RZADKI

Rosja. Piotr I. Rubel 1720 OK, Krasnyj Dwor (Moskawa) NGC AU53 - RZADKI

Cena wywoławcza::
3 000 pln
16 500 pln
450 %

Aw: Popiersie cara w zbroi antycznej w prawo i napis w wokół

Rw: Dwugłowy orzeł i napis wokół

Wariant z popiersiem cara w zbroi. Na odcięciu rękawa litery OK i kwiecista rozeta złożona z kropek.

Starannie wybita i bardzo ładnie zachowana moneta. Delikatny połysk. Patyna.

Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.

Bitkin 400

Stan zachowania: NGC AU53

Zygmunt III Waza. Trzeciak (ternar) 1624, Poznań – RZADKOŚĆ R7
Ekstremalnie rzadki trzeciak z emisji poznańskiej. Moneta prawdopodobnie po raz pierwszy oferowana na współczesnym rynku aukcyjnym. Dobrze zachowane szczegóły zarówno na awersie, jaki i na rewersie, gruba patyna. Kopicki 7993 (R7); Kamiński 1816
Cena wywoławcza:
500 pln
Zygmunt III Waza. Półtorak 1620, Bydgoszcz NGC MS64 (MAX)
Skrócona data zapisana w postaci „2-0”.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowana moneta. Kopicki 856
Cena wywoławcza:
100 pln
August III Sas. Talar 1755 EDC, Lipsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych czteropolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza saska. U dołu inicjały E. D. C. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755Odmiana z masywnym popiersiem króla i niską koroną oddaloną od napisu otokowego.Manipulacje w polu na rewersie. Patyna. Davenport 1617; Kahnt 676c; Merseburger 1730; Kopicki 2137 (R1); Tyszkiewicz 4 mk.
Cena wywoławcza:
2 000 pln
August III Sas. Szeląg 1749, Gubin PCGS MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa dla tej drobnej monety- rzadkość!Wspaniale zachowany egzemplarz drobnej XVIII wiecznej miedzianej monety. Drobne nominały zwykle były i są traktowane bez ceregieli, stąd też ich dzisiejsza rzadkość w występowaniu - szczególnie w tak znakomitym stanie zachowania jaki prezentujemy na naszej aukcji. W pełni wyselekcjonowany egzemplarz, ze wspaniałą czekoladową patyną i połyskiem menniczym. Moneta zasłużenie doceniana najwyższą notą w PCGS. Kahnt 701
Cena wywoławcza:
1 800 pln
Rosja, ZSSR. 3 ruble 2016 NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny, menniczy egzemplarz z głębokim lustrem i matowymi elementami reliefu.
Cena wywoławcza:
100 pln
Rosja, Mikołaj II. 50 kopiejek (1/2 rubla) 1895 AГ, Petersburg - WYŚMIENITE
Rzadszy rocznik, bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.&nbsp;Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale.Moneta do gradingu!Bitkin 71
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Władysław IV Waza. Talar medalowy 1635, Bydgoszcz,  Portugał odbity w srebrze - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla z odkrytą głową w prawo. W zbroi dekorowanej na ramieniu głową lwa, z szerokim kołnierzem obszytym koronkami. W otoku: VLADIS IV DG REX POL M DUX LITV RVSS. Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, zdobiona wolutami i podtrzymywana przez dwa putta. W tarczy: Orzeł Polski, trzy korony – Szwecja, Pogoń - Litwa, Lew na pasach – Gotlandia. W środku mała dwupolowa tarcza z herbem Snop Wazów i z herbem rodowym Habsburgów. