Zygmunt III Waza. Medal 1594, 1 1/2 talara, Para królewska, Poznań

Cena wywoławcza:
20 000 PLN
40 000 PLN
+ 100 %

Aw.: Dwa popiersia króla i królowej w prawo. Król z odkrytą głową w paradnej zbroi okrytej płaszczem, królowa w cylindrycznym kapelusiku i we wzorzystej sukni obszytej klejnotami. W szatach inicjał medalierski RL (Rudolf Lechman).
W otoku: SIGISMVNDVS III ET ANNA DG POLO ET SVETI REX ET REGINA
Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa podtrzymywana przez dwie postaci, Justitia (Sprawiedliwość) wsparta o małą tarczę z herbem Wazów, oraz Pax (Pokój) z gałązką oliwną, wsparta o małą tarczę z herbem Habsburgów. U dołu data 1594.
W otoku: NON SINE PACE SALVS – NON SINE REGE FIDES (bez pokoju nie ma zbawienia – bez króla wiary).

Doskonała proweniencja. Na awersie herb Pilawa, znak własnościowy zbioru Potockich. Medal został zamówiony przez dwór królewski u poznańskiego medaliera Rudolfa Lechmana. Jego emisja związana była z wizytą w Poznaniu w 1594 roku, wracającego ze Szwecji króla. Zygmunt III zabiegał wtedy o poparcie szlachty wielkopolskiej dla swoich planów stworzenia unii polsko-szwedzkiej. Medale służyły do pozyskiwania stronników i nagradzaniu za wierność królowi. Wykonano je w złocie i srebrze, znane są egzemplarze bogato oprawiane a nawet dekorowane emalią i szlachetnymi kamieniami.
Oryginalne medale należą do rzadkości.
Znajdują się w zbiorze Czapskich w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Ermitażu. Emaliowany i złocony medal był w 2009 roku licytowany na 155 aukcji Künker.

Raczyński 59; Stahr (1990) s. 61

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 35,95 g Ag
Średnica: 48,0 mm