Średniowiecze, Brakteat, typ Rycerz

Cena wywoławcza:
2 000 PLN
2 200 PLN
+ 10 %

Aw.: Rycerz stojący na wprost, trzymający przed sobą w lewej ręce tarczę z krzyżem ,w prawej
proporzec. Po prawej krzyż czterokulkowy na długim ramieniu.

Druga z kolei emisja brakteatów krzyżackich, najprawdopodobniej z lat 1247/48 do 1257/58, wybita po przywileju chełmińskim ustanawiającym prawa systemu monetarnego. Wyobrażenie na brakteacie symbolizuje brata – rycerza NMP, walczącego z nieprzyjaciółmi Krzyża, podkreślając władzę Zakonu w Prusach. Układ kompozycyjny stanowi twórcze rozwinięcie motywów brakteatów wschodnio-niemieckich. Bity w Toruniu lub Elblągu, co wydaje się prawdopodobne po ustanowieniu go stolicą państwa pruskiego, występował w niewielkich ilościach w skarbach w Radzanowie, Wieleniu, Brzegach, Raciążu i Sarbsku. Opisany szczegółowo w opracowaniu prof. B. Paszkiewicza ”Brakteaty – pieniądz średniowiecznych Prus”.
Wyjątkowo piękny i czytelny egzemplarz z pierwszych emisji T2.1-T2.2 (wg BP).

Patyna.

Kopicki 8985a-b R6; E.Waschiński 11; Vossberg 1

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 0,26 g Ag
Średnica: 20,0 mm