Powstanie Listopadowe 1830-1831. Pamiątkowe pudełko z monetami i banknotem - UNIKALNE

20 000 PLN
Cena końcowa: 41 500 PLN
Przebicie: + 108 %

Pudełka takie były ręcznie wykonywane po upadku Powstania i przez pokolenia przechowywane jako relikwie utraconej państwowości. Pudełka były wytwarzane przez różne warsztaty z różnymi dekoracjami. Władze carskie czyniły przez wiele lat wszystko co w ich mocy aby takie pamiątki zniszczyć. Pudełka które ocalały są dziś chętnie zbierane i należą do ogromnych rzadkości.

Oferowane przez nas jest pierwowzorem dla innych wersji, gdzie Orzeł Królestwa Polskiego i ozdobny kartusz z wytłoczonym napisem: "Dawne wyrocznie  Lecha / Niebo nam ogłasza / Polacy! to nasz Orzeł / ta ziemia jest nasza!" data 1831 umieszczono jest pionowo na wieczku w wiśniowym kolorze, wszystkie następne znane pudełka mają dekoracje i napisy w wersji poziomej.

We wnętrzu pudełka w zagłębieniach monety:

dukat 1831 - stan niemal menniczy. Moneta z pięknym połyskiem i delikatną patyną

5 złotych 1831 - stan menniczy, moneta z przepiękną kolorową patyną i połyskiem

2 złote 1831  - stan menniczy, moneta z piękną złocistą patyną

10 groszy polskich 1831 - stan menniczy, piękna kolorowa patyna

3 grosze polskie 1831 - stan 3/3+, na monecie numer inwentarzowy starego zbioru

banknot 1 złoty polski 1831 z podpisem H. Łubieński - stan 3+, na odwrocie nr inwentarzowy.

Monety - Plage 269, 272, 273, 279, 282

Banknot - Lucow 135 (R4), Miłczak A22bb

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: Au + Ag + Cu
Średnica: 74 mm x 110 mm