Władysław IV Waza. Talar 1640, Gdańsk

Cena wywoławcza:
60 000 PLN
64 000 PLN
+ 7 %

Aw.: Popiersie w koronie i zbroi okrytej koronkowym kołnierzem. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLAD IIII D G REXPOL ETSVE M D LIT RVS PRVS
Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską wspartą na kartuszu, po bokach między łapami lwów inicjały G-R. Data 1640 u dołu w kartuszu.
Nad tarczą wieniec laurowy, wewnątrz liście palmowe oraz ośmiolistna gałązka. W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENS

Bardzo rzadka odmiana talara gdańskiego z końcówką legendy PRVS na awersie i GEDANENS narewersie z ośmiolistną gałązką nad tarczą, podwójnymi ogonami lwów, odmiennym kartuszem. Jest to charakterystyczny rewers dla talarów z wcześniejszych lat. Zapis nazwy miasta Gdańska w formule GEDANENS wystąpił tylko na dwu odmianach talarów w 1640 roku. Ta odmiana nie była znana autorom korpusu monet gdańskich, którzy ujęli tylko odmianę z napisem PR. Najprawdopodobniej jeden z pierwszych stempli talarów z 1640 roku. Talar tej odmiany był w zbiorze monet gdańskich Karla Rudolpha w Królewcu. Tej odmiany nie posiadali natomiast ani Z. Chełmiński, O. Kubicki, M. Frankiewicz ani W. Chomiński. Nie ma jej też w zbiorze Czapskich w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie.

Literatura nie notuje

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 28,77 g Ag
Średnica: 45,0 mm