Rosja. Jefimok 1655 na talarze gdańskim Władysława IV z 1639 roku

Cena wywoławcza:
40 000 PLN
48 000 PLN
+ 20 %

Aleksiej Michajłowicz Romanow (1629-1676), syn Michała Romanowa, od 1645 r. car rosyjski. W 1654 r. połączył Ukrainę z Rosją, co doprowadziło do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667). Walcząc na Ukrainie i na Litwie z Polską, car nakazał znakować wszystkie talary będące w obiegu specjalnymi stemplami. Były to punce ze św. Jerzym oraz z datą 1655. W literaturze noszą nazwę Jefimok (jefimka). Talary kontrasygnowane służyły do opłacania wojsk najemnych pozostających w służbie carskiej. Kontrmarkowano głównie talary niemieckie i niderlandzkie. Jefimki na talarach polskich należą do monet bardzo rzadkich. Notowane są tylko w najlepszych polskich i rosyjskich kolekcjach. Moneta ogromnej rzadkości z doskonałą proweniencją. Ex. Willy Fuchs Collection Sale Part III, Sothebys, London, April 24-25, 1997, lot 194.
Na monecie nabite kontrmarki ze św. Jerzym i z datą 1655. Bardzo rzadki egzemplarz.

Stara patyna.

Spasskij 16

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 28,65 g Ag
Średnica: 46,0 mm