ŁADNY

Zygmunt III Waza. Talar HL 1630, Toruń - odmiana MA SA LV

Cena wywoławcza::
15 000 pln
37 500 pln
150 %

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: SIG III D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS MA SA LV

Rw.: Anioł z długimi skrzydłami trzyma prostą tarczę miejską, pod tarczą drobne litery H-L (Hans Lippe, zarządca mennicy w Toruniu w 1630 roku). W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS 1630

Odmiana z literami H-L na rewersie, jedyny wariant w tym roczniku z końcówką MA SA LV na awersie.

Pięknie zachowane szczegóły popiersie króla na awersie, jak i anioła podtrzymującego tarczę miejską na rewersie. Delikatne przetarcie tła.

Kopicki 8262 (R3); Davenport 4371; Tyszkiewicz 18; Potocki 7115; CNCT 1364 (R5)

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 28,67 g Ag

Zygmunt II August. Półtalar (SUMY NEAPOLITAŃSKIE) 1564, Wilno lub Tykocin
Aw.: Popiersie cesarza Karola w prawo i napis wokoło CΛROLVS V ROMΛ IMPE Rw.: Dwugłowy Orzeł z tarczą herbową, w otoku napis R ΛRΛGO VTRIVS SI. Nabita kontrmarka króla polskiego monogram SA (Sigismundus Augustus), po bokach data 15-64 Półtalary nie były zasadniczo emitowane przez Zygmunta II Augusta, jednakże król wprowadził do obiegu pewną ilość półtalarów Karola V i Filipa II, pochodzących z odzyskanych tzw. sum neapolitańskich. Przed wprowadzeniem do obiegu były opatrywane kontrasygnatą królewską w Mennicy Wileńskiej lub Tykocinie.Królowa Bona opuszczając w 1556 roku Polskę wywiozła do rodzinnego Barii gromadzony przez 38 lat panowania ogromny majątek. Wkrótce na prośbę Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii i Neapolu udzieliła mu ogromnej jak na owe czasy pożyczki w wysokości 430 tysięcy dukatów. Pożyczka, która wróciła do kraju została wypłacona w srebrnych monetach hiszpańskich: talarach i półtalarach Filipa II i półtalarach Karola V. W tym czasie Polska była zaangażowana w północną wojnę siedmioletnią /1563-1570/, która pochłaniała ogromne koszty. Ponieważ brakowało czynnych mennic koronnych a potrzeba wojenna nagliła o pośpiech, król zdecydował, aby na monetach pochodzących ze spadku po królowej matce nabić kontrsygnatury i tak puścić w obieg. W wydanym równocześnie uniwersale Zygmunt August zapewnił, że po skończonej wojnie wykupi monety po tym samym kursie i po przetopieniu z tak uzyskanego materiału wybije monety stemplami polskimi lub litewskimi. Dziś numizmaty te należą do grona bardzo poszukiwanych i niezmiernie rzadkich. Jeden z piękniejszych egzemplarzy dostępnych na rynku, podobny półtalar (Filipa II) wystąpił ostatni raz na aukcji ponad 6 lat temu.  Znakomicie zachowana kontrmarka, wyraźna, czytelna bez pęknięć. Wiekowa patyna. Moneta do najlepszych kolekcji.Kopicki 3338 (podobny) ; Ivanauskas 14SA17-4 RRR; Tyszkiewicz 50
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Polska - bezkrólewie. Denar 1573, Gdańsk
Rzadka XVI-wieczna moneta wybita w mennicy gdańskiej po śmierci króla Zygmunta II Augusta, w okresie bezkrólewia.Wariant z kartuszem tarczy herbowej z dwunastoma łukami.Zielonkawa patyna, wyszczerbiony krążek,CNG 101; Kopicki 7385 (R3)
Cena wywoławcza:
150 pln
Mieszko Bolesławic (później Mieszko II) jako następca tronu. Denar, typ - z pałąkami - ok. 1015-1020. EKSTREMALNIE RZADKI
