Zygmunt III Waza. Półtorak 1620, Bydgoszcz NGC MS64 (MAX)

Cena wywoławcza::
100 pln
480 pln
380 %

Skrócona data zapisana w postaci „2-0”.

Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Wyśmienicie zachowana moneta.

Kopicki 856

Stan zachowania: NGC MS64

Władysław IV Waza. Szerokie - obiegowe 2 dukaty 1642, Gdańsk - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w koronie w bogato dekorowanej zbroi z wyłożonym koronkowym kołnierzem. Na piersi Order Złotego Runa. Wewnętrzna i zewnętrzna obwódka sznurowa. W otoku: VLAD. IIII.D.G.REX. POL.& SVEC. M.D.LIT .RVS. PR. Rw.: Panorama miasta Gdańska z charakterystycznymi budowlami widziana z perspektywy Biskupiej Górki. U dołu mała tarcza miejska podtrzymywana przez dwa lwy, ozdobiona liśćmi palmy i gałązką stojącą na ozdobnej konsoli. W polach konsoli inicjały mincerskie G-R (Gerhard Rogge). U góry wieniec słoneczny z promieniami. Wewnątrz zapisane alfabetem hebrajskim imię Boga – JAHWE. Wewnętrzna i zewnętrzna obwódka sznurowa. W otoku: MON: AUREA CIVITA - TIS GEDANEN: 1642:. Za panowania Władysława IV mennica w Gdańsku wybijała donatywy o wadze od 2 do 10 dukatów z charakterystycznym napisem: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT ( z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało) . Na pierwszych emisjach widniała tarcza herbem miasta, która potem została zastąpiona widokiem Gdańska. W 1640 i 1641 roku stemplami półtalarów odbijano wielodukaty o wadze 2, 3 i 4 dukatów. W 1642 roku przygotowano kolejną emisję wielodukatów, umieszczono na nich panoramę miejską, jednak zamiast charakterystycznej dla donatyw dewizy pojawił się napis: MONETA AUREA… ( moneta złota…). Stemple do bicia wielodukatów wykonał medalier gdański Jan Höhn starszy. Na monetach nie ma jego inicjałów. Przypisano je temu medalierowi na podstawie elementów charakterystycznych dla jego warsztatu widniejących na medalach gdańskich, sygnowanych jego inicjałami. Wielodukaty te wybijano o wadze 2, 3 i 4 dukatów. W zbiorze Czapskiego był egzemplarz o wadze 3 dukatów. W zbiorze Muzeum Narodowego w Warszawie są egzemplarze o wadze 2 i 3 dukatów. Według M. Gumowskiego, Sobański posiadał 2-, 3- i 4- dukatówkę, zaś Potocki 2 i 3 dukatówkę. Obecnie w MNW znajdują tylko egzemplarze o wadze 2 i 3 dukatów (pochodzące, jak się wydaje ze zbioru Sobańskiego). Najczęściej w zbiorach i na aukcjach spotyka się egzemplarze o wadze 3 dukatów. Natomiast 2 i 4 dukaty są znacznie rzadsze. 2 dukaty znane są w trzech 3 zbiorach publicznych, przy czym egzemplarz znajdujący w Zamku Królewskim został w 2001 roku zakupiony na 288 aukcji firmy Divo Hess. Według noty przy opisie tej monety w karcie inwentarzowej zamku ten egzemplarz jest tożsamy z egzemplarzem Chełmińskiego(w jego katalogu ta moneta nie była ilustrowana). Dwudukat gdański z 1642 roku na powojennym rynku aukcyjnym pojawił się po raz pierwszy na aukcji w Szwajcarii w 1963 roku. Ten sam egzemplarz był potem licytowany na aukcji u Hessa w 1979 i w tym samym domu aukcyjnym w 2001 roku, skąd został zakupiony do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1988 roku kolejny egzemplarz był licytowany w USA na marcowej aukcji w firmie Bowers and Merena i pochodził z kolekcji Guia (korzystał z niej R. Friedberg przygotowując katalog złotych monet świata). Był to drugi egzemplarz, jaki pojawił się na rynku numizmatycznym (nie mam dostępu do katalogu z aukcji Sternberga). Obecnie na rynku numizmatycznym można potwierdzić obecność tylko trzech egzemplarzy- razem z naszym egzemplarzem. Ekstremalnie rzadka i efektowna moneta. Wspaniale zachowana z połyskiem menniczy na całej powierzchni. Moneta do najlepszych kolekcji.  Kaleniecki s.282; Kopicki.7598R8; Friedberg.13; Dutkowski, Suchanek CNG.236; Złoto Wazów (TI) 305 (R6)
Cena wywoławcza:
200 000 pln
Zygmunt III Waza Dukat 1630, Toruń ex. Styka collection
Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. Zbroja dekorowana głową lwa. Na piersi Order Złotego Runa. Napis poprzedzony i zakończony rozetką. W otoku: SIG III DG REX POL ET SVEC MDLRw.: Anioł podtrzymuje tarczę miejską. U dołu tarczy inicjały mennicze I-I (Jakub Jakobson). W otoku: MONET AVR CIVIT THORVNENSIS 1630 Mennica w Toruniu wybijała dukaty jedynie w 1630 roku. Emitowało je dwóch przedsiębiorców menniczych: Hans Lippe, a potem Jakub Jakobson. Jest to jedyny typ dukatów toruńskich, w tytulaturze których pominięto tytuły księcia pruskiego. Toruń leżał w Prusach Królewskich i zwyczajem miast pruskich Gdańska i Torunia było eksponowanie tytułu Pana Prus. W Polsce dukat tego typu pojawił się po raz pierwszy na licytacji zbioru Leona Mikockiego, skąd trafił do kolekcji E. Hutten Czapskiego. Egzemplarz tego typu miał też Jakub Reichel w 1843 roku. Przed wojną był także w kolekcji M. Frankiewicza, oraz w zaginionym zbiorze Malborskim. O rzadkości tego dukata świadczy również stopień rzadkości przypisany przez Hutten Czapskiego jako R4. Obecnie dukat tego typu znajduje się w Berlinie i w Ermitażu. Dukaty wystąpiły na tylko w dwóch aukcjach: w 1962 roku na licytacji zbioru A. Styki, oraz 2003 roku i na 33 aukcji GGN. Jeden egzemplarz znajduje się w prywatnej kolekcji. Kopicki.8268 (R5); Kurpiewski.2371 (R5); Friedberg.55; Dutkowski(złoto Wazów)T.15 (R6); H-Cz.1633 (R4); Kaleniecki s.133 (tylko jedno notowanie). Moneta z aukcji Coin Galleireis New York 9-10, z 1962 roku, lot 217, kupiona wtedy za 170 $. Moneta z kolekcji Styki.
Cena wywoławcza:
70 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk - MAŁE cyfry daty - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614Najrzadszy wariant odmiany z końcówką daty zapisaną małymi cyframi!Kropka nad łapą niedźwiedzia na rewersie. Dwukropek między D:G na awersie.Menniczy egzemplarz. Blask menniczy na całej powierzchni monety, nietknięte obiegiem detale. Rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Polecamy do najlepszych kolekcji.Shatalin/Grendel GD14-11 (R3)
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Powstanie Listopadowe. 2 złote 1831, Warszawa NGC MS62 - PIĘKNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Odmiana z dużą Pogonią z pochwą od miecza. Piękny, menniczy egzemplarz, bez justunku z delikatną złotawą patyną.Rzadki numizmat w tym stanie zachowania. Plage 273; Bitkin 4; Berezowski 2.50 zł
Cena wywoławcza:
1 700 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1597, Poznań NGC MS63 - WYŚMIENITY
Na rewersie napis w dwóch wierszach, poniżej gałązka rozdzielająca skróconą datę. Starannie wybity i pięknie zachowany trojak poznański. Rzadszy typ monety. Iger P.97.7.a (R)
Cena wywoławcza:
700 pln
Rosja. Katarzyna I. Rubel 1727, Petersburg - PIĘKNY
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisyRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1727Wariant z dwoma gniazdami przy ogonie Orła.Wspaniale lustra mennicze, znakomicie zachowane nawet najdrobniejsze szczegóły reliefu. Niezmiernie rzadka monet w tak wyszukanym stanie zachowania. Egzemplarz wyjęty ze slabu NGC z oceną MS.Polecamy do najlepszych kolekcji. Bitkin 47; Petrov 3,5 rub.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja, Aleksander I. 2 kopiejki 1825 ЕМ-ПГ, Jekaterinburg NGC MS63 BN (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł carski pod koroną, inicjały i data u dołuRw.: W wieńcu pod koroną nominał i oznaczenia mennicyNajwyższa nota gradingowa na świecie.Ciemna, brązowa patyna, połysk menniczy. Moneta w wyszukanym stanie zachowania. Bitkin 368
Cena wywoławcza:
300 pln
Rosja, Mikołaj II. 3 kopiejki 1916, Petersburg NGC MS66+ BN (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna, brązowa patyna. Bitkin 229
Cena wywoławcza:
240 pln