RZADKI

Władca nieokreślony. Brakteat XII-XIII wiek- Krzyż grecki w perełkowatej obwódce - RZADKI

Cena wywoławcza::
150 pln
555 pln
270 %

Moneta zbliżona do wariantu E1.6 w BPSP. Wg Paszkiewicza (BPSP, s. 101-102) nie jest to z pewnością emisja krzyżacka.

Pochodzi prawdopodobnie z którejś z przyległych ziem polskich: Kujaw, Wielkopolski lub co najprawdopodobniejsze w świetle znalezisk – z Pomorza Gdańskiego.

Zwraca uwagę perełkowata obwódka, to cecha archaiczna przypominająca że wał typowy dla brakteatów guziczkowych wykształcił się stopniowo z obwódki perełkowatej, z czasem przybierającej na masywności.

Ta cecha w monetach krzyżackich nie występuje.

Piękny zachowany okaz.

Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 0,26 g
Średnica: 16 - 17,5 mm

Zygmunt II August. Szóstak (6 groszy) 1562, Wilno - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. Po bokach data 15-62. W otoku: SIGIS AVGVSTVS REX POLO MAG DVX LRw.: W polu Pogoń, pod nią nominał VI, w napisie herb rodowy Kolumny – Giedymina. W otoku: GROSS AR SEX DVP – MAG DVCAT LITVAMoneta ogromnej rzadkości wybita w srebrze o bardzo niskiej próbie, stąd mimo masy i wielkości półtalara zawartość czystego srebra jest właściwa dla szóstaka. W 1558 roku król zmienił ciężar grzywny krakowskiej i obniżył próbę srebra monet litewskich o 1/2 łuta. Grzywna krakowska miała odtąd wagę 202 g. Taką właśnie, obniżoną przez króla, próbę srebra – 5 1/2 łuta (Ag. 343) mają wszystkie drobne monety, a także trojaki i szóstaki z 1562 r. Egzemplarz wyjątkowy z całkowicie czytelnymi legendami awersu i rewersu. Odmiana z napisem DVX L / GROSS AR...DVP-. Mennica w Wilnie zajmowała się przebijaniem wycofanych z obiegu półgroszków świdnickich. Z uzyskanego srebra wybijano szóstaki i trojaki. Szóstaki miały umieszczone oznaczenie nominału VI. Waga monety odpowiadała wadzę półtalara, jednak bardzo niska próba srebra sprawiała, że jej realna wartość odpowiadała sześciu litewskim groszom. Mennica wileńska miała duże problemy techniczne przy ich produkcji. Zbyt grube krążki powodowały szybkie zużycie stempla. Powstawała konieczność ich częstej wymiany. Szóstaki znane są w wielu odmianach napisowych. Ta charakteryzuję się awersem z zakończeniem napisu w formule DVX L, na rewersie pominięto literę L w słowie DVP(L). Wszystkie odmiany szóstaków są bardzo rzadkie, wyjątkowo rzadko można też znaleźć egzemplarze z w pełni czytelną legendą.Bardzo rzadki i ładny egzemplarz. Charakterystycznie, płytko wybity. Moneta z otworem do zawieszenia.Kopicki 3317 (podobny); Ivanauskas 12SA2-1 (RRRR); Tyszkiewicz 80
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Stefan Batory. Denar 1582, Gdańsk NGC MS62 (MAX) - PIĘKNY
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Menniczy egzemplarz z nienaruszoną patyna. Rzadki numizmat w tym stanie zachowania.Parchimowicz Batory 167.e; Kopicki 7420 (R3); Tyszkiewicz
Cena wywoławcza:
400 pln
Władysław IV Waza. Talar 1639, Toruń - RZADKI ROCZNIK
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa.W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS (jako przerywniki miniaturowe krzyżyki).Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. Po bokach data 16-39, poniżej inicjały I-I.&nbsp;W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITA THORVNENSISRzadszy rocznik talara toruńskiego, znany zaledwie z dwóch wariantów stemplowych, w naszym przypadku odmiana z kropką rozpoczynającą legendę otokową rewersu.Lekkie wady blachy na rewersie, dobrze zachowane szczegóły jak na talara toruńskiego, wiekowa patyna.Kopicki 8280 (R3); Davenport 4375; H-Czapski 1808; CNCT 1526&nbsp;
