Michał Korybut Wiśniowiecki. Szeląg bez daty, Toruń

Cena wywoławcza::
100 pln
650 pln
550 %

Aw. Ukoronowane monogram królewski

Rw. SOLIDVS CIVITATIS THORVN

Szelągi Korybuta bito z bardzo słabego srebra i mennicze egzemplarze praktycznie nie występują.

Końcówka blachy, ciemna patyna. Moneta ze starej kolekcji.

 Kopicki 8367 (R2)

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 0,79 g Ag

Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz - BARDZO ŁADNY
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS.III.D.G.REX.POLO&amp;M.D.LIT.RVS.PRVS.MARw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-28. W otoku: SAM.LIV.NEC.NO.SVE⊛GOT.VAD.Q.HRI.REX Odmiana z herbem Półkozic na awersie. Dwukropek po POLO i końcówka MA kończąca legendę otokową. Duży krzyż rozpoczyna i kończy legendę awersu i rewersu. Starannie wybity talar bydgoski z kolorową patyną dodającą urok. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania!Moneta o pięknej prezencji, godna polecenia.&nbsp; Davenport 4315; Tyszkiewicz 6; Dostych 28.3.09 (R4-5)
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Jan II Kazimierz. Dwudukat koronny 1662, Kraków - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i w zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W napisie herb Ślepowron(Jan Kazimierz Krasiński podskarbi wielki koronny). W otoku: IO CASIMI DG EE-X POL & SVE MDLRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały A- T (Andrzej Tymf). Litery N w napisie odwrócone. W otoku: MONETA AVREA – REGN POL 1662Dwudukat wybity w mennicy w Krakowie, pod zarządem Andrzeja Tymfa, to jedna z najładniejszych, wykonana przez wysokiej klasy medaliera moneta Jana Kazimierza . Mennica w Krakowie podczas najazdu szwedzkiego opanowana była przez Szwedów. W czasie wycofywania się wojsk szwedzkich została ograbiona i splądrowana. Organizując na nowo mennicę Andrzej Tymf sprowadził najnowsze urządzenia mennicze, które pozwoliły na zorganizowanie wydajnego i nowoczesnego przedsiębiorstwa. Andrzej Tymf zatrudnił też wysokiej klasy medalierów. Uwidoczniło się to natychmiast w wyglądzie monet, popiersie króla zostało artystycznie wykonane, precyzyjnie odtworzono zdobienia zbroi, broszę podtrzymującą płaszcz i detale tarczy herbowej. Monety stały się małymi arcydziełami polskiego baroku.Dwudukaty z roku 1662 wybijano za pomocą jednego stempla awersu, który połączono z dwoma rewersami. Rewersy różnią się tylko interpunkcją. Z racji swojej urody są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów. Dwudukat ten pojawił się n aukcji zaledwie trzy razy, posiadali go m.in.  Z. Chełmiński i K. Sobański. O rzadkości świadczy również fakt iż dwudukata nie notujemy w  kolekcji E. Hutten Czapskiego.Znacznie rzadsza odmiana z dwukropkiem po POL.Bardzo ładny egzemplarz. Delikatna wiekowa patyna i przebijający menniczy połysk. Duża rzadkość na rynku – polecamy do zaawansowanych kolekcji jako ozdobę złotych monet koronnych.Moneta posiada oryginalną karteczkę z 1997 roku z Aukcji 42 UBS.Kopicki 1918 (R6), Friedberg.89; H.-Cz. (-) ; Kaleniecki (-) ; Dutkowski (Złoto Wazów).K257 (R7)
Cena wywoławcza:
80 000 pln
