August II Mocny. Dukat 1702, Toruń NGC MS63 (MAX) - RZADKOŚĆ R6

45 000 PLN
Cena końcowa: 80 000 PLN
Przebicie: + 78 %

Aw.: Ukoronowane popiersie w zbroi i płaszczu przewiązanym węzłem na ramieniu.
W otoku: AUGUST III  DG REX POL M DL R P EL S
Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę miejską, data 17-02 po bokach.
W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSIS

W 1702 roku wybito jedynie próbne egzemplarze tego dukata. W II połowie XVIII wieku zachowanym stemplem odbito ponownie egzemplarze w złocie i srebrze, a także odciśnięto stempel na monetach o innych nominałach z przeznaczeniem dla ówczesnych kolekcjonerów. Egzemplarze wybite dla kolekcjonerów w II połowie XVIII wieku są nie do odróżnienia od emisji okazowej, wybitej w 1702 roku. Wykorzystano do ich bicia nieuszkodzone i praktycznie nieużywane stemple. Dukaty rzadkie, prawie niespotykane na aukcjach. W podręczniku numizmatycznym Józefa Tyszkiewicza dodatkowo oznaczony znakiem zapytania, co było dodatkową wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety z taką datą w handlu nie spotkał.

Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Intensywny połysk menniczy i doskonale zachowane detale. Ta sama moneta zilustrowana w katalogu Helmuta Kahnta.

Ekstremalnie rzadka pozycja, zwłaszcza w takim stanie zachowania.

Kopicki 8374; Friedberg 67; CNCT 1760; Kaleniecki s. 491; Tyszkiewicz 80?; Parchimowicz 1418; H-Czapski 2625 (R6); Kahnt 341 (ten sam)

Stan zachowania: NGC MS63 (MAX)
Waga: Au
Średnica: 25 mm