22
Piękny i rzadki

Wielkopolska, Przemysł I i Bolesław Pobożny. Denar bity dwoma stemplami awersu, 1239-1249, Gniezno

Cena wywoławcza::
1 200 pln
3 600 pln
200 %

Aw.: [+A]DALBVS[T-], męskie popiersie na wprost, z perłowym diademem i utrefionymi włosami.
Rw.: Słabo widoczny (zakłócony negatywem awersu): +[ZA]DALBV[S]T-, męskie popiersie na wprost, z perłowym diademem i utrefionymi włosami.

Pięknie zachowana moneta. Jedna strona czytelna z wyraźnym detalem, druga zakłócona negatywem awersu. Dużo świeżości i połysku menniczego.

Opis monety opracowany przez Pana prof. dr hab. Borysa Paszkiewicza.

Stronczyński 175b; Kopicki 145.

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 0,16 g Ag
Średnica: 14,5 mm

Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1589, Olkusz NGC MS64 (MAX)
Odmiana trojaka z legendą awersu zakończoną LIT.Najwyższa nota gradingowa na świecie. Menniczy egzemplarz z piękną patyną i połyskiem. Rzadszy typ monety.Iger O.89.1.c (R1)
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1601, Bydgoszcz NGC XF (MAX) - NIENOTOWANY (R8)
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi. U dołu monogram menniczy EK (Ernest Knorr) rozdzielony hakiem. W otoku: SIG III D G R–EX POL M D LRw.: Orzeł i Pogoń, między nimi mała tarcza z herbem Snop Wazów, u góry nominał VI między gwiazdami dawida, u dołu w tarczy herb Lewart (Jan Firlej podskarbi wielki koronny), po bokach data 16-01Napis w trzech wierszach: GROS ARGEN / SEX D REGNI / POLONISzóstaki koronne z 1601 roku to najrzadsze i najbardziej poszukiwane szóstaki Zygmunta III Wazy. Szóstaki bydgoskie z 1601 roku z tym popiersiem występują w kilku odmianach. Różnią się odmiennym usytuowaniem punktów nad literami i obecnością rozet lub ich brakiem przy Pogoni i Orle.Uchwała z dnia 13 marca 1601 roku nakazywała zamknięcie wszystkich mennic koronnych za wyjątkiem jednej centralnej. Szóstaki z 1601 roku mogły zostać wybite nielegalnie. Dzierżawcą mennicy we Wschowie w latach 1601-1603 był Walenty Jahns, który w 1603 roku ścigany był za bicie monet koronnych bez zezwolenia.W zbiorze Frankiewicza były dwie odmiany. Frankiewicz wzorem dawnych autorów przypisywał je mennicy we Wschowie, natomiast współcześni numizmatycy ich wybijanie wiążą z mennicą w Bydgoszczy.Egzemplarz niedobity, niefortunnie nieczytelna ostatnia cyfra daty. NIENOTOWANA odmiana z bardzo charakterystycznymi gwiazdami Dawida jako przerywnikami na rewersie, dodatkowo podniesiona broda króla na awersie. Te elementy występują również na monetach z datą 1603 roku (Kopicki nowy poz. 896) więc moneta jest bardzo duża ciekawostką. Ostatni oferowany egzemplarz różnił się popiersiem oraz znakami interpunkcyjnymi.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Niedobity egzemplarz z bardzo dużym połyskiem menniczy. Rzadkość w każdym stanie zachowania. Jedyny ogradowany szóstak na świecie w tej odmianie. Moneta do najlepszych kolekcji.H-Czapski 1165 var. ; Kopicki (nowy) 895 (R8) Wschowa; Tyszkiewicz 75
Cena wywoławcza:
9 000 pln
Władysław IV Waza. Dukat 1637, Toruń NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SVE M D L RPRw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. U dołu inicjały I-I W otoku: MONETA AVR CIVIT THORVNENSIS 1637Dukaty z 1637 roku znane są w dwóch typach: z popiersiem w rycerskiej zbroi (oferowany egzemplarz) oraz w kirysie husarskim zdobionym na ramieniu głową lwa. Ekstremalnie rzadka odmiana z miniaturową literką P i dużymi cyframi 37 w dacie. Nasz dukat jest czwartym znanym egzemplarzem. Dwa egzemplarze znane są ze zbiorów w Malborku i Ermitażu. Trzeci egzemplarz został sprzedany za 73600 złotych na naszej Aukcji 8, lot 78 (ze zbioru Potockich) za 73600 złotych. Najwyższa nota gradingowa na świecie.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wspaniale zachowana moneta. Mocny połysk menniczy, ostre detale, delikatna patyna. Ta sama moneta zilustrowana w książce J. Dutkowskiego „Złoto Wazów” Tom I. Ekstremalnie rzadka pozycja do najlepszych zbiorów.Kopicki 8296; CNCT 1431; Kaleniecki nie notuje, inne odmiany s. 236; Parchimowicz 1887e; Dutkowski Tom I 37 (R7)
