Plakieta Józef Piłsudski sygnowana WŁ GRUBERSKI 1932

Cena wywoławcza:
6 000 PLN
6 600 PLN
+ 10 %

Popiersie w mundurze marszałka zwrócone w lewo. Brąz patynowany. Odlew cyzelowany. Bardzo rzadka. Drugi znany egzemplarz posiada Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Nakład nieznany, maksimum kilka sztuk.

Władysław Gruberski 1873-1933. Rzeźbiarz i medalier. Profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był cenionym artystą swojej epoki, autorem wielu plakiet pamiątkowych, medali i rzeźb. Studiował na krakowskiej ASP. Podczas pobytu w Paryżu uległ wpływowi francuskiego rzeźbiarza doby impresjonizmu i symbolizmu Augusta Rodina.
Podczas pracy nad plakietą szkicował marszałka na żywo w Belwederze. Twórczość Gruberskiego posiada wartość dokumentu historycznego.

Stan zachowania przedmiotu: zbliżony do idealnego.

wymiary plakiety: 335,0 mm x 395,0 mm
wymiary książki: 210,0 mm x 290,0 mm

Stan zachowania: