21
Piękny i rzadki

Wielkopolska, Przemysł I i Bolesław Pobożny. Denar (półbrakteat), 1239-1249, Gniezno

Cena wywoławcza::
2 000 pln
2 600 pln
30 %

Aw.: +VOL[DI]SV-, rycerz przyklęka na prawym kolanie, wznosząc miecz. Za jego plecami trzy kulki.
Rw.: Słabo widoczny : +ZADALBVST-, męskie popiersie na wprost, z perłowym diademem i utrefionymi włosami

Mocny menniczy na całej powierzchni. Wzorowe detale na awersie, rewers zakłócony negatywem awersu.

Duża rzadkość na rynku numizmatycznym. Polecamy do najlepszych zbiorów.

Opis monety opracowany przez Pana prof. dr hab. Borysa Paszkiewicza.

Stronczyński 175b; Kopicki 145

Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 0,12 g Ag
Średnica: 13,5 mm

Zygmunt ll August. Grosz 1557, Gdańsk NGC MS64 (MAX)
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX PO D PRVSRw.: Tarcza z herbem miasta. W otoku: GROSSVS CIVI GEDANEN 1556Najwyższa nota gradingowa na świecie.Odmiana z dużą głową króla i końcówką legendy awersu PRVS. Drugi, rzadki rocznik groszy gdańskich.Mocny połysk menniczy, ostre detale. Najpiękniejszy egzemplarz z jakim mieliśmy do czynienia.Polecamy.Kopicki 7363 (R4); Tyszkiewicz 4 mk
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Zygmunt lll Waza. Talar 1629, Bydgoszcz PCGS AU50 (MAX) - RZADKOŚĆ R6
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa.W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-29W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HRI REXRzadsza odmiana z herbem Półkozic na rewersie. Na awersie miecz „przecina” kokardę i dochodzi do napisu otokowego. Legenda awersu i rewersu zakończona dużym krzyżykiem.Pięknie zachowany i wybity talar doceniony najwyższą notą gradingową na świecie w PCGS. Dużo świeżości i połysku menniczego. Delikatna patyna podkreślająca detale. Polecamy.Davenport 4315; Tyszkiewicz 6; Dostych 29.3.05 (R6)
Cena wywoławcza:
6 000 pln
August II Mocny. Dukat 1703 EPH, Lipsk NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo na postumencie. W otoku.: AUGUSTUS II D G REX POL M D LIT & ELECT SAXRw.: Pod koroną w ozdobnym kartuszy trzy tarcze herbowe: Polska, Litewska i Saska. Jeden z najładniej artystycznie skomponowanych polskich dukatów epoki późnego baroku.  Dukaty takie bite w minimalnych nakładach nie miały charakteru monety obiegowej. Wybijano je jedynie dla podkreślenia królewskiego prestiżu w mennicy w Dreźnie. Mają wszystkie cechy polskiej monety koronnej, a nie sasko – polskiej. August II chciał w ten sposób złagodzić niezadowolenie szlachty polskiej spowodowane brakiem monety koronnej.Dukaty te zaprezentowano podczas obrad sejmowych. Posłużyły do opłacenia senatorów, dla uzyskania zgody na rezygnację z otwarcia mennic w Polsce. Podawana rzadkość w popularnych katalogach jest zaniżona. W zbiorach i na aukcjach dochowało się nie więcej niż kilkanaście sztuk. Ich rzeczywista rzadkość oscyluje pomiędzy R6 a R7. Niezmiernie rzadki dukat Augusta II Mocnego. Najwyższa nota gradingowa na świecie.Moneta bardzo ceniona wśród kolekcjonerów monet polskich jak i saskich. Ten typ dukata po raz pierwszy dostępny w sprzedaży na rynku polskim.Kahnt 66; Parchimowicz (-); Friedberg 2813; Baumgarten 682; KM 734
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Zygmunt II August. Trojak 1558, Gdańsk NGC MS65 (MAX) RZADKOŚĆ R7 - JEDYNY!
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Polska XlX w./Rosja. 2 kopiejki 1862 BM, Warszawa NGC MS62 BN (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery B-MRw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis nominał i data 1862Najwyższa nota gradingowa na świecie. XIX wieczna moneta z mennicy warszawskiej niezmiernie rzadka w tak pięknym stanie zachowania.Piękna brązowa patyna, wyraźne nawet najdrobniejsze detale oraz połysk menniczy sprawiają, że monet tę śmiało polecić do najlepszych zbiorów.Bitkin 471; Parchimowicz 1108c (R); Plage 493
Cena wywoławcza:
3 500 pln
