RZADKI ROCZNIK

Władysław IV Waza. Talar 1639, Toruń - RZADKI ROCZNIK

Cena wywoławcza::
7 000 pln
11 250 pln
61 %

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa.

W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS (jako przerywniki miniaturowe krzyżyki).

Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. Po bokach data 16-39, poniżej inicjały I-I.

W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITA THORVNENSIS

Rzadszy rocznik talara toruńskiego, znany zaledwie z dwóch wariantów stemplowych, w naszym przypadku odmiana z kropką rozpoczynającą legendę otokową rewersu.

Lekkie wady blachy na rewersie, dobrze zachowane szczegóły jak na talara toruńskiego, wiekowa patyna.

Kopicki 8280 (R3); Davenport 4375; H-Czapski 1808; CNCT 1526

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 28,25 g Ag

Zygmunt II August. Półtalar (SUMY NEAPOLITAŃSKIE) 1564, Wilno lub Tykocin
Aw.: Popiersie cesarza Karola w prawo i napis wokoło CΛROLVS V ROMΛ IMPE Rw.: Dwugłowy Orzeł z tarczą herbową, w otoku napis R ΛRΛGO VTRIVS SI. Nabita kontrmarka króla polskiego monogram SA (Sigismundus Augustus), po bokach data 15-64 Półtalary nie były zasadniczo emitowane przez Zygmunta II Augusta, jednakże król wprowadził do obiegu pewną ilość półtalarów Karola V i Filipa II, pochodzących z odzyskanych tzw. sum neapolitańskich. Przed wprowadzeniem do obiegu były opatrywane kontrasygnatą królewską w Mennicy Wileńskiej lub Tykocinie.Królowa Bona opuszczając w 1556 roku Polskę wywiozła do rodzinnego Barii gromadzony przez 38 lat panowania ogromny majątek. Wkrótce na prośbę Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii i Neapolu udzieliła mu ogromnej jak na owe czasy pożyczki w wysokości 430 tysięcy dukatów. Pożyczka, która wróciła do kraju została wypłacona w srebrnych monetach hiszpańskich: talarach i półtalarach Filipa II i półtalarach Karola V. W tym czasie Polska była zaangażowana w północną wojnę siedmioletnią /1563-1570/, która pochłaniała ogromne koszty. Ponieważ brakowało czynnych mennic koronnych a potrzeba wojenna nagliła o pośpiech, król zdecydował, aby na monetach pochodzących ze spadku po królowej matce nabić kontrsygnatury i tak puścić w obieg. W wydanym równocześnie uniwersale Zygmunt August zapewnił, że po skończonej wojnie wykupi monety po tym samym kursie i po przetopieniu z tak uzyskanego materiału wybije monety stemplami polskimi lub litewskimi. Dziś numizmaty te należą do grona bardzo poszukiwanych i niezmiernie rzadkich. Jeden z piękniejszych egzemplarzy dostępnych na rynku, podobny półtalar (Filipa II) wystąpił ostatni raz na aukcji ponad 6 lat temu.  Znakomicie zachowana kontrmarka, wyraźna, czytelna bez pęknięć. Wiekowa patyna. Moneta do najlepszych kolekcji.Kopicki 3338 (podobny) ; Ivanauskas 14SA17-4 RRR; Tyszkiewicz 50
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Zygmunt III Waza. Grosz 1597, Poznań PCGS AU53 (MAX) - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGISM III DG - REX PO M DLRw.: Pod koroną Orzeł i Pogoń, między nimi tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach skrócona data 97. W otoku: GROSSVS - RE - GN POLONiezwykle rzadki grosz koronny z mennicy w Poznaniu. Odmiana ze skróconą datą 97 po bokach herbu Snopek.Najwyżej oceniony egzemplarz przez firmę PCGS. Bardzo ładny egzemplarz jak na ten typ monety. H.-Czapski 7351 (R3); Kopicki 744 (R5); Tyszkiewicz 15 mk
