August II Mocny. Medal Orderu Orła Białego

Cena wywoławcza:
5 000 PLN
16 000 PLN
+ 220 %

Aw.: Głowa króla w prawo. Pod szyją GROSKURT.
W otoku: D G AVGVSTVS II REX POLON ELECT SAXON
Rw.: Tron królewski ozdobiony gwiazdą orderową z Orderem Orła Białego na wstędze.
W otoku: RESTAVRATOR ORDINIS AQVILAE ALBAE

Medal wybity dla upamiętnienia świąt orderowych organizowanych w 1718 i 1719 roku. Order Orła Białego został ustanowiony w 1705 roku. Widoczne na medalu pełne insygnia orderowe świadczą, że powstał on po 1713 roku. W tym roku została zatwierdzona ostateczna forma tego orderu. Największe uroczystości związane z wręczeniem tego orderu miały miejsce w latach 1718-1719, stąd na ten okres należy datować medal. Autorem tego wybitego w Dreźnie medalu był nadworny medalier Królewski Henryk Piotr Groskurt (1675- 1751). Medal odbity w dwu wersjach, duży (65 mm) oraz mniejszy (44 mm). Medal taki posiadał Zygmunt Chełmiński, Andrzej Potocki, Emeryk Hutten-Czapski. Notowany jest też w dużych zbiorach publicznych, m. in. w Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

Raczyński 314; H-Cz. 2709; Merseburger 1446; Dassdorff 1133; Engelhard 1267

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 25,40 g Ag
Średnica: 44,0 mm