RZADKI

Jan III Sobieski. Szóstak (6 groszy) 1680 Kraków - RZADKI

Cena wywoławcza::
120 pln
370 pln
208 %

Wariant z pomylonym nominałem zapisanym w postaci IV i rzadszym popiersiem króla.

Moneta rzadko spotykana w handlu.

Patyna, uderzenie w polu.

Kopicki 1947 (R2)

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 3,23 g Ag

Zygmunt III Waza. Trzeciak (ternar) 1624, Poznań – RZADKOŚĆ R7
Ekstremalnie rzadki trzeciak z emisji poznańskiej. Moneta prawdopodobnie po raz pierwszy oferowana na współczesnym rynku aukcyjnym. Dobrze zachowane szczegóły zarówno na awersie, jaki i na rewersie, gruba patyna. Kopicki 7993 (R7); Kamiński 1816
Cena wywoławcza:
500 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1625, Gdańsk NGC MS62 – WSPANIAŁY EGZEMPLARZ
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi z wyłożonym krótkim koronkowym kołnierzem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską. Nad tarczą skrócona data 25. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS Końcówka awersu zakończona literą PR Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i doskonale zachowane detale. Rzadki numizmat w takim stanie zachowania. Shatalin/Grendel GD25b-3
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1594, Malbork - PIĘKNY
Na dole rewersu trójkąt i otwarty pierścień po bokach skróconej daty.Menniczy egzemplarz z połyskiem.Rzadka moneta w tym stanie zachowania.Iger M.94.1.b (R1)
Cena wywoławcza:
200 pln
August III Sas. Talar 1755 EDC, Lipsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych czteropolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza saska. U dołu inicjały E. D. C. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755Odmiana z masywnym popiersiem króla i niską koroną oddaloną od napisu otokowego.Manipulacje w polu na rewersie. Patyna. Davenport 1617; Kahnt 676c; Merseburger 1730; Kopicki 2137 (R1); Tyszkiewicz 4 mk.
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Jan II Kazimierz. Dukat 1660, Gdańsk - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R POL & SUEC M D L R PRw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały D-L. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1660Rzadsza odmiana dukata gdańskiego ze skróconym tytułem króla - R. Stempel awersu z roku 1658.Ta sama moneta zilustrowana w książce J. Dutkowskiego „Złoto Dynastii Wazów” - tom II.Menniczej świeżości dukat z wyraźnymi szczegółami reliefu. Połysk, pojedyncze mikroryski na awersie. Wspaniała prezencja na żywo.Polecamy do zaawanasowanych kolekcji. Kopicki 7662 (R4); Friedberg 24; Kaleniecki s. 393; CNG 313 IV; Złoto Wazów G353 (R5)
Cena wywoławcza:
20 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1793 Targowica, Warszawa NGC MS62 - PIĘKNY
Aw.: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELETAM LIBERTA / TE POLONA TUERI /CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATIRw.: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE. W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793. Na obrzeżu napis: FIDEI REIPUBLICAE PIGNUSPo ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego. Jednak do faktycznej emisji wtedy nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna w celach propagandowych.Odmiana talara targowickiego z gwiazdą pięcioramienną. W wieńcu 31 żołędzi.Wyśmienicie zachowana moneta z blaskiem menniczym i subtelną patyną dodającą uroku.Jeden z najpiękniejszych egzemplarzy talara targowickiego, z jakim mieliśmy do czynienia.Polecamy do najlepszych kolekcji. Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 410; H-Czapski 3353; Parchimowicz 1232; Berezowski 30; Parchimowicz (Poniatowski) 36.a
Cena wywoławcza:
10 000 pln
August III Sas. Halerz 1750 FWôF, Drezno NGC MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa dla tej monety.Wspaniale zachowany, egzemplarz, połysk menniczy, delikatna patyna. Kahnt FA2 619; Kopicki 11164 (R)
Cena wywoławcza:
160 pln
Śląsk, Ks. Karniowskie, Jerzy Fryderyk. 2 TALARY (doppeltaler) 1599, Karniów - RZADKIE
Aw.: Półpostać władcy w zbroi z berłem i jabłkiem królewskim W otoku: MO NO ARG GEOR F MAR BRAN Z SL DVCRw.: W centrum krzyża złożonego z kolumn tarcza z orłem śląskim, w kątach krzyża cztery tarcze W otoku.: SI DEVS PRONOBIS QVIS CONTRA NOS 15-99Bardzo rzadki nominał sporadycznie notowany na rynku aukcyjnym, zwłaszcza w Polsce.&nbsp;Niewielki ślad po zawieszce, ciemna patyna. Moneta ze starej kolekcji. Duża rzadkość na rynku, polecamy do uzupełnienia kolekcji o wielotalarówkę z XVI wieku.&nbsp; Kopicki 5885 (R5)
Cena wywoławcza:
12 000 pln