Michał Korybut Wiśniowiecki. Medal koronacyjny w 3 dukatach

Cena wywoławcza:
20 000 PLN
50 000 PLN
+ 150 %

Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym i zbroi.
W otoku: MICHAEL D G REX – POL M D L R PR
Rw.: Pływający na muszli glob z siedzącym orłem pod regaliami.
W otoku: DEXTERA DOMINI FECIT VIRTUTEM

Medal o wadze trzech dukatów wybity z okazji koronacji Michała Korybuta na króla Polski. Koronacja miała miejsce w 1669 roku i tak należy datować ten bardzo rzadki medal. Dużo pospolitsze są odbitki medalu w srebrze i cynie. Jako tzw. koronatki rozdawane były wśród uczestników uroczystości koronacyjnych. Czapski nadawał tym medalom bardzo wysoki stopień rzadkości R6. Kompozycja oparta jest na modnych wówczas przedstawieniach symbolicznych: wizerunek władcy, który swoją osobą jednoczy państwo i pod osłoną Boga powstrzymuje i uspokaja jego wrogów. Wyobrażenie orła nawiązywało do rzymskich przedstawień na monetach Augusta i Marka Aureliusza. Na medalu nie ma inicjałów medaliera. Popiersie króla zbliżone jest do umieszczonego na innym medalu wybitym na tę samą okazję i sygnowanego IH (Jan Höhn młodszy). Jest prawdopodobne, że i ten mógł wyjść spod jego ręki. Podobny egzemplarz, ale z dziurą pokazany jest w publikacji "Czar srebra, magia złota" str. 172.

Graffiti na awersie.

Raczyński 1845; Reichel 1667; H-Cz. 2386

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 10,36 g Au
Średnica: 33,0 mm