Średniowiecze. Władysław Jagiełło. Denar wileński ok. 1386

Cena wywoławcza:
1 000 PLN
4 500 PLN
+ 350 %

Aw.: Głowa Królowej Jadwigi, w otoku nieczytelny napis MAGNA REGINA
Rw.: Lew w lewo, nad nim plecionka

Jedna z pierwszych monet litewskich, nawiązująca do wschodnio europejskich systemów monetarnych. Nieznana wcześniej w literaturze numizmatycznej, po wykopaliskach na Zamku w Wilnie w 2002 i innych odkrytych skarbach, ujawniła się w różnych typach i odmianach. Badacze dotąd różnią się poglądami co do emitentów i chronologii całego zespołu pierwszych monet litewskich. E. Ivannauskas jako typ 1J przypisuje jej 19 odmian Władysławowi Jagielle, a wyobrażenie na awersie Królowej Jadwidze. B. Paszkiewicz widzi głowę N. M. Panny, a na rewersie lwa z zaplecionym ogonem w węzeł szczęścia. Jest to moneta bardzo rzadka, występująca dotąd wyłącznie na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego, a jej atrybucja i poznanie początków mennictwa litewskiego dalej pozostaje otwartą kartą.

Patyna.

Ivanauskas 1J RR

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 0,88 g Ag
Średnica: 16-13 mm