednego z najbardziej znanych numizmatyków polskich, autora dzieła pt. „Tysiąc Lat Monety Polskiej” Tadeusza Kałkowskiego. Do monety dołączona charakterystyczna karteczka kolekcjonera, potwierdzająca proweniencje. Na karteczce osobiste zapiski numizmatyka mówiące m.in. o tym, że moneta zilustrowana jest w tejże książce. Na rynku zazwyczaj oferowane są odbitki w złocie należące do niebywale rzadkich numizmatów o wysokim kunszcie medalierskim, odbitek w srebrze próżno szukać. Numizmat niebywałej rzadkości, oferowany jest po raz pierwszy w sprzedaży aukcyjnej. Jedyny znany na rynku UNIKAT do zaawansowanych zbiorów monet Polski królewskiej. Na rancie charakterystyczna obwódka mająca zapewne na celu przygotowanie do umieszczenia monety w opranie. Pojedyncze skazy w polu, stara patyna.Tysiąc Lat Monety Polskiej” Tadeusz Kałkowski str. 252/253 (ten egzemplarz) ; H-Czapski 5936 (R6)
Cena wywoławcza:
37 000 pln