Zygmunt III Waza. Dukat 1588 Ryga – RZADKOŚĆ R7

Aukcja 25 - sesja I ( 20 Czerwca 2020 )

Cena wywoławcza:
60 000 PLN
135 000 PLN
+ 125 %

Aw.: Popiersie króla koronie w prawo w zbroi folgowej. Płaszcz związany węzłem na ramieniu.  W otoku:  SIG III D G REX – PO D LIVO
Rw.: Wielki herb Rygi podtrzymywany przez dwa lwy. Po dacie listek (znak menniczy nieznanego rytownika).  W otoku: MO NO AVREA CIVITATIS RIGE 88

Po rozpadzie Zakonu Inflanckiego miasto Ryga oddało się opiece królom polskim. Początkowo funkcjonowało jako Wolne Miasto, ale zagrożone przez Szwecję i Moskwę złożyło hołd Polsce. W 1580 roku wielki przywilej nadał miastu Stefan Batory. Został on zatwierdzony w 1582 roku na sejmie koronnym. Ryga otrzymała podobne uprawnienia jak miasta pruskie, w tym prawo wybijania monety srebrnej i złotej. Dukaty bito za panowania Stefana Batorego a kontynuowano ich wybijanie za panowania Zygmunta III Wazy.

Z roku 1588 znane są trzy pary stempli z popiersiem królewskim i jedna ze stojącą postacią króla. Popiersie królewskie wyobrażono na dwu pozostałych typach tylko w zbroi. Na tej król ma na ramieniu zawiązany węzłem płaszcz.

Dukat ryski bardzo rzadki, wybijany pod koniec 1588 roku, z portretem królewskim odmiennym niż pozostałe. Rysunek królewskiej zbroi skopiowano z dukatów gdańskich z tego okresu.

Odmiana z LIVO na awersie oraz bogatą interpunkcją, zamiast kropek użyto krzyżyków, dodatkowo ten egzemplarz został zilustrowany w katalogu Jarosława Dutkowskiego Złoto Wazów.

Moneta notowana była tylko w dwóch wielkich kolekcjach Z. Chełmińskiego oraz Helgina, obecnie znana jest jedynie z publicznego zbioru E. Hutten Czapskiego.

W pełni czytelny, lekko gięty, resztki połysku menniczego, wiekowa delikatna czerwona patyna.

Ogromnej rzadkości dukat do najlepszych kolekcji polskiego królewskiego złota.

Kopicki 8001 (R7), Friedberg.5; Kaleniecki s. (-) ; Dutkowski Złoto Wazów 2 (R7)

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,44 g Au