Średniowiecze, Henryk I Brodaty lub Henryk II Pobożny, Brakteat, Wrocław

Cena wywoławcza:
3 000 PLN
3 000 PLN

Aw.: Głowa Św. Jana Chrzciciela en face pod łukiem z belkami, obok gałązka palmowa i kropka, powyżej napis IOH

Wizerunek patrona archidiecezji wrocławskiej wydaje się bezsprzeczny, zwłaszcza w kontekście całej grupy brakteatów tego typu wprowadzonych do obiegu na Dolnym Śląsku w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku. Jak również przypisanie ich Henrykowi Brodatemu, który wg źródeł panuje "z Bożej i św. Jana łaski" oraz jego synowi Henrykowi II, którego krótkie, trzyletnie panowanie zakończyła śmierć pod Legnicą w 1241 roku. Ale spotyka się również atrybucja anonimowego mennictwa biskupów wrocławskich. Wyobrażenia na brakteacie potwierdzają się w analogii do bardziej rozbudowanego wzoru Fbg.44 z napisem IOHA, nimbem pod łukiem i krzyżem w miejsce kropki. Brakteat wrocławski zaliczany jest do ratajskich, choć w ogromnym skarbie w Ratajach wcale nie występował(!), jak również w innych depozytach z tego okresu. Jedynie w opracowaniu skarbu z Marszowic (1877) można doszukać się ośmiu egzemplarzy, ale po nich we Wrocławiu i Berlinie w 1945 ślad zaginął. Na aukcjach wystąpił tylko jeden raz, w 2003 roku. Wyjątkowo rzadka moneta średniowiecznego Śląska w pięknej patynie.

Patyna.

F. Friedensburg 45 (1931)/515 (1887); Kopicki 6552

Stan zachowania:
Waga: 0,16 g Ag
Średnica: 16,0 mm