II RP. PRÓBA ZŁOTO. 100 marek 1922 Piłsudski NGC MS62 (MAX) odmiana z napisem PRÓBA - UNIKAT
Najrzadsza próba międzywojenna na rynku wybita w nieznanym nakładzie, w złocie. 100 marek 1922 Józef Piłsudski wybity w złocie z wklęsłym napisem próba.Moneta projektu Władysława Wasiewicza z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na awersie, wokół postaci napis RZECZYSPOSPOLITA POLSKA, po prawej na górze wklęsły napis PRÓBA, na rewersie liczba 100 w wieńcu, nad liczbą orzeł w koronie, pod liczbą rok 1922, rant gładki. Moneta została wybita w Warszawie bez znaku mennicy, według J.A Szwagrzyka wybita w Urzędzie Probierczym w Warszawie. Moneta z Józefem Piłsudskim z 1922 tradycyjnie jako nominał ma przypisywane 100 marek, formalnie nie posiada nazwy, możliwe iż projektowaną ją już jako monetę 100 złotową. Data emisji pierwszych złotowych banknotów papierowych to 28 luty 1919 r. (do obiegu weszły w 1924 roku). Początkowo 5 lutego 1919 ustanowiono nową jednostkę monetarną LECHA, ale już 28 lutego 1919 Ustawą w sprawie nazwy monety polskiej ustalono, iż jednostką monetarną będzie ZŁOTY , dzielący się na 100 GROSZY. Powojenni autorzy tacy jak Tadeusz Kałkowski, Józef Andrzej Szwagrzyk czy Władysław Terlecki jednak jednoznacznie określali jednostkę monetarną pierwszych prób jako marki.Moneta z wklęsłym napisem próba jest jednym znanym egzemplarzem, obok niej katalogi wymieniają trzy egzemplarze wybite w złocie bez napisu próba. Powyższy egzemplarz w roku 1986 został sprzedany za 5300 USD na aukcji Coins&Antiquities Ltd., został wtedy wyróżniony obecnością na okładce wśród najlepszych egzemplarzy.Monety odbite w złocie prawdopodobnie zostały wykonane na zlecenie dyrektora Markowskiego z powierzonego przez niego złota. Wersję tą potwierdza Stanisław Herstal w swoich listach do Władysława Terleckiego. Odmiana ze wklęsłym napisem PRÓBA, bez znaku mennicy. Moneta zilustrowana w książce J. Parchimowicza „Monety Rzeczypospolitej Polskiej”.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Oferowana przez nas to prawdopodobnie jedyny znany egzemplarz! Jedyna szansa do nabycia tak rzadkiej monety. ,RARYTAS do najlepszych kolekcji.Parchimowicz P166g
Cena wywoławcza:
100 000 pln
II RP. PRÓBA 1 grosz 1923 stempel LUSTRZANY PCGS SP66 BN (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadki, próbny egzemplarz grosza wybity stemplem lustrzanym w mennicy Heaton w Birmingham w Anglii, na zamówienie polskiego rządu.Moneta pochodzi z kolekcji numizmatów (archiwum) mennicy Heaton. Mennica ta zostawiała po kilka lustrzanych egzemplarzy wszystkich monet w niej wybitych. Po zamknięciu mennicy w 2003 roku archiwum zlikwidowano, a monety znalazły się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach.Warto wspomnieć, że na początku XX wieku mennice Kings Norton Mint w Birmingham oraz Heaton Mint działały oddzielnie, a dopiero później połączyły się. Dopiero w 1925 roku specjalne zarządzenie nakazało (na wszystkich monetach próbnych, których rysunek stempla nie odbiegał od wzoru monet obiegowych) umieszczanie wypukłego napisu PRÓBA. Nakład nieznany.  Do tego czasu monety bite stemplem lustrzanym nie musiały być zaopatrzone w taki napis.Wyśmienity egzemplarz, pięknie zachowany połysk menniczy podkreślany przez delikatną kolorową patynę. Moneta pochodzi z wielkiej kolekcji monet próbnych II RP i PRL, którą tworzył Paweł Niemczyk dla polskiego kolekcjonera w latach 2006-2013 roku.Parchimowicz: P 101 k
Cena wywoławcza:
8 000 pln
III RP. TRYPTYK Złoto 500.000 złotych 1990 Fryderyk Chopin NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX) - Tylko 16 sztuk!
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Jedna z dwóch ogradowanych monet w NGC.Bardzo rzadka dwu uncjowa moneta, wykonany za granicą, w celu upamiętnienia jednego z trzech wielkich Polaków - Fryderyka ChopinaNakład tylko 16 sztuk, waga: 62,2 g Au .999. Moneta w idealnym stanie zachowania. Rzadkość.Parchimowicz 672 (c.a.)
Cena wywoławcza:
26 000 pln