Aw.: M [I S I C] O, korona zamknięta łukiem, z dwoma pochyłymi pałąkami z boków.Rw.: W otoku widoczna jedna swastyka z czterech; krzyż z poprzeczkami na końcach, w kątach kulki, przy jednej dodatkowa mniejsza kulka.Ponieważ najwcześniejsze skarby zawierające te monety ukryto dopiero po 1017 roku, znacznie później niż najstarsze monety Bolesława Chrobrego, uczeni długo zastanawiali się nad tym, co spowodowało to co najmniej ćwierćwiekowe opóźnienie. Rozwiązanie okazało się proste, ale nieoczekiwane: rzekome monety Mieszka I zostały wybite przez jego wnuka, również Mieszka, syna Bolesława Chrobrego, w czasie, gdy był następcą tronu (być może po ślubie z księżniczką lotaryńską Rychezą w 1013 roku). A jeśli tak, to również to, co na awersie przypomina koronę, jest rzeczywiście koroną. Co prawda, nie rozwiązuje to wszystkich zagadek symbolicznych związanych z tą monetą, bo na rewersie widnieją cztery swastyki, o silnych pogańskich konotacjach. Typ z pałąkami przy koronie, wyraźnie rzadszy od typu bez pałąków, u Suchodolskiego występuje w 7 egzemplarzach.Moneta z pofalowaną powierzchnią, miejscowo niedobita. Ekstremalnie rzadka pozycja z początków naszego państwa.Polecamy do najlepszych kolekcji numizmatycznych.&nbsp;H-Czapski 4810 (R6); Kopicki 2 (R6)
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1630, Bydgoszcz - PRZEPIĘKNY
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D - LIT RVS PRV MASO:xRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30. W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HR REXOdmiana z szeroką półpostacią króla. Interpunkcja na awersie i rewersie w postaci gwiazdek. Awers zakończony dwukropkiem i dużym krzyżem.&nbsp;Pięknie wybity i zachowany egzemplarz z blaskiem menniczym. Ostre detale samej półpostaci króla na awersie, jak i tarczy herbowej na rewersie.&nbsp;Polecamy do najlepszych zbiorów.Davenport 4316; Dostych 30.2.22 (R4); Tyszkiewicz 6
Cena wywoławcza:
8 000 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1660, Gdańsk NGC MS63 - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL &amp; SUEC M D L R PRw.: Stojąca na konsoli owalna tarcz a miejska pod trzymywana przez dwa lwy. Między łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON ARGENT CIVITAT GEDANENSOdmiana z popiersiem bez rękawa i zapisem GEDANENSIS na awersie i IOAN na rewersie.Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Kopicki 7625 (R1); Kamiński-Kurpiewski 863 (R)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1766 FS, Warszawa NGC AU53 – odmiana 32.a14
Aw.: Popiersie króla w prawo w rycerskiej zbroi, z zawieszonym na piersi Orderem Orła Białego. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITHURw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały F-S. W otoku: X EX MARCA PURA - COLONIEN 1766Pierwszy rocznik talarów Stanisława Augusta Poniatowskiego tzw. „zbrojarz”. Moneta znana z wielu odmian.&nbsp;Ciekawy wariant z koroną bez dodatkowych pałąków. Brak kropek po inicjałach FS, brak kropki po COLONIEN i brak kropki po dacie.&nbsp;Bardzo ładny egzemplarz z wiekową patyną i delikatnym połyskiem menniczym.Davenport 1618; Kopicki 2456, ale nie wyróżnia odmiany; Plage 380, ale nie wyróżnia odmiany; Parchimowicz (SAP) 32.a14
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Śląsk, Księstwo Ziębicko-Oleśnickie. Jan Kostrzyński (1535-1571). Dukat 1563, Oleśnica - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Opancerzone popiersie władcy w lewo W otoku: IOHAN.D.G.DVX.MVN.SL.OLS.CO.GLA Rw.: Cztery tarcze herbowe ułożone wokół jednej tarczy herbowej z herbem Podbieradów, pomiędzy tarczami wić roślinna W otoku: MONETA.AVRE.NOVA.REICHENSTEEkstremalnie rzadki dukat śląski z XVI wieku. Wariant dukata z datą pośrodku małych tarcz herbowych, z motywem wici roślinnej na rewersie.Dotarliśmy jedynie do jednego notowania aukcyjnego, w książce J. Dutkowskiego „Złoto Jagiellonów” użyto jedynie szkicu monety. Moneta do najlepszych kolekcji.Friedberg 3234; F.u.S. 2130 var.; Kopicki 6061 (R7); Dutkowski „Złoto Jagiellonów” 115 (R8)
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Rosja, Aleksander III. 1/4 kopiejki 1887 СПБ, Petersburg NGC MS66 BN (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienity, menniczy egzemplarz z przepiękną, kolorową patyną dodającą uroku.Rzadka moneta w tym stanie zachowania.Bitkin 210
Cena wywoławcza:
500 pln