PIĘKNY i RZADKI

Leszek Biały (1202-1227). Brakteat, biskup z pastorałem - PIĘKNY i RZADKI

Cena wywoławcza::
1 200 pln
1 800 pln
50 %

Aw.: Półpostać biskupa z pastorałem w wyciągniętej prawej ręce: DVX KISIZA.

Łacińska inskrypcja odnosząca się do ojca Leszka - księcia Kazimierza

Rzadka moneta, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania.

Haczewska-Paszkiewicz 1

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 0,09 g Ag

Zygmunt II August. Półtalar (SUMY NEAPOLITAŃSKIE) 1564, Wilno lub Tykocin
Aw.: Popiersie cesarza Karola w prawo i napis wokoło CΛROLVS V ROMΛ IMPE Rw.: Dwugłowy Orzeł z tarczą herbową, w otoku napis R ΛRΛGO VTRIVS SI. Nabita kontrmarka króla polskiego monogram SA (Sigismundus Augustus), po bokach data 15-64 Półtalary nie były zasadniczo emitowane przez Zygmunta II Augusta, jednakże król wprowadził do obiegu pewną ilość półtalarów Karola V i Filipa II, pochodzących z odzyskanych tzw. sum neapolitańskich. Przed wprowadzeniem do obiegu były opatrywane kontrasygnatą królewską w Mennicy Wileńskiej lub Tykocinie.Królowa Bona opuszczając w 1556 roku Polskę wywiozła do rodzinnego Barii gromadzony przez 38 lat panowania ogromny majątek. Wkrótce na prośbę Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii i Neapolu udzieliła mu ogromnej jak na owe czasy pożyczki w wysokości 430 tysięcy dukatów. Pożyczka, która wróciła do kraju została wypłacona w srebrnych monetach hiszpańskich: talarach i półtalarach Filipa II i półtalarach Karola V. W tym czasie Polska była zaangażowana w północną wojnę siedmioletnią /1563-1570/, która pochłaniała ogromne koszty. Ponieważ brakowało czynnych mennic koronnych a potrzeba wojenna nagliła o pośpiech, król zdecydował, aby na monetach pochodzących ze spadku po królowej matce nabić kontrsygnatury i tak puścić w obieg. W wydanym równocześnie uniwersale Zygmunt August zapewnił, że po skończonej wojnie wykupi monety po tym samym kursie i po przetopieniu z tak uzyskanego materiału wybije monety stemplami polskimi lub litewskimi. Dziś numizmaty te należą do grona bardzo poszukiwanych i niezmiernie rzadkich. Jeden z piękniejszych egzemplarzy dostępnych na rynku, podobny półtalar (Filipa II) wystąpił ostatni raz na aukcji ponad 6 lat temu.  Znakomicie zachowana kontrmarka, wyraźna, czytelna bez pęknięć. Wiekowa patyna. Moneta do najlepszych kolekcji.Kopicki 3338 (podobny) ; Ivanauskas 14SA17-4 RRR; Tyszkiewicz 50
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Leszek Biały (1202-1227). Brakteat, lew i budowle - PIĘKNY i RZADKI
Aw.: Lew w lewo pod budowlą z wieżyczką i blankamiPięknie zachowana moneta z blaskiem menniczym. Rzadka pozycja.Haczewska-Paszkiewicz 10; Kopicki 302ax (R8) c.a.
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1660, Gdańsk NGC MS63 - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL &amp; SUEC M D L R PRw.: Stojąca na konsoli owalna tarcz a miejska pod trzymywana przez dwa lwy. Między łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON ARGENT CIVITAT GEDANENSOdmiana z popiersiem bez rękawa i zapisem GEDANENSIS na awersie i IOAN na rewersie.Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Kopicki 7625 (R1); Kamiński-Kurpiewski 863 (R)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Ruś Kijowska, Wołyń XII-XIII wiek. 1/3 grzywny złota - RZADKOŚĆ
Ekstremalnie rzadka pozycja sporadycznie notowana w sprzedaży aukcyjnej.Bardzo ładny stan zachowania. Jedno naturalne nacięcia, kilka zadrapań.Grubość około 8 mm; długość 20,5 mm
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja. Anna. Rubel 1738, Moskwa - PIĘKNY
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa.Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1738Popiersie carycy typu „moskiewskiego”. Odmiana z pięcioma perłami we włosach carycy.Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilości połysku menniczego. Ładnie zachowana i starannie wybita moneta.Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Bitkin 201; Petrov 2,5 rub.
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Rosja. Aleksander I. Rubel 1821 СПБ-ПД, Petersburg NGC AU58 (MAX) - ŁADNY
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1821Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w czterech wierszach.Najwyższa nota gradingowa na świecie. Menniczej świeżości egzemplarz z dużą i ilością połysku menniczego. Bardzo ładnie zachowane szczegóły. Bitkin 133
Cena wywoławcza:
300 pln
Stanisław August Poniatowski. Szóstak 1765, Gdańsk PCGS AU53 (MAX) - ŁADNY
Rzadziej występujący wariant z mniejszą głową króla, litery R E CE szeroko rozstawione.Jedyny ogradowany okaz przez firmę PCGS.Bardzo ładny egzemplarz jak na ten typ monety. Niewielka, mennicza wado obrzeża.&nbsp;CNG 437; Plage 504; Berezowski 5 zł; Kopicki 7799 (R3); Parchimowicz (SAP) 105
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Śląsk pod panowaniem pruskim. Friedrich II (1740-1786). Dukat 1743 W, Wrocław - RZADKI
Aw.: Popiersie władcy w prawo i napis wokoło: FRIDERICVS D G REX BORVSSORVM Rw.: Tarcza herbowa z Orłem pod koroną, po bokach data 1743, napis wokoło: M B S R I A C ET - PR EL S SIL D Śląsk pod panowaniem pruskim. Friedrich II (1740-1786) Na awersie manipulacje w tle, rewers z naturalnym połyskiem menniczy. Pozycja niespotykana na rynku aukcyjnym, zwłaszcza w tak dobrym stanie zachowania.Duża rzadkość! F.u.S. 940 var., Olding 394.b,; Schr. 48a
Cena wywoławcza:
10 000 pln