RZADKI

Rosja. Aleksander III. 10 rubli 1889 АГ, Petersburg NGC AU55 - RZADKI

Cena wywoławcza::
20 000 pln
30 500 pln
53 %

Niemal wszystkie złote dziesięciorublówki należą do bardzo rzadkich numizmatów i poszukiwanych przez kolekcjonerów.

Menniczej świeżości egzemplarz. Wyraźne szczegóły reliefu. Delikatny połysk.

Bitkin 18 (R)

Stan zachowania: NGC AU55

Jan II Kazimierz. Dwudukat koronny 1662, Kraków - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i w zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W napisie herb Ślepowron(Jan Kazimierz Krasiński podskarbi wielki koronny). W otoku: IO CASIMI DG EE-X POL & SVE MDLRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały A- T (Andrzej Tymf). Litery N w napisie odwrócone. W otoku: MONETA AVREA – REGN POL 1662Dwudukat wybity w mennicy w Krakowie, pod zarządem Andrzeja Tymfa, to jedna z najładniejszych, wykonana przez wysokiej klasy medaliera moneta Jana Kazimierza . Mennica w Krakowie podczas najazdu szwedzkiego opanowana była przez Szwedów. W czasie wycofywania się wojsk szwedzkich została ograbiona i splądrowana. Organizując na nowo mennicę Andrzej Tymf sprowadził najnowsze urządzenia mennicze, które pozwoliły na zorganizowanie wydajnego i nowoczesnego przedsiębiorstwa. Andrzej Tymf zatrudnił też wysokiej klasy medalierów. Uwidoczniło się to natychmiast w wyglądzie monet, popiersie króla zostało artystycznie wykonane, precyzyjnie odtworzono zdobienia zbroi, broszę podtrzymującą płaszcz i detale tarczy herbowej. Monety stały się małymi arcydziełami polskiego baroku.Dwudukaty z roku 1662 wybijano za pomocą jednego stempla awersu, który połączono z dwoma rewersami. Rewersy różnią się tylko interpunkcją. Z racji swojej urody są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów. Dwudukat ten pojawił się n aukcji zaledwie trzy razy, posiadali go m.in.  Z. Chełmiński i K. Sobański. O rzadkości świadczy również fakt iż dwudukata nie notujemy w  kolekcji E. Hutten Czapskiego.Znacznie rzadsza odmiana z dwukropkiem po POL.Bardzo ładny egzemplarz. Delikatna wiekowa patyna i przebijający menniczy połysk. Duża rzadkość na rynku – polecamy do zaawansowanych kolekcji jako ozdobę złotych monet koronnych.Moneta posiada oryginalną karteczkę z 1997 roku z Aukcji 42 UBS.Kopicki 1918 (R6), Friedberg.89; H.-Cz. (-) ; Kaleniecki (-) ; Dutkowski (Złoto Wazów).K257 (R7)
Cena wywoławcza:
80 000 pln
Jan II Kazimierz. Karol X Gustaw. Szóstak (6 groszy) 1659 Elbląg okupacja szwedzka - RZADKOŚĆ R3
Aw.: W obwódce liniowej popiersie władcy w koronie. W otoku napis: CAROLVS GVSTAVUS D G REX&nbsp;Rw.: W obwódce liniowej herb Elbląga w ozdobnej tarczy, u góry wartość VI. W otoku napis: GROS AR SEX DVP CIVIT ELBING 59Emisja miejska Elbląga pod okupacją szwedzką.Mocno przebijający połysk spod patyny. Czytelny. Sporadycznie notowany na aukcjach.Bardzo rzadki rocznik.&nbsp;Ap 61, Kop. 9660 (R3)
Cena wywoławcza:
500 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1795, Warszawa PCGS MS62 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LITRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści dębowych i palmowych ze wstęgą z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 14 1/12 EX MARCA PUR – 6 – ZŁ – COLONIENS 1795Moneta doceniona również przez firmę PCGS zasłużoną, najwyższą notą gradingową.&nbsp;Ostatni rocznik talarów polski królewskiej. Odmiana z liściem dębu zachodzącym na tarczę herbową.Moneta stosunkowo popularna, ale nie w tak wyszukanym stanie zachowania.Menniczy egzemplarz, mocny połysk, głębokie bicie, nietknięte obiegiem detale. Lekka patyna dodająca uroku.Pozycja godna polecenia do najlepszych kolekcji.&nbsp;Davenport 1623; Plage 374, ale nie wyróżnia odmiany; Kopicki 2488, ale nie wyróżnia odmiany; Parchimowicz (SAP) 37.b1
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Królestwo Polskie/Rosja. Aleksander I. 50 złotych 1818 IB, Warszawa - RZADKOŚĆ
Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK&nbsp;Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Moneta pochodzi ze starej kolekcji monet rosyjskich.Rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 2736; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 842; Berezowski 80; Parchimowicz 1050b
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Rosja. Katarzyna I. Rubel 1727, Petersburg - PIĘKNY
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisyRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1727Wariant z dwoma gniazdami przy ogonie Orła.Wspaniale lustra mennicze, znakomicie zachowane nawet najdrobniejsze szczegóły reliefu. Niezmiernie rzadka monet w tak wyszukanym stanie zachowania. Egzemplarz wyjęty ze slabu NGC z oceną MS.Polecamy do najlepszych kolekcji. Bitkin 47; Petrov 3,5 rub.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja, Mikołaj II. 3 kopiejki 1916, Petersburg NGC MS66+ BN (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna, brązowa patyna. Bitkin 229
Cena wywoławcza:
240 pln
Rosja, ZSRR. Czerwoniec 1923 ПЛ NGC MS63 - Najrzadszy pierwszy roczniki
Czerwoniec - odpowiednik 10 rubli cara Mikołaja II, wybijany przez władze ZSRR w 1923, a potem w latach 70-tych i 80-tych XX w. Najrzadszy, pierwszy rocznik czerwońca z datą 1923.Wyśmienity stan zachowania. Bardzo rzadki.Friedberg 181
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Niemal wszystkie złote dziesięciorublówki należą do bardzo rzadkich numizmatów i poszukiwanych przez kolekcjonerów.Menniczej świeżości egzemplarz. Wyraźne szczegóły reliefu. Delikatny połysk. Bitkin 18 (R)
Cena wywoławcza:
20 000 pln