August III Sas. Medal Nagrodowy 1741, Drezno

Cena wywoławcza:
10 000 PLN
23 000 PLN
+ 130 %

Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi okrytej płaszczem.
W otoku: AUGUSTUS III D G REX POLONIARUM
Rw.: Stół z rozłożonym łańcuchem z zawieszonym klejnotem Orderu Orła Białego, u dołu data MDCCXXXXI / 3 AUG
W otoku: DE REGE ET REPUBLICA BENE MERENTIBUS („Królowi i Rzeczpospolitej dobrze zasłużony”).

Medal nagrodowy, wręczany przez Augusta III za zasługi dla Rzeczpospolitej. Znanych jest kilka emisji, między innymi z datami 1738, 1740, 1744, 1761 i 1762. Medal był wręczany zawsze 3 sierpnia, podczasimienin królewskich, połączonych z obchodami Święta Orderu Orła Białego. Typ medalu niezwykle rzadko pojawiający się na aukcjach.

Ciemna patyna.

Raczyński 403 (z datą 1750); Engelhard 1554; Mikocki 2255; Bentkowski 579 (ale rok 1761)

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 58,10 g Ag
Średnica: 52,0 mm