Średniowiecze, Margrabia Konrad, Półbrakteat anonimowy (cienki denar dwustronny) ok. 1190-1210

Cena wywoławcza:
3 000 PLN
Niesprzedane
Aw.: Budowla sakralna zwieńczona krzyżem, po bokach półłuki (znane dotąd gwiazdy lub pierścienie).
Rw.: Dwukondygnacyjna obronna budowla zwieńczona flankami i basztą (zamek), po bokach półłuki.

Wybity dwustronnie na bardzo cienkiej blaszce tzw. półbrakteat stanowi zagadkową emisję z rejonu Głogowa z przełomu XII i XIII wieku, zarówno jak chodzi o emitenta jak i charakterystyczne wyobrażenia i ich symbolikę. J. Demytryszyn zwrócił uwagę na egzemplarz wybity na denarze B. Kędzierzawego, a po jego śmierci mógł je bić Konrad Plątonogi, syn Władysława II Wygnańca, o którym Mistrz Kadłubek pisze, że Kazimierz Sprawiedliwy zasiadłszy na tronie ”mianował go księciem Marchii Głogowskiej„ (za B. Paszkiewiczem). Na odmienność monetarną od mennictwa wrocławskiego wskazuje też fakt, że Głogów nie był uważany ówcześnie za część Śląska. Denary te również można próbować przypisać starszemu bratu Bolesławowi Wysokiemu czy Mieszkowi Młodemu. Ikonografię tej monety omówił szerzej B. Paszkiewicz (Legnica 2000). Po jednej stronie ideogram pojęcia świątyni, fasada trójnawowa(?) zwieńczona krzyżem, po drugiej wielokondygnacyjna struktura obronna (zamek?) przywołują skojarzenia krucjatowe czy koneksje palestyńskie (Wieża Dawida?) W. Garbaczewski skłania się do symbolicznego upostaciowania za pomocą motywów architektonicznych jedności dwóch aspektów władzy w dojrzałym średniowieczu.

Wyjątkowo piękny i czytelny egzemplarz z ładną patyną.

Stronczyński 48; Kopicki 7044-6
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 0,36 g Ag
Średnica: 16,0 mm