EKSTREMALNIE RZADKI

Stefan Batory. Talar 1583 ID, Olkusz, ex. Lepczyk collection 1984 rok - EKSTREMALNIE RZADKI

Cena wywoławcza::
250 000 pln
400 000 pln
60 %

Aw.: Półpostać w koronie i w zbroi z berłem opartym o ramię. U dołu litery herb Przegonia i litery ID (Jan Dulski).
W otoku.: STEPHAN D G REX (ID) POLON MAG DVX L
Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, w polu sercowym herb Batorych. Po bokach korony data.
W otoku.: RVS PRVS MAS SAM LIVOePRIN TRANS

Emisja talarów za czasów króla Stefana Batorego możliwa była głównie dzięki odkryciu znacznych złóż srebra w okolicach Olkusza. W 1578 roku uruchomiono mennicę górniczą w Olkuszu. Jeszcze przed ogłoszeniem ordynacji menniczej 5 stycznia 1580, już wcześniej przystąpiono do wybijania talarów. W dziele Adama Berga z 1604 roku zamieszczono rysunek talara Stefana Batorego z datą 1578 (półpostać króla i orzeł).

Bardzo rzadki numizmat . Janusz Reyman - autor podstawowego opracowania na temat mennicy w Olkuszu (Mennica Olkuska 1579 - 1601 Ossolineum 1975), opisując ten typ talara ( nr 240 ) miał możność  korzystać tylko  z odlewu gipsowego ( zbiór austriacki ) i odcisku grafitowego - Ermitaż. Oryginalnego egzemplarza tej odmiany talara nie było w żadnym krajowym zbiorze!

Oryginał tego talara ( inna odmiana )  był w ofercie Munz Zentrum aukcja XLVIII  w 1983 roku , ale w stanie daleko odbiegającym od oferowanego aktualnie na aukcji.

Znakomicie zachowany egzemplarz, wiekowa kolorowa patyna podkreśla wspaniale zachowane detale. UNIKAT pod wyglądem stanu zachowania oraz rzadkości, egzemplarz do najlepszych kolekcji.

Wielka okazja dla kolekcjonerów i inwestorów.

Moneta zilustrowana w książce J. Parchimowicza „Monety Stefana Batorego”

Egzemplarz jedyny jak pojawił się w handlu, to właśnie oferowany z aukcji w 1984 roku z kolekcji Lepczyka.

Kopicki 560 (R*); Kurpiewski 230; Parchimowicz (Batory) 96.b (c.a.)

Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 28,57 g Ag
Średnica: 39 mm

August III Sas. 10 talarów (podwójny August d'or) 1756, Lipsk NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi. Pod tarczą nominał 10 TH, po bokach inicjały E-C. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1756Za panowania Augusta III Sasa (1734-1763) mennice koronne na terenach Rzeczypospolitej nie działały. Król bez zgody sejmu i senatu rozpoczął bicie monet koronnych w mennicach saskich. Początkowo były to monety miedziane, a po roku 1752 także złote i srebrne. August III wprowadził do obiegu duże złote monety, na wzór pruskich friedrichsdorów, odbiegające wagą i próbą od monet opartych na dukacie. Stąd nominał ich w talarach, a nie dukatach. Podwójny augustdor stanowił równowartość 10 talarów. Wybijano także augustdory (5 talarów) i półaugustdory (2 1/2 talara). Emisja ta przeznaczona była dla Królestwa Polskiego zalewanego monetą pruską. Augustdory są monetami rzadkimi i poszukiwanymi przez kolekcjonerów, a 10 talarów (augustdor podwójny) to największa moneta tego władcy. Wybijano je w latach 1753-1756. Moneta z datą 1756 r. ma dwie odmiany stempla: z małymi i dużymi inicjałami mincerskimi. W literaturze fachowej nigdy dokładnie nie zostały opisane odmiany 10 talarów w złocie. Nasza odmiana charakteryzuje się uboższą interpunkcją, D · G · na awersie oraz przesunięciem stempla na rewersie i małymi inicjałami E-C. Rzadki numizmat.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Mocny połysk na całej powierzchni. Doskonale zachowana nawet najdrobniejsze detale - szczególnie&nbsp; popiersia króla. Unikatowy stan zachowania. Moneta robiąca szczególnie duże wrażenie podczas oględzin na żywo. Egzemplarz do najlepszych zbiorów dla najbardziej wymagających kolekcjonerów.Kopicki 2156 (R2); Friedberg 2857; H-Czapski 2929; Kaleniecki s. 503; Parchimowicz 1326c; Kahnt 666a
Cena wywoławcza:
39 000 pln
Francja. PRÓBA ESSAI. 5 franków 1929 PCGS SP66 (MAX) - RZADKOŚĆ R3
Aw.: Głowa Republiki z krótkimi włosami po prawej, u dołu sygnatura P. TURIN Rw.: Między dwoma kłosami pszenicy 5 / FRANCS / 1929 / LIBERTE / EGALITE / FRATERNITE, na dole ESSAI.Najwyższa nota gradingowa na świecie.  Bardzo rzadka moneta próbna wybita w niklu.Idealnie zachowana moneta. Ekstremalnie wysoka nota gradingowa. Ostatni egzemplarz sprzedany na aukcji Monnaies d'Antan za 750 euro.Gem. 140 2; VG.5243b; Mazard 2569;  G.759
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Niemcy, HAMELN - miasto. Talar 1555 NGC MS63 (MAX) - RZADKOŚĆ
Aw.: Herb miasta na tarczy na tle kościoła, powyżej skrócona data. W otoku: MONETA NOVA CIVITATIS Q HA MELRw.: Stojący święty Bonifacy z otwartą księgą i pastorałem. W otoku: SANTVS BONIF - ACIVS EPISCOPVSNajwyższa nota gradingowa na świecie.Dużej rzadkości talar bez jakichkolwiek śladów obiegu. Mocny połysk menniczy, ostre detale. Moneta w odmianie bez znaków mincerza raz odnotowana na aukcji Künkera w 2019 i sprzedana za 16 000 euro. Nasz egzemplarz posiada znaki mincerza, jednak tak piękny nie wystąpił jeszcze w ofercie aukcyjnej. Wyjątkowa okazja do uzupełnienia kolekcji w numizmat z najwyższej półki. Polecamy.Davenport 9230; Calvelage / Schrock 35
Cena wywoławcza:
20 000 pln
III RP. 200 złotych 1995 Konkurs Chopinowski - F. Chopin NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa i maksymalna nota gradingowa na świecie.Najrzadziej występująca i najbardziej pożądana przez kolekcjonerów moneta 200-złotowa wybita w znikomym nakładzie zaledwie 500 sztuk.Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą gradingową w NGC.Parchimowicz 730
Cena wywoławcza:
17 000 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 2 fenigi 1923, stempel lustrzany, PCGS PR65 BN (MAX) - RZADKOŚĆ ex. Głuchowski collection
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Monety WMG bite stemplami lustrzanymi − szczególnie te drobne nominały należą do jednych z rzadziej występujących. Ekstremalnie rzadka moneta.Jedyny egzemplarz, który został tak wysoko oceniony przez firmę PCGS. Ekstremalnie rzadki egzemplarz wybity stemplem lustrzanym w kolorystyce BN. Moneta z legendarnej kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.Parchimowicz 54d
Cena wywoławcza:
2 700 pln
Litzmannstadt/ Getto Łódź. 20 marek 1943, aluminium PCGS MS63 (MAX) Ogromna rzadkość! JEDYNE
Najwyższa nota gradingowa na świecie w NGC i PCGS Jedyny egzemplarz, który został tak wysoko oceniony przez firmę PCGS. Najwyższy i najrzadszy nominał monety getta łódzkiego. Moneta wybita w bardzo niskim nakładzie.Egzemplarz godny najlepszych zbiorów, ekstremalnie rzadki w tak pięknym stanie zachowania. Najpiękniejsze 20 marek jakie widzieliśmy.Parchimowicz 16; Sarosiek S.4a
Cena wywoławcza:
12 000 pln
PRL. 2000 złotych 1980 XIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny, menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO.Parchimowicz P505a
Cena wywoławcza:
1 500 pln
PRL. PRÓBA Miedzionikiel 10 złotych 1973 KEN - Komisja Edukacji Narodowej NGC MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa w NGC, Bardzo rzadka moneta wybita w MIEDZIONIKLU w nakładzie zaledwie 20 sztuk. Monety brakuje w większości zbiorów monet próbnych PRL. Jedyna i niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Wszystkie katalogi wyceniają monetę jako CENA AMATORSKA (oznaczenie dla kolekcjonerów bardzo rzadkiej monety).Mennicza moneta, pięknie zachowana, wiekowa patyna. Bardzo poszukiwana moneta przez kolekcjonerów.  Parchimowicz P282b (c.a.)
Cena wywoławcza:
2 400 pln