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Po bokach data 16-35. W otoku: PRUS MAS SAM LIV NEC – NO SUE GOT VAN HÆ REX Jakub Jakobson van Emden, generalny zarządca mennic koronnych, sprowadził do Bydgoszczy medaliera Jana Höhna, powierzając mu zadanie wykonania stempli i wybicia okazałych portugałów i półportugałów. Zgodnie z tradycją, monety takie były przeznaczone do osobistej szkatuły królewskiej celem ich rozdania. Oprócz monet złotych, za pomocą tych stempli wybito egzemplarze w srebrze. Noszą one nazwę talarów medalowych, jednak znany jest tylko jeden egzemplarz, z kolekcji Henryka Steckiego, który ma prawidłową wagę 28 gramów. Większość waży pomiędzy 24,4 a 26 g. Talary medalowe nie pełniły roli monety obiegowej, miały charakter nagrodowo-podarunkowy. Stąd nie było konieczności ścisłego przestrzegania obowiązującej wagi przynależnej talarom. Talary medalowe to monety bardzo rzadkie. Są przykładem barokowej sztuki medalierskiej. Jan Höhn, okazał się mistrzem sztuki medalierskiej, to sprawiło, że zyskał uznanie króla i dworu. W 1636 roku osiadł w Gdańsku, Spod jego ręki wyszło wiele stempli monet, jak i medali. Tworząc stemple Jan Höhn nawiązywały do modnych w sztuce baroku elementów zdobniczych, takich jak woluty, ozdobniki, putta. Wyjątkowo starannie wykonany jest awers z portretem króla. Król został przedstawiony bez korony, a mimo to nie został zaburzony majestat władcy. Ramię królewskiej zbroi jest dekorowane powiększoną lwią głową, co nawiązywało do hagiografii Władysława, gdzie prezentowano króla, jako wielkiego wojownika, który powstrzymał Szwecję, Turcję i Moskwę. Ciekawa jest heraldyka tych monet. Widnieje na nich niespotykana w mennictwie Wazów tarcza herbowa, z herbem domu Habsburgów i Wazów. Był to efekt nie tyle współpracy Wazów z Habsburgami, co hołd króla wobec matki Anny Habsburżanki, żony Zygmunta III. Podobna sytuacja miała miejsce za panowania Zygmunta Starego, gdy w polu sercowym tarczy herbowej również pojawił się herb Habsburgów, umieszczony z kolei na cześć matki Zygmunta Starego, Elżbiety. Talary tego typu znane są tylko w największych zbiorach. Były w XIX wiecznych zbiorach Ignacego Przeszkodzińskiego oraz Józefa Zelta. W katalogu sprzedażowym jego zbioru z 1867 roku, wyceniono je aż na 45 rubli w złocie, podczas gdy inne talary Władysława IV ceniono po 3 lub 4 ruble. Jak wspomniano egzemplarz pełnej wagi miał Henryk Stecki. W 1904 roku kolejny egzemplarz pojawił się na licytacji zbioru Zygmunta Chełmińskiego. Przed wojną był też w warszawskim zbiorze Radziwiłłów. Współcześnie egzemplarz, o wadze 24,44 grama jest w Krakowie, w historycznej kolekcji Emeryka Hutten Czapskiego. W kolekcji H. Karolkiewicza był podobny talar, ale z datą 1636. Na współczesnym rynku aukcyjnym menniczy talar medalowy z 1635 tyko raz notowany był na rynku aukcyjnym, sprzedany został za pośrednictwem naszej Firmy za 172.000 złotych.W pełni czytelny egzemplarz, delikatna patyna.&nbsp; Minimalny ślad po zawieszce.&nbsp;Ekstremalnie rzadka pozycja do najlepszych kolekcji. Zagórski 412; Bantke-Stężyński 786; Kopicki 1482 (R6); Chełmiński 563; H-Czapski 1756 (R6)
Cena wywoławcza:
50 000 pln
August II Mocny. Odbitka dukata w srebrze 1703 EPH, Lipsk - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo na postumencie. W otoku.: AUGUSTUS II D G REX POL M D LIT &amp; ELECT SAX Rw.: Pod koroną w ozdobnym kartuszy trzy tarcze herbowe: Polska, Litewska i Saska. Jeden z najładniej artystycznie skomponowanych polskich dukatów epoki późnego baroku. Dukaty takie bite w złocie i srebrze w niskich nakładach nie miały charakteru monety obiegowej. Mają wszystkie cechy polskiej monety koronnej, a nie sasko - polskiej. August II chciał w ten sposób złagodzić niezadowolenie szlachty polskiej spowodowane brakiem monety koronnej. Dukaty te zaprezentowano podczas obrad sejmowych. Posłużyły do opłacenia senatorów, dla uzyskania zgody na rezygnację z otwarcia mennic w Polsce.Bardzo rzadka odbitka w srebrze dukat Augusta II Mocnego. Ciemna, szlachetna patyna. Moneta o ładnej prezencji. Kahnt 66 (w złocie); Friedberg 2813 (w złocie); Baumgarten 682 (w złocie)
Cena wywoławcza:
4 000 pln