Rosja. Krzyż Virtuti Militari II klasy 1831 za stłumienie Powstania Listopadowego, złoto - RZADKOŚĆ

Premium Aukcja 26 ( 17 Października 2020 )

Cena wywoławcza:
85 000 PLN
265 000 PLN
+ 212 %

W czasie, gdy przywódcy Powstania Listopadowego nadali jego uczestnikom Order Virtuti Militari, car Mikołaj I nakazał wykonanie kolejnego Orderu Virtuti Militari, różniącego się od polskiego tym, że zamiast 1792 - daty powstania - na odwrocie widniał numer 1831 - data zniesienia polskiego powstania. Rozkaz został wydany tylko uczestnikom tego wydarzenia.
W sumie najwyższym generałom rozdano 14 dużych krzyży, 188 krzyży dowódczych - generałom i pułkownikom, 1105 rycerskich - oficerom sztabowym, 5219 sztuk Złota - starszym oficerom i około 100 tys. Srebra - żołnierzom. Natychmiast po dystrybucji zamówienia zostało anulowane w Rosji - na zawsze. Dwa inne polskie ordery: Orzeł Biały i św. Stanisława, wstąpił do kapituły zakonów rosyjskich.

Złoto, emalia. Ramiona dęte w złocie, obustronnie emaliowane z umieszczonym po stronie awersu napisem „VIRTUTI MILITARI”, zaś na rewersie stylizowanymi literami „SARP”.
W centralnej części awersu, pośrodku pierścienia z wyobrażeniem dwudzielnego wieńca laurowego srebrny orzeł w koronie. Po stronie rewersu identyczny pierścień oraz umieszczona dewiza „REX ET PATRIA” wraz z datą „1831”. Całość pod bogato zdobioną koroną.
Krzyż wykonany w warsztacie Coloniusa Fridricha Johana, od 1828 roku jubilera i złotnika w Petersburgu. Na zawieszce punca z datą 1832 oraz imiennik wytwórcy „F.C.”
Piękny stan zachowania. Niezmiernie rzadka i efektowna pozycja do najlepszych zbiorów.

Wymiary: 52 x 85 mm; waga 35,59 g

Stan zachowania: