Zygmunt II August. Trojak (3 grosze) SZYDERCZY 1565, Tykocin - RZADKOŚĆ R5

Cena wywoławcza:
2 200 PLN
2 400 PLN
+ 9 %

Aw.: Pogoń litewska w lewo. Pod koniem nominał III. W otoku: SIGISM AVG REX POL MAG DVX LIT
Rw.: U dołu pod koroną monogram królewski SA. Napis w czterech wierszach: QVI / HABITAT IN / COELIS IRRI / DEBIT EOS

Trojak z cytatem z Księgi Psalmów 2:4: Który mieszka w niebiesiech, będzie z nich szydził. Trojak tego typu w literaturze jest nazywany "szyderczym". Odmiana z końcówką LIT na awersie.

Bardzo rzadki i ceniony przez kolekcjonerów trojak.

Typowe dla tych monet niewielkie nieobicie. Delikatny połysk w tle. Patyna.

Kopicki 3308; Ivanauskas 9SA60-15 (RR); Parchimowicz 2924; Kopicki 3308 (R5); Tyszkiewicz 15 mk.; Iger V.65.1.d (R5)

Stan zachowania: 3/3+ (VF/VF+)
Waga: 2,97 g Ag