August II Mocny. Talar 1707, Drezno - ŁADNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi z płaszczem przypiętym broszą do ramienia.W otoku: D G FRID AUG REX POL − DUX SAX I C M A &amp; W Rw.: Pod dużą koroną czteropolowy kartusz herbowy z małą tarczą Saksonii w środku. Wokoło 6 małych tarcz herbowych, u dołu data 1707, inicjały I-L-H (Jan Wawrzyniec Holland) oraz hak, znak menniczy mennicy w Dreźnie.W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECTOR Na awersie przetarte tło, rewers z dużą ilością naturalnego połysku. Moneta wcześniej fachowo umieszczona w oprawie niewpływającej na stan zachowania. Zdecydowanie najładniejszy talar tego typ, z jakim mieliśmy do czynienia. Rzadka pozycja już w tym stanie zachowania. Polecamy. Kopicki 10973; Davenport 2649; Kahnt 106; Schnee 1004
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1795, Warszawa PCGS MS62 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LITRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści dębowych i palmowych ze wstęgą z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 14 1/12 EX MARCA PUR – 6 – ZŁ – COLONIENS 1795Moneta doceniona również przez firmę PCGS zasłużoną, najwyższą notą gradingową.&nbsp;Ostatni rocznik talarów polski królewskiej. Odmiana z liściem dębu zachodzącym na tarczę herbową.Moneta stosunkowo popularna, ale nie w tak wyszukanym stanie zachowania.Menniczy egzemplarz, mocny połysk, głębokie bicie, nietknięte obiegiem detale. Lekka patyna dodająca uroku.Pozycja godna polecenia do najlepszych kolekcji.&nbsp;Davenport 1623; Plage 374, ale nie wyróżnia odmiany; Kopicki 2488, ale nie wyróżnia odmiany; Parchimowicz (SAP) 37.b1
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1766, Warszawa - ŁADNA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek - Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, poniżej inicjały FS. W otoku: LXXX EX MARCA - 4 GR - PURA COL 1766Odmiana z wieńcem z większych listków. Orły w tarczy herbowej większe.Bardzo ładny egzemplarz z wyraźnymi szczegółami. Połysk, minimalny justunek.&nbsp;Kopicki 2351, ale nie wyróżnia odmiany; Plage 272; Parchimowicz (SAP) 19.a6
Cena wywoławcza:
120 pln
Rosja, Piotr III. Rubel 1762 СПБ-НК, СПБ, Petersburg - PIĘKNY i RZADKI
Aw.: Popiersie cara w prawo, legenda otokowaRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1762Bardzo rzadki rubel cara Piotra III sporadycznie pojawiająca się w sprzedaży aukcyjnej, zwłaszcza w tak wtrzymanym stanie zachowania.Odmiana z literami И-К po bokach ogona Orła i skośnie ząbkowanym rantem.Zdecydowanie najpiękniejszy egzemplarz rubla moskiewskiego Piotra I z jakim mieliści do czynienia.Moneta o znakomitej prezencji z pełnym lustrem menniczym.Polecamy do najlepszych kolekcji. Bitkin 11; Petrov 2 rub.
Cena wywoławcza:
8 000 pln
Rosja, ZSRR. Czerwoniec 1923 ПЛ NGC MS63 - Najrzadszy pierwszy roczniki
Czerwoniec - odpowiednik 10 rubli cara Mikołaja II, wybijany przez władze ZSRR w 1923, a potem w latach 70-tych i 80-tych XX w. Najrzadszy, pierwszy rocznik czerwońca z datą 1923.Wyśmienity stan zachowania. Bardzo rzadki.Friedberg 181
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Rosja, Mikołaj II. Złoty Medal „Za gorliwość” mała odmiana  ZŁOTO - RZADKOŚĆ
Aw.: Głowa cara w lewo, napis: Б М НИКОЛАЙ II ИМПЕРАТОРЪ - И САМОДЕРЖЕЦЪ ВСЕРОССRw.: W wieńcu napis: ЗА УСЕРДIЕ (ZA GORLIWOŚĆ)Wczesny egzemplarz nadaniowy wykonany ze złota próby 990. Odmiana mała o średnicy 30 mm.Bardzo ładny stan zachowania. Lekkie zapiłowania na rancie.Pozycja sporadycznie pojawiająca się w handlu.Diakov 1138.3 (R1)
Cena wywoławcza:
6 000 pln