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Zygmunt III Waza. Grosz 1597, Poznań PCGS AU53 (MAX) - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGISM III DG - REX PO M DLRw.: Pod koroną Orzeł i Pogoń, między nimi tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach skrócona data 97. W otoku: GROSSVS - RE - GN POLONiezwykle rzadki grosz koronny z mennicy w Poznaniu. Odmiana ze skróconą datą 97 po bokach herbu Snopek.Najwyżej oceniony egzemplarz przez firmę PCGS. Bardzo ładny egzemplarz jak na ten typ monety. H.-Czapski 7351 (R3); Kopicki 744 (R5); Tyszkiewicz 15 mk
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Królestwo Polskie. Aleksander I. 25 złotych 1817 IB, Warszawa
Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKIRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-17* 25 ZŁOT POLSKIW dużej mierze zachowany połysk menniczy. Lekko wytarte najwyższe elementy reliefu.&nbsp;Kopicki 2723; Friedberg 106; Plage 11; Bitkin 812 (R); Berezowski 40; Parchimowicz 1047 a
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa - WYŚMIENITA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, po bokach inicjały FS W otoku: LXXX EX MARCA – 4 GR – PURA COL 1767 Niezmiernie rzadka moneta w tak wyśmienitym stanie zachowania. Piękny blask menniczy, znakomicie zachowane detale, delikatna wiekowa patyna. Moneta ze starej kolekcji.&nbsp; Moneta do najlepszych zbiorów. Berezowski 203; Plage 276; Kopicki 2353 (podobny); Parchimowicz SAP 19.b
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Rosja. Aleksander I. Rubel 1809 СПБ-ФГ, Petersburg - RZADKI i PIĘKNY
Aw.: Dwugłowy orzeł carski, nominał i data 1809Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w czterech wierszachPięknie zachowana moneta z blaskiem menniczym. Minus za zarysowania na rewersie w okolicach korony.Bardzo rzadka pozycja, zwłaszcza w tym stanie zachowania. Bitkin 66 (R)
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Jan Kazimierz. Srebrna Donatywa majestatowa 1650 Gdańsk wagi Talara lekkiego - Jan Höhn - ex. Kałkowski - JEDYNY ZNANY - UNIKAT?
Aw.: Wysmukłe popiersie króla w koronie i zbroi, ramię okryte płaszczem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS:D:G∙REX POL∙& SUEC∙M:D L RUS:PR: Rw.: Panorama miasta, u dołu tarcza miejska trzymana przez dwa lwy, po bokach inicjały G-R i data 16-50, nad miastem słońce z promieniami, w nim napis hebrajski JAHWE. W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F: Donatywy bite były głównie w złocie, wytwarzano je z okazji przybycia do miasta samego króla i magnatów dworskich. Król owymi dobrami zostawał obdarowywany, a samo miasto zyskiwało prym, przywileje i łaskę królewską. Talar lekki wzorowany na donatywie gdańskiej wagi 10 dukatów, słynnym dziele medaliera Jana Höhna starszego. Moneta pochodzi z kolekcji jednego z najbardziej znanych numizmatyków polskich, autora dzieła pt. „Tysiąc Lat Monety Polskiej” Tadeusza Kałkowskiego. Do monety dołączona charakterystyczna karteczka kolekcjonera, potwierdzająca proweniencje. Na karteczce osobiste zapiski numizmatyka mówiące m.in. o tym, że moneta zilustrowana jest w tejże książce. Na rynku zazwyczaj oferowane są odbitki w złocie należące do niebywale rzadkich numizmatów o wysokim kunszcie medalierskim, odbitek w srebrze próżno szukać. Numizmat niebywałej rzadkości, oferowany jest po raz pierwszy w sprzedaży aukcyjnej. Jedyny znany na rynku UNIKAT do zaawansowanych zbiorów monet Polski królewskiej. Na rancie charakterystyczna obwódka mająca zapewne na celu przygotowanie do umieszczenia monety w opranie. Pojedyncze skazy w polu, stara patyna.Tysiąc Lat Monety Polskiej” Tadeusz Kałkowski str. 252/253 (ten egzemplarz) ; H-Czapski 5936 (R6)
Cena wywoławcza:
37 000 pln