EKSTREMALNIE RZADKI

Bolesław Chrobry. Denar "DVX INCLITVS" - Ekstremalnie Rzadki

Cena wywoławcza::
80 000 pln
140 000 pln
75 %

Aw.: Głowa monarchy w prawo BOLIZLAVS DVX
Rw.: Krzyż z czterema kulkami między ramionami INCLITVS

Fascynująca moneta pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Ważne świadectwo początków państwa polskiego. Denary Bolesława Chrobrego niezwykle rzadko występują w skarbach średniowiecznych. Obieg monetarny na terenach dzisiejszej Polski zdominowany był przez emisje denarów krajów sąsiednich – Czech i państw niemieckich. Po przez emisje denarów z tytulaturą książęcą lub królewską, Bolesław Chrobry chciał zaznaczyć swą niezależność od cesarza Niemiec, podkreślić prestiż i pełnię władzy. Rzadkość występowania, niewielka ilość odmian stempli świadczą o głównie prestiżowym charakterze tych emisji. Największy autorytet mennictwa tego okresu prof. S. Suchodolski tytuł ,, DVX INCLITVS’’ tłumaczy ,, książę znakomity (przesławny). Jest bardzo prawdopodobne, że tytuł ten został mu nadany w czasie realizowania przez cesarza niemieckiego Ottona III koncepcji odbudowy imperium rzymskiego, który widział w Bolesławie Chrobrym ,,brata i przyjaciela cesarstwa‘’.

Numizmatu tego nie posiadał żaden wielki kolekcjoner: Chełmiński, Chomiński, Frankiewicz, Kubicki, Czapski. Notowany tylko w zbiorze hr. Potockiego i Karolkiewicza. Dziś możemy podziwiać egzemplarze jedynie w muzealnych gablotach oraz egzemplarz ex. Karolkiewicz sprzedany na naszej 17 Aukcji za 140.000 złotych.

Wyraźny, urzekający portret króla Bolesława. Najrzadszy denar Chrobrego na rynku. Ogromna rzadkość.

Opis monety opracowany przez prof. dr hab. Borysa Paszkiewicza.

Kopicki 20 (R6); CNG 19

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 1,21 g Ag
Średnica: 16,5-17 mm

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1623, Gdańsk NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi z wyłożonym krótkim koronkowym kołnierzem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVRw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską. Nad tarczą skrócona data 23. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSISNajwyższa gradingowa nota na świecie.Odmiana z końcówką PRV na awersie i skróconą datą nad herbem Gdańska.Pięknie wybity i zachowany egzemplarz. Połysk, delikatna patyna. Rzadka moneta w takim stanie zachowania.Shatalin/Grendel GD23F-2 (R)
Cena wywoławcza:
1 000 pln
August III Sas. 10 talarów (podwójny August d'or) 1756, Lipsk NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi. Pod tarczą nominał 10 TH, po bokach inicjały E-C. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1756Za panowania Augusta III Sasa (1734-1763) mennice koronne na terenach Rzeczypospolitej nie działały. Król bez zgody sejmu i senatu rozpoczął bicie monet koronnych w mennicach saskich. Początkowo były to monety miedziane, a po roku 1752 także złote i srebrne. August III wprowadził do obiegu duże złote monety, na wzór pruskich friedrichsdorów, odbiegające wagą i próbą od monet opartych na dukacie. Stąd nominał ich w talarach, a nie dukatach. Podwójny augustdor stanowił równowartość 10 talarów. Wybijano także augustdory (5 talarów) i półaugustdory (2 1/2 talara). Emisja ta przeznaczona była dla Królestwa Polskiego zalewanego monetą pruską. Augustdory są monetami rzadkimi i poszukiwanymi przez kolekcjonerów, a 10 talarów (augustdor podwójny) to największa moneta tego władcy. Wybijano je w latach 1753-1756. Moneta z datą 1756 r. ma dwie odmiany stempla: z małymi i dużymi inicjałami mincerskimi. W literaturze fachowej nigdy dokładnie nie zostały opisane odmiany 10 talarów w złocie. Nasza odmiana charakteryzuje się uboższą interpunkcją, D · G · na awersie oraz przesunięciem stempla na rewersie i małymi inicjałami E-C. Rzadki numizmat.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Mocny połysk na całej powierzchni. Doskonale zachowana nawet najdrobniejsze detale - szczególnie&nbsp; popiersia króla. Unikatowy stan zachowania. Moneta robiąca szczególnie duże wrażenie podczas oględzin na żywo. Egzemplarz do najlepszych zbiorów dla najbardziej wymagających kolekcjonerów.Kopicki 2156 (R2); Friedberg 2857; H-Czapski 2929; Kaleniecki s. 503; Parchimowicz 1326c; Kahnt 666a
Cena wywoławcza:
39 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Trojak (3 grosze) 1764, Toruń NGC UNC (MAX) - RZADKOŚĆ R6
Aw.: Pod koroną królewski monogram i data 1764Rw.: Anioł podtrzymuje tarczę miejską. Po bokach inicjały kierownika mennicy S-B (Szymon Brückman, mincerz toruński)W otoku: GROSSUS TRIPLEX THORUNENSISNajwyższa nota gradingowa na świecie.Po raz pierwszy w Naszej ofercie ekstremalnie rzadki trojak toruński z roku 1764.&nbsp; Pozycja godna najlepszych zbiorów. Najpiękniejszy znany egzemplarz. Plage 511; Iger T.64.1.a (R6)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Węgry. Rudolf II. (1576-1612). Talar 1602 KB, Kremnica NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie, napis wokołoRw.: Orzeł dwugłowy pod koroną, napis wokółNajwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowana moneta w niespotykanym stanie zachowania. Wspaniały połysk menniczy, bardzo dobrze zachowane detale. Rzadki talar w tak pięknym stanie zachowania.Davenport 3013; Huszar 1030
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Francja. PRÓBA ESSAI. 5 franków 1929 PCGS SP66 (MAX) - RZADKOŚĆ R3
Aw.: Głowa Republiki z krótkimi włosami po prawej, u dołu sygnatura P. TURIN Rw.: Między dwoma kłosami pszenicy 5 / FRANCS / 1929 / LIBERTE / EGALITE / FRATERNITE, na dole ESSAI.Najwyższa nota gradingowa na świecie.  Bardzo rzadka moneta próbna wybita w niklu.Idealnie zachowana moneta. Ekstremalnie wysoka nota gradingowa. Ostatni egzemplarz sprzedany na aukcji Monnaies d'Antan za 750 euro.Gem. 140 2; VG.5243b; Mazard 2569;  G.759
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 1 Gulden 1923 stempel LUSTRZANY NGC PF66 CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękny, menniczy egzemplarz z głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższa notą w NGC PF66 CAMEO. Numizmat bardzo rzadko pojawiający się w handlu w tym stanie zachowania.Parchimowicz 61c
Cena wywoławcza:
6 000 pln
PRL. 2 złote 1959 PCGS MS67 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Najrzadszy rocznik monety 2-złotowej. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.Fischer OB 041; Parchimowicz 216b
Cena wywoławcza:
800 pln
Emigracja. 50 złotych 1939 seria H PMG EPQ 66 (MAX) RZADKOŚĆ R6
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Banknot w gradingu PMG z notą 66 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality). Bank Polski na emigracji.Idealnie zachowany i bardzo rzadki banknot. Brak złamań i zgięć, super prezencja, dla najbardziej wymagających. Przepiękny sztywny papier.Lucow 1064 (R6); Miłczak 88
Cena wywoławcza:
5 000 pln