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1630, Bydgoszcz - PRZEPIĘKNY
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D - LIT RVS PRV MASO:xRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30. W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HR REXOdmiana z szeroką półpostacią króla. Interpunkcja na awersie i rewersie w postaci gwiazdek. Awers zakończony dwukropkiem i dużym krzyżem.&nbsp;Pięknie wybity i zachowany egzemplarz z blaskiem menniczym. Ostre detale samej półpostaci króla na awersie, jak i tarczy herbowej na rewersie.&nbsp;Polecamy do najlepszych zbiorów.Davenport 4316; Dostych 30.2.22 (R4); Tyszkiewicz 6
Cena wywoławcza:
8 000 pln
Zygmunt III Waza. Trzeciak (ternar) 1613, Gdańsk PCGS MS62 (MAX) – PIĘKNY i RZADKI
Wariant z podłużną tarczą herbową.Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGSWspaniale zachowany egzemplarz,  połysk menniczy. Delikatna patyna. Bardzo rzadki numizmat w takim stanie zachowania.Kopicki 7466 (R4)
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Jan III Sobieski. Medal wybity na pamiątkę elekcji, wagi 5 dukatów 1675 - Ex. Frankiewicz
Aw.: Głowa króla w wieńcu laurowym, pod popiersiem: IOAN:3 REX POL Rw.: Pod koroną zaplecione w wieniec gałązki laurowe. Na rozwiniętej wstędze napis: AUREA POST LAVREAM, data na końcach 16-75. Jan III został wybrany królem Polski w 1674 roku, termin koronacji wyznaczono na lipiec 1674 roku. Z powodu trwającej wojny z Turcją jego koronacja opóźniała się. Odbyła się dopiero 1 stycznia 1676 roku. Sejm podjął specjalną uchwałę, ustalającą początek panowania od dnia elekcji, nie koronacji. W 1675 roku król odniósł zwycięstwo nad Turkami pod Lwowem i 25 sierpnia zjechał do Krakowa, gdzie odbyły się uroczystości elekcyjne. Z tej okazji wybito specjalną serię medali. Medal wybity w złocie jest bardzo rzadki, przeznaczony był tylko dla króla i jego najbliższej świty. Egzemplarz w złocie był w zbiorze Z. Chełmińskiego, w Ermitażu. Oferowany przez nas medal pochodzi z XIX/XX-wiecznej kolekcji Frankiewicza, która trafiła pod młotek w 1930 roku. Pięknie zachowany egzemplarz, połysk menniczy na całej powierzchni.&nbsp;Ogromnej rzadkość numizmat, jedyny aktualnie znany i dostępny na rynku aukcyjnym.&nbsp;Raczyński.201; H-Cz.2408
Cena wywoławcza:
180 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1612 Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Korona króla z globem i krzyżem oraz dodatkowym owalem umieszczonym w lilii heraldycznej. Fleurony z szerokimi trójlistkami. Odmiana z chwostkami położonymi po jednej stronie ogona każdego lwa. Kropka za łapą niedźwiedzia. Cyfry 1 i 2 w dacie mniejsze od pozostałych. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale, wyłącznie małe niedobicie na awersie.Shatalin GD12-14 (R3)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Śląsk, Księstwo Żagańskie, Albrecht von Wallenstein (1623-1634). 3 krajcary 1630, Żagań - RZADKIE
Wszystkie monery Albrechta Wallensteina należą do rzadkich i poszukiwanych numizmatów na całym świecie.Menniczej świeżości moneta z połyskiem. Rzadkość. Kopicki 6696 (R); F.u.S. 2053
Cena wywoławcza:
600 pln
Śląsk. Księstwo Ziębicko-Oleśnickie. Karol II (1548-1617). 3 krajcary 1612, Oleśnica NGC MS66 (MAX) - PIĘKNE
Najwyższa nota gradingowa na świecie NGC MS66 (MAX).Wyśmienity, menniczy egzemplarz, delikatna patyna i podkreślający detale połysk. Rzadsza moneta w tym stanie zachowania.
Cena wywoławcza:
500 pln