II RP. 2 złote 1928, Matka Boska, stempel lustrzany z kolekcji W. Głuchowskiego

Cena wywoławcza:
5 000 PLN
10 500 PLN
+ 110 %
Aw.: Orzeł Polski z napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA ∙2 ZŁOTE∙
Rw.: Na wprost Matka Boska Częstochowska, u dołu data 1928.
W otoku: KROLOWA∙KORONY∙POLSKIEJ

Moneta wymyślona i wybita przez sopockiego kolekcjonera i numizmatyka Walerego Amrogowicza. Na własny koszt zamówił wykonanie stempli i wybicie dwu nominałów – dwa i pięć złotych, u wybitnego niemieckiego medaliera Karla Goetza. Przedsięwzięcie to było utrzymywane w głębokiej tajemnicy, aż do lat powojennych, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki. W masie licytacyjnej zbiorów po byłym królu Egiptu Faruku, znalazły się takie dwie monety, lecz wybite w złocie. Moneta wybita stemplem polerowanym. Oryginalna przedwojenna emisja. Egzemplarz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.

Wyśmienity stan zachowania, połysk.

Fischer P 048; Kałkowski 394 a, b
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 10,34 g Ag
Średnica: 27,0 mm