Niemcy, tzw Schraub-Medaille, 1 poł. XVIII w.

Cena wywoławcza:
7 000 PLN
7 100 PLN
+ 1 %

Aw.: WANN IACOB IM HERREN RVHT. IST VBER IHN DER ENGEL HUT Biblijny Jakub leży pod drzewem i śni /sen o drabinie Jakubowej/. Na drabinie aniołowie na tle obłoku i panoramy z murami miasta. Sygn. W – ( Werner Peter Paul 1689-1771, medalier w Norymberdze).
Rw.: SO WIRT DIE REIS NIT GLUK VOLIBRACHT, WANN MICH BEGLEIT DER ENGEL WACHT
Tułacz – podróżnik idzie wspierany przez anioła.

Tzw. medal śrubowy składa się z dwóch połówek – oddzielnie z nagwintowanymi awersem i rewersem. Wewnątrz znajduje się komplet 24 miniatur namalowanych na papierze - tuszem, akwarelą i gwaszem, o średnicy 35 mm. Wykonane one zostały w Augsburgu w 1 poł. XVIII w. /po 1731 roku/. Wykonawcą miniatur był nieustalony miniaturzysta o sygn. N V S - umieszczonej u stóp MB na miniaturze nr 23. Styl miniatur wskazuje na warsztat Abrahama Remshardta /1680-1754/ czynnego w Augsburgu. Tzw. wielka emigracja salzburska wywołana została tak prześladowaniami wyznawców protestantyzmu w Niemczech, jak i głodem po wojnach przełomu XVII/ XVIII wieku. Abp. Salzburga Anton v. Firmian nakazał w 1731 roku protestantom zamieszkującym w diecezji salzburskiej, opuszczenie w ciągu 8 dni granic diecezji. Kraj opuściło wówczas ok. 20 000 ludzi, udając się na emigrację do Prus Wschodnich i Holandii. Około 5 tysięcy wyemigrowało okrętami do Ameryki Północnej, osiedlając się w stanie Georgia. Właśnie tych emigrantów do Ameryki dotyczy ten medal i miniatury.

Wyjazdy emigracyjne odbywały się w zorganizowanych przez pastorów protestanckich grupach religijnych. Wyjazd tej grupy odbywał się pod protektoratem i przy pomocy dzielnicowego księcia czy władcy, stąd ich wizerunki na miniaturach oraz ilustracja pożegnania przez nich pastorów i emigrantów. Wszystkie miniatury opatrzone są cytatami z Biblii i listów apostolskich. Widzimy na nich pastorów, żaglowiec na tle panoramy Hamburga, a potem na pełnym morzu zmierzający do Ameryki. W samej Ameryce witają ich Indianie, którzy zostają ochrzczeni i niszczą swe totemy, przyjmując nauki i wiedzę od emigrantów. Miniatury ukazują wkład emigrantów w kolonizację Ameryki, w szerzenie rolnictwa, kultury i wiedzy /drukarstwa/. Medale z kompletnymi miniaturami, w takiej ilości i stanie zachowania, należą do rzadkości! Największy zbiór schraub talarów i medali /40 egz./, pochodzących z trzech wieków, a zbieranych przez 100 lat, znajduje się w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Historycznego we Frankfurcie nad Menem, ale z okresu emigracji salzburskiej ma tylko trzy egzemplarze i to z o wiele mniejszą ilością miniatur.

G.Forschner: Kleinkunst In Silber. Schraubtaler und Schraub-Medaillen eineAusstellung des Munzkabinetts-Historisches Museum Frankfurt am Main.

Stan zachowania: bardzo dobry (bardzo dobry)
Waga: 24,60 g
Średnica: 44,0 mm