Władysław IV Waza. Donatywa wagi 3 dukatów 1634 SB, Gdańsk, UNIKAT ex. Potoccy collection

Aukcja 7 ( 23 Maja 2015 )

140 000 PLN
Cena końcowa: 210 000 PLN
Przebicie: + 50 %

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi z wyłożonym kołnierzem ozdobionym dużymi koronkami.
Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLADIS IIII DG REX POLONIÆ M D LIT RVS PRVS

Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską.
U góry data 16-34, pod łapami lwów inicjały S-B (Stanisław Berman).
W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS F F (z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało)

Donatywa z początkowego okresu panowania Władysława IV, nawiązująca swoim późnorenesansowym stylem do mennictwa miejskiego z czasów panowania Zygmunta III Wazy. Stemple tworzone były przez wybitnych artystów klasy Samuela Ammona, Sebastiana Dadlera czy Jana Hoehna. Donatywy tego typu są bardzo rzadkie. Mimo, że odbitki wagi 2 i 1 ½ dukatowe są notowane w najlepszych zbiorach: Radziwiłła, Czapskiego czy w Ermitażu to wariant wagi 3 dukatów wystąpił tylko w zbiorze Potockiego z którego to, opisywana donatywa pochodzi. Wydaje się, że krążek wagi 3 dukatów, był optymalny dla tych stempli. Duża ilość materiału sprawiła, że relief jest wyjątkowo ostry i plastyczny. Opisywany egzemplarz o wadze 3 dukatów, jest UNIKATEM. Pochodzi ze zbioru Andrzeja Potockiego. M. Gumowski, w pracy „Medale Władysława IV” opisał tą donatywę, ale potwierdził istnienie jedynie półtora- i dwu dukatów. Wśród zbiorów zawierających tę donatywę, wymienia wprawdzie kolekcję Potockich, ale błędnie przypisuje jej dwudukata. W karcie inwentarzowej donatywa jest jednak opisana jako trzydukat, podana jest też jej waga (10,48 g). Wyjątkowej klasy i urody unikalny numizmat, sygnowany osobistą puncą Potockiego z herbem Pilawa.

Literatura: Gumowski (Medale Władysława IV) nie notuje; Kamiński, Kurpiewski nie notuje; CNG nie notuje;
Kaleniecki nie notuje; Kopicki nie ujmuje w swoim katalogu donatyw; Kamiński 240; H-Cz. 1749

Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 10,46 g Au
Średnica: 37,5 mm