Cena wywoławcza:
30 000 pln
August II Mocny. Dukat 1702, Toruń NGC MS63 (MAX) - RZADKOŚĆ R6
Aw.: Ukoronowane popiersie w zbroi i płaszczu przewiązanym węzłem na ramieniu. W otoku: AUGUST III  DG REX POL M DL R P EL S Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę miejską, data 17-02 po bokach.  W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSISW 1702 roku wybito jedynie próbne egzemplarze tego dukata. W II połowie XVIII wieku zachowanym stemplem odbito ponownie egzemplarze w złocie i srebrze, a także odciśnięto stempel na monetach o innych nominałach z przeznaczeniem dla ówczesnych kolekcjonerów. Egzemplarze wybite dla kolekcjonerów w II połowie XVIII wieku są nie do odróżnienia od emisji okazowej, wybitej w 1702 roku. Wykorzystano do ich bicia nieuszkodzone i praktycznie nieużywane stemple. Dukaty rzadkie, prawie niespotykane na aukcjach. W podręczniku numizmatycznym Józefa Tyszkiewicza dodatkowo oznaczony znakiem zapytania, co było dodatkową wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety z taką datą w handlu nie spotkał. Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Intensywny połysk menniczy i doskonale zachowane detale. Ta sama moneta zilustrowana w katalogu Helmuta Kahnta.Ekstremalnie rzadka pozycja, zwłaszcza w takim stanie zachowania.Kopicki 8374; Friedberg 67; CNCT 1760; Kaleniecki s. 491; Tyszkiewicz 80?; Parchimowicz 1418; H-Czapski 2625 (R6); Kahnt 341 (ten sam)
Cena wywoławcza:
45 000 pln
Polska XlX w./Rosja. 2 kopiejki 1862 BM, Warszawa NGC MS62 BN (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery B-MRw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis nominał i data 1862Najwyższa nota gradingowa na świecie. XIX wieczna moneta z mennicy warszawskiej niezmiernie rzadka w tak pięknym stanie zachowania.Piękna brązowa patyna, wyraźne nawet najdrobniejsze detale oraz połysk menniczy sprawiają, że monet tę śmiało polecić do najlepszych zbiorów.Bitkin 471; Parchimowicz 1108c (R); Plage 493
Cena wywoławcza:
3 500 pln
II RP. 5 złotych 1930 Nike PCGS MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowana moneta. Piękny blask menniczy na całej powierzchni. Wyselekcjonowany egzemplarz. Bardzo rzadki rocznik, szczególnie w takim stanie zachowania. Polecamy do najlepszych zbiorów monet okresu II RP.Parchimowicz 114c
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 5 guldenów 1932 Krantor / Żuraw NGC MS63 (2 MAX)
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.Najrzadsza moneta 5-guldenowa z Wolnego Miasta Gdańska poszukiwana przez kolekcjonerów na całym świecie. Wyśmienity stan zachowania. Delikatna patyna podkreślająca nienaruszone detale. Połysk. Egzemplarza do najlepszych kolekcji monet WMG dla najbardziej wymagających. Polecamy.Parchimowicz 67; Fischer WMG 017
Cena wywoławcza:
15 000 pln
PRL PRÓBA miedzionikiel 10 złotych 1966 Mała kolumna Zygmunta NGC MS62 (MAX)  - Nakład tylko 10 sztuk!
Najwyższa nota gradingowa na świecie.  Odmiana z napisem na rancieBardzo rzadka próbna moneta okresu PRL wybita w MIEDZIONIKLU w znikomym nakładzie zaledwie 10 sztuk.Wszystkie katalogi wyceniają monetę jako CENA AMATORSKA (oznaczenie dla kolekcjonerów bardzo rzadkiej monety).Monety brakuje w większości zbiorów monet próbnych PRL. Jedyna i niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji.RARYTAS dla kolekcjonerów monet próbnych z okresu PRL.Parchimowicz 256b
Cena wywoławcza:
3 500 pln