Cesarstwo Rzymskie, Antioch. Diocletian 284-305 AV Aureus - RZADKOŚĆ

Premium Aukcja 26 ( 17 Października 2020 )

Cena wywoławcza:
7 000 PLN
27 700 PLN
+ 296 %

Aw.: Głowa cesarza Diocletiana w lewo. Napis: DIOCLETIANVS AVGVSTVS
Rw.:
Dioklecjan i Herkuliusz, obaj siedzący, trzymają miecz i kula na wyciągniętej dłoni. Nad ich głowami, Victoria lecąca i koronująca cesarzy. Napis: CONCORDIAE AVGG NN

Gaius Aurelius Valerius Diocletianus - cesarz rzymski od 20 listopada 284 do 1 maja 305. Był niezamożnym człowiekiem niskiego pochodzenia, przez całe życie związany z armią. Wybrany przez żołnierzy na cesarza w 284 roku, a następnie zatwierdzony przez senat rzymski, po dwóch latach podzielił się władzą z Maksymianem. Jego panowanie zapoczątkowuje w dziejach Rzymu okres dominatu, wprowadzający w istocie monarchię opartą na armii i na scentralizowanej biurokracji.

Odmiana z głową cesarza w lewo, o wiele rzadziej spotykana niż z głową w prawo.

Wspaniale zachowana moneta, delikatna patyna oraz połysk. Przetarte najwyższe elementy monety.

Duża rzadkość.

RIC V 313 (Antioch)

Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 5,37 g Au
Średnica: 20 mm