Powiązane z Polską. 10 dukatów (portugał) 1658, Brzeg, UNIKAT

Aukcja 8 ( 03 Października 2015 )

200 000 PLN
Cena końcowa: 310 000 PLN
Przebicie: + 55 %

Aw.: Trzej bracia, książęta legniccy, w zbrojach z odkrytymi głowami na wprost. W otoku: D G GEORGIVS LVDOVICVS ET CHRISTIANVS FRAT

Rw.: Ozdobiona klejnotami i labrami czteropolowa tarcza herbowa książąt legnicko-brzeskich. W otoku: DUCES SILESIÆ LIGNIC BR – EGENS ET WOLAVIENSES 1658

W XVII wieku rozpowszechniła się tradycja wybijania dużych złotych monet stanowiących wielokrotność dukata. Ich emisje nie były normowane ordynacjami menniczymi. Zgodnie z tradycją monety te trafiały do osobistej szkatuły króla lub księcia i były przeznaczone na podarunki i wyróżnienia.
Stemple mennicze do dużych monet zawsze były kosztowne, używano więc stempli pół- i talarowych, aby zmniejszyć koszty emisji. Ze względów technologicznych (grubość krążka) stempel półtalara pozwalał na wybicie sztuk o wadze max. 5-6 dukatów. Do większych nominałów nadawały się stemple talarów średnicy powyżej 40 mm. Wybijano nimi monety o wartości nawet 20 dukatów. Także śląskie Księstwo Legnickie emitowało wielodukatowe złote monety. Do tej pory znane były tylko dwie monety z okresu panowania trzech braci wykonane stemplami talarów. Były to 8 dukatów z datą 1657 oraz 12 dukatów z 1659 roku. Najwyższy notowany w zbiorach wielodukat wybity w 1658 roku miał wagę półportugała i do jego wybicia użyto stempla półtalara.
Ten portugał wybito stemplami bardzo rzadkiej odmiany talara z literami E-W. Talar tej odmiany był znanyw dawnym zbiorze miasta Wrocławia i tylko dwukrotnie notowany na aukcjach. Na aukcji 7 Niemczyka sprzedany był talar śląski o identycznym awersie, z tego samego stempla.
Portugał z 1658 roku jest UNIKATEM, nie był dotąd notowany w katalogach aukcyjnych, nigdy nie był opisany w żadnym zbiorze i literaturze. Pierwszy raz w historii na rynku numizmatycznym.

Kopicki 5357 (talar); F.u.S. (-) 1768 (talar) Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 34,67 g Au
Średnica: 44,0 mm

Aukcja 8
03, Października 2015
Hotel Westin