Medal olimpijski, srebro – Melbourne 1956 z dyplomem nadania

Cena wywoławcza:
5 000 PLN
13 000 PLN
+ 160 %

Zespół pamiątek po Adamie Smelczyńskim. W skład zestawu wchodzą:
- srebrny medal z XVI olimpiady w Melbourne (waga 70,71 g, średnica 51 mm) wraz z oryginalnym pudełkiem. Na medalu i pudełku sygnatura K.G. Luke LTD.
- dyplom potwierdzający nadanie Adamowi Smelczyńskiemu na olimpiadzie w Melbourne, srebrnego medalu w konkurencji – strzelanie do rzutków. Wymiary dokumentu 58,2 x 44,3 cm.
- wielkoformatowa fotografia (wymiary 28,6 x 39,8 cm), przedstawiająca Polaka na podium

Adam Smelczyński urodził się 14 września 1930 w Częstochowie. Jako sportowiec specjalizował się w strzelaniu do rzutków. Był reprezentantem klubów łódzkich: Kolejarza, Spójni i Budowlanych (1948-1952) oraz warszawskich: Związkowego Klubu Strzeleckiego (1953-1960) i Legii (1961-1981). Podopieczny trenerów: Zbigniewa Korolkiewicza, Andrzeja Łysińskiego
i Jerzego Kocana. Był 12-krotnym mistrzem Polski (1956, 1958, 1959, 1960, 1962, 1963, 1966, 1967, 1968, 1970, 1971, 1976), brązowym medalistą Mistrzostw Świata w Bolonii (1967 rok), dwukrotnym mistrzem Europy Madryt (1972),1976 Brno (1976) i pięciokrotnym medalistą Mistrzostw Europy (medal srebrny 1964 Bolonia, 1972 Madryt, brązowy 1955 Bukareszt, 1974 Antibes, 1975 Wiedeń. Największy sukces odniósł w swym pierwszym starcie w Melbourne 1956, kiedy zdobył srebrny medal. Później zajmował kolejno: Rzym 1960 - 7. miejsce; Tokio 1964 - 32. miejsce; Meksyk 1968 - 6. miejsce; Monachium 1972 - 11. miejsce i Montreal 1976 - 6. miejsce. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim OOP i dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Stan zachowania przedmiotu: dobry/bardzo dobry/zbliżony do idealnego

Stan zachowania: