Katalog aukcji Egger, Wiedeń 1909

Cena wywoławcza:
1 000 PLN
1 700 PLN
+ 70 %

Ponadstuletni katalog Eggera z 1909 roku - Wiedeń - 47 stron, 3 tablice - jedna kolorowa, pozycje 895 - 952 monety polskie. Jeden z ważniejszych domów aukcyjnych, współpracujących z Czapskim, Potockim, Sobańskim, Czerwińskim i wielu innymi.
Bardzo ciekawy katalog, ponieważ na tej aukcji był w ofercie niezmiernie rzadki dukat litewski Stefana Batorego z 1586 roku (zdjęcie dobrej jakości na tablicy II).
Czapski nie miał w zbiorze tego numizmatu. O dukata zabiegali Sobański - (licytował W. Bartynowski) i Czerwiński, który posiadał największą na świecie kolekcję monet Batorego (licytował G. Bisier z Warszawy).

Trudno jednoznacznie stwierdzić kto ostatecznie stał się właścicielem tego dukata. Czapski i Potocki w tym czasie już nie żyli.
Od tamtych czasów przez aukcje przewijają się zasadniczo dwa egzemplarze tego dukata.
Cenny katalog pozwalający prześledzić „wędrówkę” najrzadszych obiektów numizmatyki polskiej.

wymiary: 165,0 x 256,0 mm

Stan zachowania: